
Wiosenna odnowa skóry
Zimą skóra bywa narażona na działanie wielu szkodliwych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ta pora roku to okres diety ubogiej w mikroelementy i witaminy, co nie jest obojętne dla naszego organizmu, w tym także skóry. Niekorzystny wpływ wywiera na nią również niska temperatura powietrza. Kiedy spada ona poniżej 10°C, obkurczają się pory i gruczoły łojowe wydzielają mniejszą ilość łoju. Zmniejsza się wówczas tzw. płaszcz lipidowy skóry, stanowiący jej naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Niekorzystny wpływ na skórę w okresie zimy wywierają gwałtowne zmiany temperatury, np. kiedy wychodzimy z ciepłych pomieszczeń na dwór i odwrotnie. Nieobojętne jest dla niej również suche powietrze w ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach.
Natłuszczanie
Pomocne w przywróceniu ładnego wyglądu skóry mogą stać się odpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne, których zadaniem jest nie tylko jej regeneracja po zimie, ale także przygotowanie na okres nadchodzącego lata. Z tego powodu „wiosenne” preparaty kosmetyczne powinny zawierać specjalnie wyselekcjonowane surowce, dzięki którym nie tylko podwyższa się stopień nawilżenia skóry, ale poprawie ulega także jej kondycja. Ważnymi składnikami receptur preparatów kosmetycznych są układy odbudowujące fizjologiczny płaszcz lipidowy skóry i przywracające jej funkcję naturalnej bariery ochronnej. Wiosną warto poszukać kosmetyków zawierających w składzie recepturalnym oleje obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Do szczególnie cennych układów zalicza się tłuszcze zawierające duże ilości kwasu γ-linolenowego (GLA), takie jak olej z nasion wiesiołka, ogórecznika czy czarnej porzeczki. Zawarte w nich niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe wyrównują zakłóconą równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry, nadając jej kwaśne pH (~5,5). Zapewniają jej one także prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Ważnym surowcem wiosennych preparatów kosmetycznych może stać się także olej arganowy, określany czasami mianem eliksiru młodości, charakteryzujący się silnym działaniem regenerującym skóry. Warto pośród składników recepturalnych poszukiwać oleju z rokitnika, który nie tylko uelastycznia skórę ale także nadaje jej ładny koloryt. W przypadku wszystkich rodzajów skóry, szczególnie zaś suchej, chętnie wykorzystywane są oleje tłuste, bogate w witaminy, np. bardzo dobrze przyswajany przez nią olej awokado, z pestek moreli, orzechów laskowych, migdałów. W związku z rosnącym zainteresowaniem produktami opartymi na surowcach naturalnych, producenci kosmetyków poszerzają także ofertę o nowe tłuszcze, pozyskiwane z odnawialnych źródeł roślinnych. Coraz częściej można w niej znaleźć układy, określane mianem tłuszczów przyszłości, pozyskiwane z nasion marakui, lotosu, liczi, arbuza i innych.
Nawilżanie
Oprócz surowców tłuszczowych preparaty stosowane wiosną powinny zawierać składniki o działaniu silnie nawilżającym, do których należą alkohole wielowodorotlenowe, określane często mianem polioli. Najważniejszymi i najczęściej stosowanymi ich przedstawicielami są sorbitol, gliceryna, glikol propylenowy. Dwa ostatnie surowce, ze względu na małe cząsteczki, mają zdolność przenikania przez barierę warstwy rogowej. Dzięki temu mogą one działać zarówno na powierzchni skóry, jak i w głębszych jej warstwach. Ich właściwości higroskopijne, jak i zdolność penetracji sprawiają, że zwiększają one w sposób widoczny nawilżenie naskórka, co wywiera istotny wpływ na przebieg wielu zachodzących tam procesów.
Do poszukiwanych składników preparatów kosmetycznych należą olej makadamia, masło karite, bardziej znane jako masło shea, czy też masło kakaowe. Tłuszcze te szybko wchłaniają się, działają regenerująco, odżywczo. Wygładzają skórę, a także w widoczny sposób poprawiają jej wygląd.
Surowcem o efektywnym działaniu nawilżającym jest także piroglutaminian sodowy (PCA). Związek ten stanowi jeden z istotniejszych składników naturalnego czynnika nawilżającego skóry, tzw. NMF-u (Natural Moisturizing Factor), warunkującego jej prawidłowe nawilżenie. Ze względu na silne właściwości higroskopijne i dobrą zdolność penetracyjną, PCA oraz inne pochodne kwasu piroglutaminowego zajmują ważną pozycję wśród surowców kosmetycznych o bezpośrednim działaniu nawilżającym.
Szczególnie przyjaznym dla skóry składnikiem kosmetyków jest gliceryna. Natarta nią skóra nabiera szczególnej miękkości, ponieważ związek ten przyciągając wilgoć z powietrza, stosunkowo trwale nawilża naskórek, czyniąc go elastycznym. Po aplikacji związek ten pozostaje bowiem w skórze nawet do 24 godzin.
Podobne działanie do PCA wykazują także sole kwasu mlekowego, kwas hialuronowy czy też mocznik. Stanowią one ważną grupę naturalnych środków nawilżających, przy czym ich zdolność absorbowania wody znacznie przewyższa właściwości wymienionych wcześniej alkoholi. Istotną rolę pośród surowców tego segmentu odgrywają także ekstrakty roślinne, takie jak aloes, oczar wirginijski, ogórek, rumianek.
Polecane dla Ciebie
Eliksiry młodości
Cennymi surowcami „wiosennych” preparatów pielęgnacyjnych są witaminy A, E, C, D-pantenol. Z punktu widzenia kosmetycznego interesujące jest nie tylko ich działanie biologiczne, ale także fizjologiczne. Odpowiednio dobrane działają regenerująco, wspomagają procesy keratynizacji naskórka, ograniczają powstawanie szkodliwych systemów, między innymi wolnych rodników, a w razie potrzeby neutralizują ich działanie. Ważnym składnikiem tej grupy jest witamina A, znana również jako retinol. Surowiec ten jest absorbowany z preparatów kosmetycznych przez skórę, przy czym absorbcja ta jest niezależna od form podania, jednakowa dla preparatów tłuszczowych czy emulsji. Związek ten odgrywa istotną rolę w metabolizmie skóry, stąd czasami określany jest mianem jej normalizatora. Reguluje on proces keratynizacji naskórka, stymulując produkcję nowych komórek, wspomaga jego regenerację. Witamina A wywiera również znaczący wpływ na równowagę wodno-tłuszczową skóry, dzięki czemu ogranicza jej szorstkość i złuszczanie. Stosowanie kosmetyków zawierających w składzie retinol wpływa stymulująco na komórki skóry właściwej, poprawia elastyczność, zapobiega procesom jej wiotczenia.
Kremy z retinolem przeznaczone są do cery zmęczonej, szarej, suchej. Doskonałymi preparatami w okresie wiosennym są także tzw. kosmetyki dotleniające. Często wykorzystywanym składnikiem tego typu wyrobów jest koenzym Q10, znany także jako eliksir młodości. Związek ten obecny w każdej komórce naszego organizmu jest nieodzownym nośnikiem energii. Wpływa on na metabolizm komórkowy, uaktywnia procesy komórkowe, przywraca skórze ładny koloryt. Prowadzone badania wykazały, że surowce te efektywnie chronią keratynocyty i fibroblasty, przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia skóry.
Cenne surowce kosmetyków pielęgnacyjnych stanowią algi, które są nośnikami wielu składników biologicznie aktywnych. Ze względu na obfitość witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12), wywierających istotny wpływ na metabolizm tłuszczów i białek, wykazują one zdolność efektywnej odnowy naskórka. Zawarte w algach witaminy E i C oraz ß-karoten neutralizują szkodliwe czynniki zewnętrzne, wzmacniają ściany naczyń, aktywizują procesy zachodzące w skórze, poprawiają jej koloryt. Efekt ten ulega wzmocnieniu dzięki obecności polifenoli posiadających właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Algi są także cennym źródłem składników mineralnych, takich jak potas, magnez, wapń, fosfor, cynk, wapń, jod, żelazo, miedź, mangan. Wiele z nich stanowi materiał budulcowy skóry i włosów. Na szczególną uwagę zasługuje tu cynk — pierwiastek odpowiedzialny za wzmocnienie naturalnej odporności organizmu i opóźniający proces starzenia się komórek. Mikroelementy zawarte w glonach stanowią także istotny element przemian metabolicznych naszego organizmu. Takie pierwiastki jak wapń, potas, magnez odgrywają ważną rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej, utrzymując równowagę kwasowo-zasadową oraz ciśnienie osmotyczne wewnątrz komórek. Dzięki specyficznej budowie składniki mineralne alg są dobrze przyswajane, łatwo przenikają przez barierę warstwy rogowej naskórka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry i włosów. Do wiosennych receptur preparatów kosmetycznych chętnie także wprowadza się ekstrakty roślinne zawierające w składzie flawonoidy i fitohormony. Opóźniają one procesy starzenia skóry, stymulują regenerację i rewitalizację naskórka, poprawiają ukrwienie komórek skóry, podnoszą poziom jej nawilżenia, zwiększają napięcie i elastyczność, działają przeciwzmarszczkowo. Po ich zastosowaniu skóra ulega wygładzeniu, staje się odpowiednio napięta, poprawia się jej koloryt. Fitohormony można znaleźć w koniczynie, soi, chmielu, zielonej herbacie, pestkach winogron, miłorzębie japońskim, żeń-szeniu, dzikim mircie, arnice, lukrecji. Ze względu na działanie przeciwzapalne wykorzystuje się je również często w preparatach przeznaczonych dla cery podrażnionej, zaczerwienionej, nadmiernie wrażliwej. Są one istotnymi surowcami preparatów przeznaczonych dla osób o skórze ze skłonnością do uczuleń, dla których wiosna, której towarzyszy gwałtowny rozkwit roślinności, może stać się przyczyną wielu odczynów alergicznych. No i oczywiście nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Pomimo że do lata jeszcze daleko, kupując preparaty pielęgnacyjne do stosowania na dzień, warto zwrócić uwagę na to, czy zwierają one filtry UV.
Nasze działanie możemy wspomóc, stosując niskotłuszczową dietę, bogatą w warzywa i owoce. Ważny jest również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który przyspiesza eliminację toksyn z organizmu i wpływa korzystnie na wygląd naszej skóry. I dopiero tak skomasowane działania powodują, że każdy z nas może na wiosnę poczuć się wyjątkowo atrakcyjny.