×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Obowiązek noszenia odblasków – Zmiany w przepisach

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy korzystający po zmierzchu z dróg znajdujących się poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Do tej pory taki obowiązek obejmował jedynie dzieci do 15 roku życia. Osobom nie przestrzegającym nowych przepisów grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Nieświadomi zagrożenia

Pomimo, iż problem widoczności na drodze po zmroku dotyczący zarówno pieszych jak i rowerzystów był niejednokrotnie poruszany przez media, władze lokalne, a także władze państwowe świadomość społeczna w tym temacie wciąż pozostaje niewystarczająca. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że poruszając się w nocy po drogach na terenie niezabudowanym bez elementów odblaskowych jesteśmy dla nadjeżdżających pojazdów praktycznie niewidoczni.

Kierowca jest w stanie nas dostrzec z odległości 20-30 metrów,  jeśli dodatkowo oślepią go światła samochodów jadących z przeciwka praktycznie nie ma szans na wykonanie jakiegokolwiek manewru.

Dlaczego elementy odblaskowe są tak istotne?

Jak informuje rzecznik Komendy Głównej Policji  Mariusz Sokołowski 1/3  śmiertelnych wypadków drogowych dotyczy wypadków z udziałem pieszych. Częścią tej grupy są ludzie poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym bez odpowiednich odblasków. Należy pamiętać , że w przeciwieństwie do kierowcy,  pieszy znajdujący się w nocy, lub godzinach wieczornych na terenie niezabudowanym bez odpowiedniego odblasku nie ma żadnej ochrony. Nie posiada pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych.

Koszt odblasku w zależności od rodzaju i rozmiaru wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Posiadając takie oznaczenie dajemy kierowcy szansę na reakcję (może zwolnić, zmniejszyć prędkość  i bezpiecznie nas ominąć).


Podziel się: