Pierwsze dni w szkole? Porady dla rodziców pierwszaków
Ewa Pakuła

Pierwsze dni w szkole? Porady dla rodziców pierwszaków

Rok szkolny to czas kiedy nasze dzieci będą spędzać w szkole po kilka godzin dziennie. Aby mogły one jak najlepiej przyswajać wiedzę - zarówno w domu, jak i w szkole - konieczna jest dbałość o to, aby ten czas przebiegł bezproblemowo. Postawa rodziców w tym okresie może pomóc dziecku szybko przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia oraz sytuacji.

Podjęcie nauki szkolnej jest to moment przełomowy w życiu siedmiolatka. Dziecko trafia do nowego środowiska, gdzie spotyka się z nieznanymi sobie wcześniej nauczycielami i innymi uczniami, a szkoła stawia przed nimi określone wymagania, którym dziecko musi sprostać.

Jest to sytuacja dla niego bardzo stresująca, która może niekorzystnie odbić się na całej nauce szkolnej. Dlatego pierwsze dni i tygodnie pobytu dziecka w szkole powinny być poświęcone na jego adaptację w środowisku szkolnym.

Fluoryzacja

Szkolna profilaktyka fluorkowa ma za zadanie zapobiegać próchnicy wśród uczniów. Odbywa się w formie kontrolowanego szczotkowania zębów żelem fluorkowym 6 razy w ciągu roku szkolnego w odstępach 6-tygodniowych.

Do właściwego przeprowadzenia fluoryzacji niezbędna jest szczoteczka do zębów, dlatego należy na początku roku szkolnego przeznaczyć jedną szczoteczkę na szkolną fluoryzację.

Profilaktykę tę prowadzą pielęgniarki szkolne, które na początku roku szkolnego zbierają od rodziców oświadczenia o wyrażeniu zgody na przeprowadzanie fluoryzacji u dziecka.

Warto taką zgodę wyrazić dla zdrowia swojego dziecka. Pielęgniarka szkolna również zawsze informuje o terminie fluoryzacji, natomiast zadaniem rodziców jest dopilnowanie, aby dziecko w danym dniu zabrało szczoteczkę do szkoły.

Kącik do nauki w domu

Każde dziecko powinno mieć swój kącik do nauki obejmujący biurko, krzesełko i półki na książki. Biurko ma najczęściej wymiary standardowe.

Ważne jest, żeby było dobrze oświetlone. Gdy okno jest duże, a nasłonecznienie południowe lub zachodnie, bardziej wskazane jest ustawienie biurka bokiem do okna. Większość dzieci jest praworęczna dlatego oświetlenie biurka powinno padać z lewej strony. Dotyczy to tak światła słonecznego, jak i sztucznego.

Lampę trzeba tak dobrać, aby oświetlała całe pole pracy na biurku, a jednocześnie nie raziła oczu świecącą żarówką. Gdy mamy dziecko leworęczne źródło światła musi znaleźć się z prawej strony. Do biurka trzeba kupić krzesełko najlepiej profilowane z regulowaną wysokością siedziska i oparcia. Dobrze, gdy zaopatrzone jest w oparcia boczne pod łokcie.

Polecane dla Ciebie

Jak wybrać bezpieczne obuwie?

Do chodzenia po szkole kupujemy najczęściej obuwie tekstylne na gumowej podeszwie. Zwróćmy uwagę czy jest oznakowane nalepką „zdrowa stopa”.Gwarantuje to, że  kupione pantofle mają atest zdrowotny i są przyjazne dla stóp naszych dzieci.

Co jest ważne przy zakupie plecaka?

Bardzo ważną sprawą jest to, w czym dzieci noszą książki i zeszyty do szkoły. Modne obecnie są plecaki szkolne zamiast tornistrów. Istotne jest, aby były lekkie, miały usztywnioną ściankę tylną, pogrubione, miękkie  paski na ramiona i znaczki odblaskowe.

Wielkość plecaka należy dobrać do wzrostu dziecka. Tylko wtedy dobrze leży na plecach, a ciężar rozkłada się równomiernie na obie połowy ciała.

O proste plecy naszych dzieci trzeba dbać od pierwszej klasy. Uważa się, że dzieci w wieku poniżej 16 lat nie powinny nosić więcej niż: dziewczynki - 3 kg, a chłopcy - 5 kg (licząc razem z ciężarem tornistra). Dlatego rodzice muszą często sprawdzać zawartość tornistra swojej pociechy, bo dzieci lubią nosić w nim wiele niepotrzebnych przedmiotów, które tylko zwiększają jego ciężar.

Ciężar szkolnych przedmiotów można obniżyć kupując mniejsze i lżejsze rzeczy tj. : piórnik, farby, kredki itp. Obecnie nie poleca się dla uczniów teczek, ponieważ noszone w ręce lub na ramieniu powodują przeciążenie kręgosłupa, co w efekcie prowadzi do jego skrzywienia.

Praca domowa

Pilnujmy, aby dzieci odrabiały lekcje samodzielnie w ciągu dnia, gdyż wieczorem są zbyt zmęczone, żeby pracować efektywnie.

Nasza rola powinna ograniczać się do sprawdzenia czy wszystko jest dobrze napisane i wytłumaczenia tego, co jest niezrozumiałe. Nie odrabiajmy lekcji wraz  z dziećmi. Łatwo się do tego przyzwyczajają, a wtedy trudno będzie o samodzielność ich myślenia.

Sen

Dbajmy, aby dziecko kładło się spać dość wcześnie i o stałej porze. Sprzyja to łatwemu zasypianiu, a rano jest ono wypoczęte.

Na godzinę przed snem dziecko nie powinno już oglądać telewizji, grać w gry komputerowe czy bardzo żywo się bawić, bo pobudzenie z tym związane utrudnia zaśnięcie.

Wieczór powinien być poświęcony na codzienny rytuał związany z kolacją, pakowaniem tornistra na następny dzień, kąpielą i położeniem się do łóżka. 7-10 latki powinny spać minimum 9-10 godzin. Starsze dzieci powinny spać 8-9 godzin na dobę. Tylko wówczas będą w stanie w szkole dobrze pracować intelektualnie.

Śniadanie

Jest najważniejszym posiłkiem ucznia, ponieważ dostarcza mu energii do zajęć w szkole. Śniadanie musi być pożywne i urozmaicone.

Dziecko powinno też dostać do szkoły kanapkę na drugie śniadanie oraz sok lub wodę mineralną do picia – mając drugie śniadanie nie będzie głodne i spragnione w trakcie lekcji, a to sprzyja koncentracji na lekcjach.

Wychowanie fizyczne

Regularny ruch sprzyja prawidłowemu rozwojowi każdego dziecka. Dzięki ćwiczeniom rozwijają się mięśnie, usprawnia się układ oddechowy oraz układ krążenia, podnosi się ogólna kondycja i wydolność fizyczna dziecka.

Jednocześnie ruch zapobiega otyłości, a także działa hartująco na organizm zmniejszając podatność na infekcje. Dlatego bardzo ważne dla naszych dzieci są lekcje wychowania fizycznego, na których dzieci mogą się „wyżyć” ruchowo.

Wielu rodziców popełnia błąd zwalniając swe pociechy z tych zajęć z błahych powodów, ponieważ w ten sposób utrudniają im harmonijny rozwój. Jedynie lekarz może zwolnić dziecko z zajęć wychowania fizycznego, ale tylko wtedy, gdy istnieją poważne wskazania zdrowotne.

Wzrok

Dla niektórych dzieci konieczność nieustannego patrzenia na tablicę szkolną, na której nauczyciel zapisuje wiele ważnych informacji ujawnia, że mają kłopoty z widzeniem na odległość.

Szczególnie dotyczy to dzieci siedzących w dalszych ławkach. Jeśli dziecko skarży się w domu, że źle widzi lub jego notatki z lekcji są niekompletne z powodu trudności w odczytywaniu zapisów na tablicy, rodzice niezwłocznie powinni zgłosić się z nim do okulisty.

Aby umówić się do okulisty obecnie wymagane jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Warto zadbać o wzrok swojego dziecka i wykonać podstawowe badania wzroku, gdyż u niejednego z nich okulista stwierdza wadę wzroku wymagającą korekcji okularowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zbliża się przesilenie wiosenne

    Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

  • Choroby wzroku

    O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

  • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

    Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

  • Alergiczne zapalenie spojówek

    Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij