Blisko 170 milionów ludzi na świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, około 3 proc. światowej populacji, czyli co najmniej 170 mln ludzi, cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

W Polsce choroba dotyczy około 1,5 proc. mieszkańców. Ze względu na początkowy brak objawów u 90 proc. pacjentów wykrycie zakażenia jest przypadkowe.

W wielu przypadkach nieleczone zapalenie doprowadza do marskości wątroby, która może prowadzić do raka. Lekarze apelują, aby wszystkie osoby z grupy ryzyka, czyli takie, które miały przetaczaną krew przed rokiem 1993, były poddawane zabiegom z przerwaniem ciągłości tkanek, zażywały dożylne narkotyki lub miały ryzykowne kontakty seksualne, poddały się badaniom przesiewowym.

Do zabiegów z przerywaniem ciągłości tkanek zalicza się również wykonywanie tatuażu.

Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie terapii w zdecydowanej większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie, a także podnosi bezpieczeństwo bliskich chorego.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus