Co dalej z tą cukrzycą?
Katarzyna Szulik

Co dalej z tą cukrzycą?

Wprowadzenie pakietu onkologicznego pogorszyło i tak fatalną sytuację w polskiej diabetologii – twierdzą lekarze, którzy wzięli udział w warszawskiej debacie „Co dalej z tą cukrzycą?”. Brakuje nie tylko środków na leczenie, ale również lekarzy i poradni, a także refundacji leków kluczowych dla nowoczesnej terapii.

Przed wprowadzeniem pakietu onkologicznego chorym na cukrzycę przysługiwała znacznie wyższa stawka kapitacyjna niż innym pacjentom, co ułatwiało dostęp do lekarzy, jednak po jej ujednoliceniu diabetycy nie mogą liczyć na przywileje, co skutkuje dalszym pogarszaniem ich sytuacji.  Zdaniem ekspertów, pakiet onkologiczny został wprowadzony kosztem pacjentów cukrzycowych i jako taki może stanowić pogwałcenie zapisów Konstytucji RP gwarantującej równy dostęp do usług medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta alarmuje, że do jej biura wpływają skargi dotyczące między innymi braku możliwości skorzystania z wizyty u diabetologa, a także trudności z uzyskaniem skierowania na badanie cukru we krwi.

W teorii wyższa stawka kapitacyjna oznaczała, że to cukrzycy mogą liczyć na lepsze traktowanie, jednak w praktyce jakość ich leczenia w Polsce jest bardzo niska. W całym kraju mamy zaledwie 800 diabetologów, podczas gdy w liczba pacjentów wymagałaby co najmniej 3 tysięcy. Istniejące poradnie diabetologiczne są niedofinansowane, a mający problem ze stopą cukrzycową mogą szukać pomocy tylko w trzech poradniach na cały kraj. W rezultacie fatalnej sytuacji mamy najwięcej powikłań cukrzycowych w Europie.

Kolejną kłodą rzuconą pod nogi cukrzykom jest brak refundacji ważnych leków  znajdujących się w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Mowa o preparatach inkretynowych, które, choć funkcjonują na polskim rynku od dekady, wciąż nie są refundowane. Miesięczna terapia tymi lekami to dla pacjenta koszt nawet 600 zł, więc stać na nią tylko nielicznych.

Zapaść w dziedzinie diabetologii ma bezpośrednie przełożenie na koszty, które generuje niezdolność cukrzyków do pracy. Na świadczenia związane z ich absencją ZUS wydaje 450 mln zł rocznie, a kolejne 380 mln pochłaniają renty związane z cukrzycą.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij