×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowa ustawa nie zlikwiduje handlu równoległego

Poselski projekt mający ograniczyć tzw. handel równoległy jest restrykcyjny wobec przedsiębiorców, ale pozostawia lukę prawną, która pozwoli obejść przepisy nieuczciwym firmom. Sposobem może być zakładanie magazynów na terenie innych krajów.

Zdaniem wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego, który przedstawił stanowisko w tej sprawie posłom z Komisji Zdrowia, przyjęcie ostrych regulacji w naszym kraju niekoniecznie ograniczy skalę procederu, ponieważ za granicą prawa dotyczące handlu lekami są znacznie łagodniejsze.

Nowe przepisy miałyby wyeliminować sytuację, w których leki zamiast z hurtowni do polskich aptek i pacjentów trafiałyby za granicę, gdzie mogą zostać sprzedane wielokrotnie drożej. By tak się stało, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna zyska prawo do monitorowania, nadzoru i kontroli rozmieszczania produktów leczniczych w łańcuchu dystrybucji, co oznacza, że wszyscy uczestnicy tego procesu, czyli producenci, hurtownie i apteki będą zobowiązani do codziennego składania raportów stanów magazynowych i wielkości sprzedaży.

Jednak nawet najbardziej restrykcyjne regulacje z Polski nie eliminują ryzyka nadużyć. W razie gdyby przedsiębiorca chciał rozprowadzić lek dalej, wystarczy, że założy magazyn w innym kraju i sprzeda leki z tego miejsca. Wówczas wszczęcie postępowania o nadużyciach leży w gestii kraju, w którym znajduje się magazyn, mogącym mieć znacznie łagodniejsze przepisy w tej kwestii.

Posłowie zdają sobie sprawę z niedoskonałości przepisów, ale twierdzą, że mają związane ręce, ponieważ polscy przedsiębiorcy posiadają pełną swobodę prowadzenia działalności również poza granicami kraju i polskie prawo nie może jej ograniczać. Pozostaje mieć nadzieję, że zagraniczne organy ścigania w takich przypadkach będą współpracować z polskim wymiarem sprawiedliwości.

Źródło: Gazeta Prawna


Podziel się: