Nie ma pieniędzy na kształcenie nowych lekarzy
Katarzyna Szulik

Nie ma pieniędzy na kształcenie nowych lekarzy

Kolejne uczelnie niemedyczne zabiegają o otwieranie kierunków lekarskich, jednak jak na razie nie wiadomo, kto poniesie związane z tym koszty. Sprzeciw wobec tego zjawiska zgłaszają rektorzy uczelni medycznych, którzy krytykują również ograniczanie limitów przyjęć na studia, spowodowane pojawieniem się nowych uczelni.

Jak na razie kształcenie na kierunkach medycznych oferuje 12 uczelni, a przyszłym roku akademickim dołączą do nich trzy kolejne: Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski.

Biorąc pod uwagę, że w Polsce wciąż brakuje wyspecjalizowanych lekarzy, powstawanie kolejnych kierunków medycznych jest zjawiskiem pozytywnym, jednak uczelnie specjalizujące się w takim kształceniu są przeciwne ich tworzeniu, co podkreślają w uchwale podjętej przez Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). W opinii jej przedstawicieli nie ma dodatkowych pieniędzy na utrzymywanie nowych kierunków medycznych, więc dotychczasowe środki będą musiały być dzielone między większą liczbę uczelni, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem dotacji dla poszczególnych podmiotów.

Te obawy mają mocne podstawy, ponieważ gdy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączył do grona uczelni kształcących lekarzy, pieniądze na ten cel trzeba było wygospodarować z dotychczasowej puli środków. To pozwala przypuszczać, że sytuacja powtórzy się w przypadku kolejnych trzech uniwersytetów.

Następną kwestią, która w tym kontekście budzi sprzeciw rektorów, jest ograniczanie limitów przyjęć, określanych odgórnie przez resort zdrowia. Dodatkowe miejsca, które mogłyby przypaść uczelniom renomowanym, zostały przekazane nowym placówkom. W sumie w przyszłym roku akademickim w ich murach będzie mogło się kształcić około 300 studentów.

Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że nie przewiduje przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na kształcenie lekarzy z nowych kierunków w roku akademickim 2015/2016 i sugeruje, że te środki powinny zostać zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei jego przedstawiciele twierdzą, że to resort zdrowia ponosi koszty kształcenia lekarzy na wszystkich uczelniach, więc to on powinien przygotować środki na ten cel.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij