×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Eksperci alarmują: nakłady na opiekę paliatywną są za niskie

Jeden dzień pobytu pacjenta na oddziale opieki paliatywnej wycenia się na 210 zł, podczas gdy realne koszty są prawie dwa razy wyższe. Krakowscy lekarze wspierani przez artystów zaapelowali o urealnienie stawek do NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Mieszkańcy Krakowa zwracają uwagę na problem w związku z groźbą zamknięcia oddziału medycyny paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim. Tylko w tym roku jego utrzymanie ma przynieść stratę w wysokości 1,4 mln zł. Jak przyznaje dyrektor szpitala Andrzej Kulig, konieczność przeznaczania dodatkowych środków na oddział istniała zawsze, jednak do tej pory deficyty udawało się pokryć z innej działalności. Zdaniem Kuliga przyczyną tego stanu rzeczy są zbyt niskie wyceny świadczeń z zakresu opieki paliatywnej, które nie były podnoszone od 2008 roku.

Mimo problemów, oddział paliatywny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie i jest kuźnią kadr w tej deficytowej specjalizacji, ponieważ kształci studentów oraz lekarzy. Andrzej Kulig podkreśla, że za obecny stan rzeczy nie wini małopolskiego NFZ, ponieważ problem z niewłaściwą wyceną świadczeń ma podłoże systemowe. Jego zdaniem w systemie ochrony zdrowia „nie ma miejsca dla pacjentów paliatywnych, podobnie jak dla pacjentów ze schorzeniami geriatrycznymi” – powiedział w rozmowie z PAP.

Apel o pomoc dla szpitala w utrzymaniu oddziału paliatywnego wsparli również przedstawiciele krakowskiego środowiska artystów, w tym Barbara i Jerzy Stuhrowie oraz Grzegorz Turnau, a także prezes Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN Ewa Preisner.

Małopolski NFZ tłumaczy, że 210 zł za dobę to stawka, którą otrzymuje wszystkie 9 oddziałów medycyny paliatywnej w województwie i nie ma możliwości zmiany wyceny świadczenia. Równocześnie podkreśla, że w przyszłym roku nakłady na ich utrzymanie wzrosną o 2 mln do 24,4 mln zł.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia


Podziel się: