
Peeling - najlepszy motywator dla skóry
Dlatego "złuszczanie" ma taki korzystny wpływ?
Peeling, czyli inaczej złuszczanie naskórka jest to zabieg, który polega na usunięciu martwych komórek naskórka. Skóra po zastosowaniu peelingu lepiej wchłania różnego rodzaju kremy czy balsamy (również te pomagające w walce z cellulitem). Peelingi powodują jednocześnie lepsze ukrwienie skóry, co prowadzi do pobudzenia komórek do regeneracji.
Gdzie wykonać?
Peeling z powodzeniem można wykonywać w domu za pomocą kosmetyku zakupionego w aptece. Salony kosmetyczne również oferują peelingi. Zawierają one jednak zwykle dużo agresywniej działające składniki i są stosowane np. w przypadku przebarwień potrądzikowych.
Polecane dla Ciebie
Jaki peeling wybrać i jak często go wykonywać?
Należy pamiętać o tym, że do różnego rodzaju cery należy dobrać odpowiedni peeling oraz uwzględnić częstotliwość jego wykonywania. Przy cerze suchej, naczynkowej i wrażliwej lepiej wykonać peeling w tygodniu. W przypadku cery tłustej i mieszanej można zwiększyć częstotliwość (2 razy w tygodniu).
Dlaczego nie za często?
Nie należy przesadzać z peelingowaniem. Dlaczego? Ponieważ po peelingu nasza skóra potrzebuje czasu, aby zregenerować mikrouszkodzenia powstałe w trakcie złuszczania komórek naskórka.
Ograniczenia dla peelingów
Warto także pamiętać, że złuszczania naskórka nie należy przy stanach zapalnych. Ostrożnie należy też postępować w czasie ciąży, kiedy skóra reaguje na nowe kosmetyki ze zdwojoną siłą.
W przypadku wysypki peeling może zaostrzyć niepożądane objawy, a poprzez masowanie może doprowadzić do ''rozsiania'' krostek po całej twarzy.
Wybór peelingu
Przy wyborze peelingu warto zwrócić uwagę na składniki w nim zawarte. Nie należy stosować preparatu zawierającego substancje, na które jesteśmy uczulenie. Efektem może być wówczas reakcja alergiczna i zaczerwienienie skóry.
Jakie są rodzaje peelingów?
-
peelingi mechaniczne
-
peelingi enzymatyczne
Peelingi mechaniczne
Zawierają w swoim składzie drobnoziarniste cząsteczki, które mają właściwości ścierające. W skład tego rodzaju peelingów często wchodzą alantoina oraz witamina E łagodzące występujące na cerze po ścieraniu podrażnienia. Tego rodzaju peelingi sprawdzają się przy skórze tłustej. Peelingi mechaniczne można stosować na twarz bądź całe ciało.
Preparaty złuszczające naskórek przeznaczone do całego ciała często zawierają w swoim składzie składniki modelujące sylwetkę. Przy wykonywaniu peelingu do ciała można sobie pomóc stosując np. gąbkę czy też rękawice do masażu.
Peelingi enzymatyczne
Są to delikatne peelingi, które można wykonywać samodzielnie w domu. Są one polecane do skóry wrażliwej, suchej oraz naczynkowej. Peeling enzymatyczny jest rodzajem peelingu chemicznego. Jego działanie odbywa się na zasadzie rozpuszczania zrogowaciałych komórek naskórka poprzez enzymy występujące w preparacie.