Co dalej z tą cukrzycą?
Katarzyna Szulik

Co dalej z tą cukrzycą?

Wprowadzenie pakietu onkologicznego pogorszyło i tak fatalną sytuację w polskiej diabetologii – twierdzą lekarze, którzy wzięli udział w warszawskiej debacie „Co dalej z tą cukrzycą?”. Brakuje nie tylko środków na leczenie, ale również lekarzy i poradni, a także refundacji leków kluczowych dla nowoczesnej terapii.

Przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego chorym na cukrzycę przysługiwała znacznie wyższa stawka kapitacyjna niż innym pacjentom, co ułatwiało dostęp do lekarzy, jednak po jej ujednoliceniu diabetycy nie mogą liczyć na przywileje, co skutkuje dalszym pogarszaniem ich sytuacji.  Zdaniem ekspertów, pakiet onkologiczny został wprowadzony kosztem pacjentów cukrzycowych i jako taki może stanowić pogwałcenie zapisów Konstytucji RP gwarantującej równy dostęp do usług medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta alarmuje, że do jej biura wpływają skargi dotyczące między innymi braku możliwości skorzystania z wizyty u diabetologa, a także trudności z uzyskaniem skierowania na badanie cukru we krwi.

W teorii wyższa stawka kapitacyjna oznaczała, że to cukrzycy mogą liczyć na lepsze traktowanie, jednak w praktyce jakość ich leczenia w Polsce jest bardzo niska. W całym kraju mamy zaledwie 800 diabetologów, podczas gdy w liczba pacjentów wymagałaby co najmniej 3 tysięcy. Istniejące poradnie diabetologiczne są niedofinansowane, a mający problem ze stopą cukrzycową mogą szukać pomocy tylko w trzech poradniach na cały kraj. W rezultacie fatalnej sytuacji mamy najwięcej powikłań cukrzycowych w Europie.

Kolejną kłodą rzuconą pod nogi cukrzykom jest brak refundacji ważnych leków  znajdujących się w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Mowa o preparatach inkretynowych, które, choć funkcjonują na polskim rynku od dekady, wciąż nie są refundowane. Miesięczna terapia tymi lekami to dla pacjenta koszt nawet 600 zł, więc stać na nią tylko nielicznych.

Zapaść w dziedzinie diabetologii ma bezpośrednie przełożenie na koszty, które generuje niezdolność cukrzyków do pracy. Na świadczenia związane z ich absencją ZUS wydaje 450 mln zł rocznie, a kolejne 380 mln pochłaniają renty związane z cukrzycą.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij