Gdy chcesz schudnąć...
Jolanta Ossowska

Gdy chcesz schudnąć...

Kto z nas nie marzy o pięknej, szczupłej sylwetce... Jednak droga do niej jest najczęściej długa i kręta, o czym zapewne przekonał się każdy, kto podjął próbę odchudzania.

Większość Polaków chciałaby poprawić swoją sylwetkę, ale nie ma cierpliwości do diet, rzadko korzysta z siłowni, gabinetu kosmetycznego, solarium, aerobiku, łaźni, sauny czy masażu. A bez tego schudnąć trudno – cudów nie ma!

Najbardziej efektywna, nieskutkująca efektem jo-jo, jest utrata 1 kg w ciągu tygodnia. Bardzo szybkie chudnięcie powoduje, że organizm pozbawiony dostatecznej ilości jedzenia wolniej spala tłuszcze. Po prostu je oszczędza. Do odchudzania, by przyniosło pozytywny skutek, trzeba podchodzić z pozytywnym nastawieniem, nie można diety i wzmożonej aktywności fizycznej traktować jako kary za swawolne i bez ograniczeń pochłaniane kaloryczne smakowitości.

I choć prawie połowa Polaków ankietowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej nie korzystała z usług umożliwiających poprawę wyglądu i nie uprawia sportu, to 82% dbanie o własną sylwetkę uznaje za okoliczność sprzyjającą powodzeniu w życiu osobistym i jest istotną sprawą w życiu zawodowym.

Przez, czasami wąskie, drzwi kariery zawodowej szczuplejszym przejść łatwiej. Warto schudnąć – jeśli nawet nie dla możliwości awansu, to dla zdrowia na pewno.

A mniejsza waga to niższe ciśnienie tętnicze krwi, właściwy poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zmniejszenie ryzyka chorób tzw. cywilizacyjnych – przede wszystkim choroby wieńcowej i schorzeń układu pokarmowego, odciążenie kości i stawów. Osobom szczuplejszym łatwiej wykonywać zwykłe czynności codzienne, takie jak: wchodzenie po schodach, schylanie się czy nawet wsiadanie i wysiadanie do samochodu czy tramwaju. Nawet łatwiej dogonić szczęście.

Da się schudnąć, naprawdę!

Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał, wie, jakie to jest trudne, ile silnej woli wymaga. Ale da się schudnąć, choć jednym trochę mniej, innym trochę więcej – to nie jest większy problem. Sztuką jest utrzymanie wagi i niedopuszczenie do efektu jo-jo, zmory wszystkich odchudzających się.

Organizmowi, który w pierwszym okresie diety buntuje się przeciwko ograniczeniom, należy pomóc, sięgając np. po zioła lub gotowe, specjalnie skomponowane preparaty roślinne, które oczyszczają organizm, a przede wszystkim regulują przemianę materii.

Rubensowskie kształty nie wzbudzają dziś zachwytu, nie są pragnieniem kobiet, a i panowie też z reguły wolą, gdy ich partnerki mieszczą się w sukienkach w rozmiarach raczej średnich. Dla siebie przede wszystkim, dla swojego zdrowia, ale też i ze względów estetycznych warto pozbyć się nadwagi, albo przynajmniej poważnie ją zredukować Namawiamy na przyjrzenie się, co z obfitości natury da się wykorzystać w procesie odchudzania.

Taka na przykład pokrzywa

Choć już w starożytności i średniowieczu znano jej właściwości odżywcze, regulujące przemianę materii oraz zdolność do tamowania krwawienia, dopiero w czasach nowożytnych zabrano się w naukowy sposób za jej badanie. I naukowcy nie mogli wyjść z podziwu nad leczniczymi talentami tego ziela.

Jest niezwykle bogata w witaminy i sole mineralne (mikroelementy), a zawarta w niej sekretyna (hormony roślinne) pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, poprawia czynność komórek wątrobowych w stanach uszkodzenia miąższu tego ważnego organu! Znaleziono w niej także swoisty czynnik pobudzający funkcje trzustki. Zwiększa wydalanie moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii, wytwarzanymi w zwiększonej ilości w czasie odchudzania.

Właściwości lecznicze octu jabłkowego odkryto już w starożytnym Egipcie. Kleopatra zażywała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej obfitej uczcie kulinarnej, dzięki czemu słynęła ze wspaniałej figury i dobrego zdrowia. Ocet jabłkowy zawiera pektynę, która usprawnia procesy trawienia (pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, wspomaga metabolizm tłuszczów, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zrzucić wagę każdy może...

    W rozsądnej i mającej przynieść długotrwały efekt diecie nie chodzi o oszukiwanie żołądka. Kluczem do sukcesu jest takie przestrojenie organizmu, by czerpał z połykanych przez nas kęsów wyłącznie tego, czego dla sprawnej pracy potrzebuje.

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij