
SMS przypomina o wzięciu leków
Badanie nad tym zagadnieniem przeprowadził zespół kierowany przez prof. Davida Walda, konsultanta kardiologicznego z Queen Mary University of London. Wzięło w nim udział 300 pacjentów podzielonych na dwie grupy – jednej przypominano o zażywaniu leków najpierw codziennie, a później z mniejszą częstotliwością, natomiast członkom drugiej nie przesyłano SMS-ów. Okres badawczy trwał w sumie pół roku.
Po jego upływie zapytano uczestników badania o częstotliwość przyjmowania leków. Jak się okazało, tylko 9 proc. osób spośród tych, którym przesyłano SMS-y, nie brało leków lub zmniejszało zalecane dawki, podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wyniósł aż 25 proc. Badani przyznali również, że otrzymywanie informacji o konieczności przyjęcia leku tą drogą bardzo im odpowiada.
Pozytywny wynik wspomnianego badania to ważna wskazówka, ponieważ nieregularność przyjmowania leków wśród chorych to problem zakrojony na szeroką skalę. Zgodnie z danymi WHO od 30 do nawet 50 proc. osób z chorobami przewlekłymi nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza, na co składa się nie tylko zapominanie o zażyciu, ale też zmniejszanie dawki. Przyczyną tego stanu rzeczy bywa zapominalstwo, ale też świadome działanie – część chorych wykupuje leki, ale ich nie przyjmuje, bo wątpi w efekty leczenia lub boi się powikłań.
Wprowadzenie systemu powiadomień SMS może zwiększyć skuteczność terapii, zwłaszcza w przypadku bardzo poważnych chorób, takich jak HIV czy gruźlica, a także pozwoli wskazać osoby, które z jakichś powodów przestały brać leki i przekonać je do wznowienia terapii.
Źródło: PAP/Niepełnosprawni.pl