×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Wiosna to bez wątpienia najpiękniejsza pora roku. To czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Również my! Coraz dłuższe i słoneczne dni zachęcają do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Taki ruch jest zbawienny dla zaniedbanego zimą organizmu. Nie musi to być intensywny wysiłek. Już sam spacer czy jazda na rowerze korzystnie wpłynie na perystaltykę rozleniwionych jelit. A co jeszcze możemy zrobić, aby przyspieszyć oczyszczanie organizmu po zimie?

Oczyszczanie – o czym mowa?

Są to kompleksowe działania (dieta z dużą ilością błonnika, wody, wyeliminowanie używek itd.), których celem jest usprawnienie funkcjonowania naszego organizmu, wsparcie go w usuwaniu „toksyn”, złogów zalegających w jelitach czy w neutralizacji wolnych rodników. Toksyny to nie tylko szkodliwe związki powstające podczas przemiany materii. To również środki konserwujące żywność czy barwniki. Pamiętajmy, że oczyszczanie jest procesem długotrwałym. Jak się do tego zabrać?

Wiosna – najlepsza pora na porządki, również w naszym organizmie

Wiosna to najlepsza pora na oczyszczenie organizmu. Po zimie nasz organizm jest bardzo „obciążony”. Zimą nie przywiązywaliśmy szczególnej uwagi do aktywności i naszego jadłospisu. Bardziej zależało nam na tym, aby spożywane pokarmy dostarczały energii i rozgrzewały nas od środka, kiedy temperatura na zewnątrz była dość niska. Najwyższa pora to zmienić. Nieoczyszczony organizm gorzej będzie bowiem przyswajał wiosenne witaminy.

Zalety oczyszczania organizmu:

  • poprawa metabolizmu, regulacja wypróżnień;

  • zmniejszenie uczucia wzdęć w jamie brzusznej;

  • poprawa wyglądu skóry;

  • zmniejszenie zmęczenia i poprawa samopoczucia;

  • i wiele innych.

Diety oczyszczające

Przy diecie oczyszczającej należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie (wodę i herbatki owocowe oraz herbatę zieloną). Uwaga – nie stosujemy herbat przeczyszczających, ponieważ w dłuższej perspektywie uruchomią one tzw. „błędne koło” - nie będziemy się w stanie wypróżnić bez ich pomocy. Bezpieczny pod tym względem będzie natomiast błonnik. To włókno pokarmowe ułatwiające trawienie, zapewniające uczucie sytości oraz przeciwdziałające zaparciom. Dużą ilość błonnika pokarmowego dostarczymy sobie spożywając ciemne pieczywo, otręby, brązowy ryż, gruboziarniste kasze, warzywa, owoce oraz strączki. Zwróćmy też uwagę na probiotyki. To pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów, które wywierają korzystny efekt na zdrowie. Bogate w bakterie probiotyczne są fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry czy maślanka. Znajdziemy je również w kiszonkach – kapuście czy kwaszonych ogórkach.

Oczyszczające kuracje ziołowe

Można stosować zioła pojedynczo albo skorzystać z gotowych mieszanek oczyszczających. Sprawdzą się takie herbaty ziołowe jak: pokrzywa, fiołek trójbarwny czy skrzyp polny. Pamiętajmy, że każdy organizm należy traktować bardzo indywidualnie i uwzględnić wiek, płeć, aktualne schorzenia oraz rodzaj przyjmowanych leków (które mogą wchodzić w niekorzystne oddziaływania nawet z ziołami). W skład mieszanek ziołowych wchodzą również zioła żółciopędne (wzmagające wydzielanie żółci) i oczyszczające wątrobę, która jest takim wewnętrznym laboratorium naszego organizmu.

Sauna

Wpływa bardzo korzystnie na organizm. Dlaczego? Ponieważ wraz z potem usuwane są substancje toksyczne. Wysoka temperatura w saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożone pocenie. Podczas 0,5-1 godziny pobytu w saunie może powstać nawet kilka litrów potu. Z sauny można korzystać 1-2 razy w tygodniu. Sauna niewskazana jest jednak dla osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje.

Apteczne wspomagacze

Obecnie w aptece dostępne są preparaty, które dzięki odpowiednim składnikom wspomagają oczyszczanie organizmu. Mają one różną postać – począwszy od tabletek, herbatek, a skończywszy na plastrach oczyszczających, które przykleja się na stopy na okres kilku godzin (przeważnie na noc). Popularnymi składnikami tego typu preparatów są mniszek lekarski czy algi takie jak chlorella.

Wybrane preparaty typu z naszej oferty:

Shou Detox Patch, plastry oczyszczające organizm z toksyn

Figura Detox_herbatka o smaku cytrynowym_20_saszetek

Linea_detox_tabletki_60_szt

Drenafast_płyn_500_ml

Błonnik_Forte_tabletki_100_szt

Błonnik_z_ananasem_tabletki_do_ssania_60szt

Ambio_Probiotyk_bakterie_probiotyczne__inulina_kapsułki_30_szt

Probiotyk_LGO_kapsułki_30_szt.

Probiotyk_LGO_kapsułki_30_szt.


Podziel się: