Nie ma pieniędzy na kształcenie nowych lekarzy
Katarzyna Szulik

Nie ma pieniędzy na kształcenie nowych lekarzy

Kolejne uczelnie niemedyczne zabiegają o otwieranie kierunków lekarskich, jednak jak na razie nie wiadomo, kto poniesie związane z tym koszty. Sprzeciw wobec tego zjawiska zgłaszają rektorzy uczelni medycznych, którzy krytykują również ograniczanie limitów przyjęć na studia, spowodowane pojawieniem się nowych uczelni.

Jak na razie kształcenie na kierunkach medycznych oferuje 12 uczelni, a przyszłym roku akademickim dołączą do nich trzy kolejne: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce wciąż brakuje wyspecjalizowanych lekarzy, powstawanie kolejnych kierunków medycznych jest zjawiskiem pozytywnym, jednak uczelnie specjalizujące się w takim kształceniu są przeciwne ich tworzeniu, co podkreślają w uchwale podjętej przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). W opinii jej przedstawicieli nie ma dodatkowych pieniędzy na utrzymywanie nowych kierunków medycznych, więc dotychczasowe środki będą musiały być dzielone między większą liczbę uczelni, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem dotacji dla poszczególnych podmiotów.

Te obawy mają mocne podstawy, ponieważ gdy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączył do grona uczelni kształcących lekarzy, pieniądze na ten cel trzeba było wygospodarować z dotychczasowej puli środków. To pozwala przypuszczać, że sytuacja powtórzy się w przypadku kolejnych trzech uniwersytetów.

Następną kwestią, która w tym kontekście budzi sprzeciw rektorów, jest ograniczanie limitów przyjęć, określanych odgórnie przez resort zdrowia. Dodatkowe miejsca, które mogłyby przypaść uczelniom renomowanym, zostały przekazane nowym placówkom. W sumie w przyszłym roku akademickim w ich murach będzie mogło się kształcić około 300 studentów.

Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że nie przewiduje przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na kształcenie lekarzy z nowych kierunków w roku akademickim 2015/2016 i sugeruje, że te środki powinny zostać zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei jego przedstawiciele twierdzą, że to resort zdrowia ponosi koszty kształcenia lekarzy na wszystkich uczelniach, więc to on powinien przygotować środki na ten cel.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij