
Bosu – czym jest i jak na nim ćwiczyć?
Co to jest Bosu?
Nazwa urządzenia jest skrótem od pierwszych liter angielskiego wyrażenia BOth Side Up, które doskonale oddaje jego dwustronny charakter. Na Bosu można ćwiczyć, ustawiając go do góry zarówno stroną wypukłą, pracującą podczas każdego ruchu osoby na niej stojącej, jak i płaską częścią, która jest twarda i stabilna. Najprościej można go porównać do połowy piłki rehabilitacyjnej połączonej ze stepem wykorzystywanym na zajęciach fitness. Po bokach ma chowane uchwyty do szybkiej zmiany ustawienia potrzebnej powierzchni. Przyrząd o średnicy ok. 60 cm pomysłu Davida Wecka ujrzał światło dzienne w 1999 roku, natomiast w Polsce zadebiutował pięć lat później podczas grudniowej Konwencji Body Mind & Energia 2 w Warszawie.
Zastosowanie Bosu
Bosu ma wszechstronne zastosowanie i może służyć do ćwiczeń ogólnorozwojowych, jak i skupiających się na poprawie konkretnej cechy – szybkości, siły, elastyczności, równowagi, koordynacji, zwinności, zdolności kinestetycznych. Doskonale sprawdzi się, gdy chcesz urozmaicić swój trening, czy to pod konkretną dyscyplinę sportu, czy też ukierunkowany na spalanie tkanki tłuszczowej lub modelowanie ciała. Możesz na nim ćwiczyć niezależnie od wieku, kondycji, a także poziomu sprawności fizycznej.
Jednym z podstawowych zastosowań Bosu jest wykorzystywanie go dla poprawienia równowagi ciała, wzmocnienia mięśni posturalnych, a tym samym pracy nad zachowaniem odpowiedniego ułożenia ciała. To przydaje się, gdy chcesz wrócić do formy po przebytej kontuzji, zwłaszcza dolnych partii czy w przypadku wad postawy. Pomaga tu szczególnie pneumatyczna kopuła przyrządu, która dzięki swojej elastyczności i możliwości stania na niej, a jednocześnie modyfikacji kształtu zgodnie ze zmianą ustawienia sylwetki, uczy utrzymania prawidłowego balansu ciała i ułożenia kręgosłupa. Aby podnieść trudność ćwiczeń, a zarazem zyskać lepsze efekty, można odwrócić kopułę w dół, tak aby stać stopami na płaskiej platformie.
Polecane dla Ciebie
Korzyści, jakie daje trening z wykorzystaniem Bosu
Bosu poprawia propriocepcję, czyli tzw. czucie głębokie, co jest niezbędne przy uprawianiu takich sportów, jak tenis, siatkówka, koszykówka, narciarstwo, snowboard, surfing oraz szeregu innych dyscyplin, także bieganiu czy jeździe na rowerze. Jeśli neurolog każe Ci zamknąć oczy i dotknąć palcem nosa, to właśnie bada Twoje zdolności kinestetyczne, czyli zmysł orientacji ułożenia poszczególnych części własnego ciała.
Jak mogę wykorzystać Bosu?
Nie będzie przesadą powiedzieć, że w zakresie pracy z Bosu ogranicza Cię własna pomysłowość, a zarazem zdrowy rozsądek. Wykorzystanie obu powierzchni pozwala modyfikować popularne ćwiczenia, a przez to angażować większe partie mięśni. Przykładowo, ustawiając Bosu wypukłą powierzchnią do góry możesz wbiegać i zbiegać z niego oraz praktykować bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan do klatki piersiowej (skip A), uderzaniem stopami o pośladki (skip C) czy wyrzucaniem prostych nóg w przód (skip D). Możesz skakać, robić przysiady, wypady, pompki, brzuszki, skrętoskłony, itp. Bosu sprawdzi się także w czasie medytacji czy stretchingu, czyli ćwiczeń rozciągających.
Do większości ćwiczeń możesz wykorzystywać obciążenie własnego ciała, ale nic nie stoi na przeszkodzie wzbogacenia treningu o inny sprzęt, np. hantle, ciężarki, sztangę, taśmy rozciągające, piłkę szwajcarską, step, dysk, piłkę lekarską, itp.