Powracający problem – wrastające paznokcie
Ewa Pakuła

Powracający problem – wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to bolesna i utrudniająca normalne funkcjonowanie dolegliwość. Jest ona jedną z częstych przyczyn bólów palucha u stopy.

Paznokieć to rogowa osłona ostatniego członu palca, która stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Zbudowany jest z tzw. blaszki grzbietowej i blaszki podeszwowej. Blaszka grzbietowa składa się z korzenia paznokcia, który jest zagłębiony w skórze, i właściwego paznokcia, wyrastającego na zewnątrz. Nasadę paznokcia od powierzchni zewnętrznej palca otacza tzw. wał paznokcia.

Uciążliwe wrastanie

Jak zapewne doskonale wiedzą ci, którym ta przypadłość się przytrafiła, lubi się ona powtarzać. Istotą dolegliwości jest nieprawidłowe zawijanie się paznokcia palucha u stopy z jednego lub obu  boków pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową.

Wrastanie dotyczy najczęściej właśnie paznokci paluchów i zazwyczaj jest poprzedzone urazem okolicy paznokcia, do którego może dojść podczas zbyt głębokiego obcinania paznokcia lub skaleczenia wału paznokciowego przy wycinaniu tzw. skórek. Może też być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia lub jednostronnego czy zbyt dużego obciążenia stóp.

W miejscu wrastania paznokcia rozwija się bardzo bolesny odczyn zapalny, którego nie można wyleczyć dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. Reakcją obronną organizmu na przedłużający się stan zapalny i drażnienie tkanek przez paznokieć jest rozwój ziarniny, którą pacjenci nazywają potocznie „dzikim mięsem”, a która jest tkanką łączną mającą na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia.

Ziarnina ta – delikatna i krucha - obfituje w sieć nerwów i naczyń krwionośnych, toteż dostarcza nie tylko bardzo silnych dolegliwości bólowych pod wpływem każdego najmniejszego urazu lub wręcz dotyku w tej okolicy, ale i łatwo krwawi, co jeszcze pogarsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia. W utrzymującym się stanie zapalnym oraz ziarninie istnieją warunki sprzyjające zakażeniu bakteryjnemu, co również zwiększa cierpienie chorego.

Jak leczyć wrastające paznokcie?

Leczenie wrastających paznokci jest w zasadzie tylko chirurgiczne i może polegać na: 

 • wycięciu niewielkiego otworu na szczycie wypukłości płytki paznokciowej w początkowym okresie choroby,
 • usunięciu wąskiego 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania, oczyszczenia rany i założenia szwów, jeśli wrastanie paznokcia jest zaawansowane.

Gdzieniegdzie praktykowane jest jeszcze przy wrastającym paznokciu całkowite zerwanie płytki paznokciowej. Jednakże w XXI wieku nie jest to metoda w żadnym razie godna uwagi i polecenia, gdyż jest to zabieg bardzo brutalny i bolesny oraz dający częste nawroty wrastania paznokcia.

Ostatnio pojawiły się nowe metody leczenia zachowawczego wrastających paznokci, którymi zajmują się przeszkolone kosmetyczki. Warunkiem wykonania zabiegu zachowawczego na wrastającym paznokciu jest ustąpienie stanu zapalnego, co jest jednak prawie niemożliwe, dopóki wrastający paznokieć drażni tkanki. Wyspecjalizowana kosmetyczka może próbować ograniczyć stan zapalny wsuwając między wał a paznokieć miękki tampon ze środkiem przeciwzapalnym. Trudno jednak sobie wyobrazić, że chory, który już na samą myśl o dotykaniu wrastającego paznokcia odczuwa nasilenie bólu, pozwoli na manipulacje w tym bolesnym miejscu. Inne metody opierają się na nasunięciu odpowiedniej rureczki na brzeg paznokcia i przytwierdzeniu jej masą do paznokcia albo zastosowaniu specjalnej klamry przyklejonej na wrastający paznokieć.

Polecane dla Ciebie

Lepiej zapobiegać

Zapobieganie wrastaniu paznokci sprowadza się do właściwej codziennej pielęgnacji stóp czyli obcinania paznokci bez zaokrąglania brzegów oraz delikatnego odsuwania skórek, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek tak, żeby nie skaleczyć wału paznokciowego, zamiast brutalnego wycinania ich. Nie wolno również wyrywać „przeszkadzających” nam fragmentów płytki paznokciowej, bo jest to dużym urazem dla paznokcia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij