×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmiany w wykazie leków refundowanych od 1 marca 2015

Przed nami kolejne propozycje zmian na liście leków refundowanych. Wejdą one w życie z dniem 1 marca 2015 roku. W myśl obowiązujących od stycznia 2012 przepisów leki refundowane mają stałe urzędowe ceny, a ich lista musi być nowelizowana co dwa miesiące. Cały projekt marcowej listy został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia. Warto jednak przyjrzeć się chociaż najistotniejszym zmianom.

Lista apteczna – najważniejsze zmiany

W porównaniu do XIX obwieszczenia, obowiązującego od 1 stycznia 2015 r., projekt XX obwieszczenia refundacyjnego zawiera następujące zmiany w zakresie listy aptecznej:

  1. do obwieszczenia dodano 66 nowych produktów, w tym lek zawierający esomeprazolum (2 kody EAN) – refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, z poziomem odpłatności 50%. Jest to kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z chorobą refluksową przełyku czy poddanych złożonej eradykacji Helicobacter pylori.
  2. w obwieszczeniu pojawiły się też nowe leki złożone zawierające losartanum i amlodypinum (8 kodów EAN). Będą refundowane we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, z poziomem odpłatności 30%. Jest to kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym, u których osiągnięto kontrolę ciśnienia z zastosowaniem pojedynczych substancji czynnych stanowiących składniki tego leku.
  3. pojawiła się też kolejna, refundowana opcja terapeutyczna dla pacjentów z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy eozynofilowym zapaleniem oskrzeli. Mowa o leku złożonym zawierającym fenoterolum i ipratropii bromidum jednocześnie (1 kod EAN), w postaci aerozolu inhalacyjnego. Określono dla niego poziom odpłatności „30%”.

Pozostałe zmiany dotyczą rozszerzenia dotychczasowych wskazań objętych refundacją. Dzieje się tak w przypadku 2 substancji czynnych (3 kody EAN): metforminum oraz dabigatranum.

Źródło: www.mz.gov.pl.


Podziel się: