×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fitness w wodzie

Czy wiesz, że ćwicząc przez minutę w wodzie jej opór sprawia, że taki trening odpowiada 5 minutom poświęconym na podobną aktywność fizyczną, ale na lądzie? Jeśli zatem walczysz o szczupłą sylwetkę, uzupełniając zbilansowaną dietę ćwiczeniami na siłowni czy wizytami na basenie, jednak zaczynasz odczuwać monotonię, wystarczy, że poświęcisz przynajmniej jedną godzinę tygodniowo na fitness w wodzie. Dzięki temu zwiększysz efektywność odchudzania i na nowo poczujesz radość z wizyt na pływalni.

Aqua aerobic

Zajęcia polegają na wykonywaniu prostej choreografii przy akompaniamencie dynamicznej muzyki i z użyciem tzw. noodle workout (niezatapialny wąż), stepu przymocowanego do dna basenu, neoprenowych obciążników itp. Trening prowadzi instruktor, który z brzegu basenu pokazuje poszczególne ćwiczenia. Zwykle są to wymachy rąk i nóg, kopnięcia, podskoki, bieg w miejscu itp. Na aqua aerobic z powodzeniem może wybrać się osoba nie potrafiąca pływać. Ćwiczenia odbywają się w wodzie sięgającej maksymalnie do poziomu klatki piersiowej. Aqua aerobic to nie tylko sposób na wsparcie procesu odchudzania (w trakcie godzinnych ćwiczeń możesz spalić nawet 580 kcal). Postaw na tę aktywność fizyczną, aby zwalczyć cellulit, zapobiec osteoporozie, zmniejszyć dolegliwości ze strony kręgosłupa, podkręcić metabolizm lub w celu powrotu do sprawności ruchowej po przebytym urazie.

Aqua joga

Łączy w sobie elementy klasycznej jogi z ćwiczeniami oddychającymi, pomagającymi w budowaniu koncentracji i charakterystycznymi dla aqua aerobicu. Ćwiczącym towarzyszy spokojna, relaksacyjna muzyka, a nierzadko także eteryczny zapach pachnideł. Zajęcia realizowane są w wodzie o głębokości ok. 90 cm i temperaturze 34-36 stopni Celsjusza. Zwykle aqua joga zróżnicowana jest pod względem trudności – zajęcia dzielą się na wersję dla osób początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. To idealna aktywność fizyczna wpływająca na wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji, zrelaksowanie się, odnalezienie równowagi oraz usprawnienie ruchomości stawów czy działania układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Aqua joga sprawdzi się również jako forma masażu ciała, co ma niebagatelne znaczenie przy redukowaniu cellulitu czy rehabilitacji pourazowej.

Aqua pilates                                                                                                              

Dobry sposób na urozmaicenie tradycyjnych, praktykowanych od lat 60. zajęć pilates w klubie fitness. Trening z użyciem dodatkowego sprzętu, np. piłki czy gumowego węża łączy w sobie ruchy charakterystyczne dla jogi i baletu z ćwiczeniami siłowymi. Odbywa się w pełnym skupieniu i koncentracji przy spokojniej muzyce, co świetnie wpływa na znalezienie równowagi między ciałem a duchem. Najważniejszymi zaletami płynącymi z regularnych zajęć aqua pilates jest poprawa elastyczności i wytrzymałości mięśni (w tym grzbietu i pleców, co ma niebagatelne znaczenie przy odczuwaniu dolegliwości ze strony kręgosłupa), koordynacji oraz poczucia wewnętrznej równowagi. Aqua pilates pozwoli Ci się zrelaksować, nauczyć  prawidłowej techniki oddychania oraz wysmuklić sylwetkę.

Hydro cycling

To wodny odpowiednik popularnego indoor cyclingu, czyli jazdy na specjalnym rowerze stacjonarnym przymocowanym do dna basenu i wyposażonym tylko w jedno, przednie koło (tzw. koło zamachowe) oraz łańcuchowy system napędowy (służy do regulacji oporu). Siedząc na siodełku, woda nie sięga Ci wyżej niż do klatki piersiowej. W trakcie hydro cyclingu regulujesz opór, a przez to zwiększasz lub zmniejszasz intensywność wysiłku dopasowując ustawienia do własnych możliwości i potrzeb. To wszystko sprawia, że do tego typu treningu nie są wymagane umiejętności pływackie, dzięki czemu może się go podjąć każdy – niezależnie od kondycji czy wieku. Zajęcia mogą symulować jazdę w zróżnicowanym terenie – od płaskiej nawierzchni po górki, mieć formę interwałów, treningu wytrzymałościowego czy mieszanego. Na wodną jazdę na rowerze możesz zdecydować się nie tylko chcąc schudnąć czy skorygować sylwetkę, ale także w celu budowania kondycji czy poprawy pracy serca i układu krążenia. Hydro cycling będzie również dobrą formą rehabilitacji po przebytym urazie.


Podziel się: