Orzechy nerkowca

Lubimy je za miękki miąższ i delikatny, słodki smak, jednak nerkowce to również bomba składników odżywczych oraz źródło cenionego olejku kosmetycznego. Choć z przyzwyczajenia nazywany je orzechami, w rzeczywistością są nasionami jabłoni nanerczowej.

Nerkowce, podobnie jak większość orzechów, są bogate w zdrowe tłuszcze w formie jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiących ok. 45 proc. ich miąższu, co jest względnie niskim wynikiem w rodzinie tych przysmaków. Oprócz nich w nerkowcach znajdziemy duże ilości niehemowego żelaza, a także łatwego w trawieniu białka, stanowiącego ok. 20 proc. ich objętości. Tabelę składników odżywczych uzupełniają witaminy z grupy B, cynk, magnez, potas, wapń oraz kwas foliowy.

Tłuszcze zawarte w nerkowcach poprawiają pracę układu krwionośnego oraz nerwowego, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi, przez co w swojej diecie powinny umieścić je osoby chorujące na miażdżycę, a także cierpiące na nadciśnienie, ponieważ orzechy wspomagają jego obniżanie. Nerkowce mogą również zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, ponieważ stymulują wchłanianie glukozy przez komórki, a co za tym idzie zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę. Podobnie jak wszystkie orzechy, stanowią przekąskę dobrą dla mózgu, a jedzone w przypadku złego samopoczucia są w stanie poprawić nasz nastrój.

Z orzechów nerkowca pozyskuje się olejek, który znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Używany do pielęgnacji regeneruje i odmładza skórę, spłyca zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, a także przywraca cerze elastyczność. Poza tym łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia wywołane działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz czy słońce oraz wspomaga odnowę pękniętej skóry. Wmasowany w usta zapobiegnie ich pierzchnięciu, a naniesiony na włosy wzmocni je i przywróci im blask.


Podziel się: