×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bezpieczna skóra zimą

Zimą nasza skóra narażona jest nie tylko na mróz i przesuszenie, ale też na promieniowanie UV i uszkodzenie bariery ochronnej, która według najnowszych badań naukowców jest podstawą jej zdrowia.

Myśląc o właściwej pielęgnacji skóry zimą, skupiamy się przede wszystkim na dbaniu o jej nawilżenie i natłuszczenie. Oczywiście to ważne elementy pielęgnacji, ale na nic się zdadzą, jeśli ochronna bariera skóry została wcześniej uszkodzona i nie zadbaliśmy o jej naprawę. Najnowsze badania dermatologów pokazują, że wszelkie działania pielęgnacyjne mające na celu przywrócenie skórze młodego wyglądu nie mają szans na powodzenie, jeśli wcześniej nie odbudujemy jej bariery ochronnej.

Odbuduj barierę

Bariera skóry znajduje się w warstwie rogowej. Jest ona swoistą granicą pomiędzy naszym organizmem a tym, co znajduje się wokół nas. Mogą ją uszkadzać m.in. agresywne środki chemiczne, promieniowanie UVA, UVB i rentgenowskie, ogrzewanie do temperatury powyżej 50°C i schładzanie poniżej -25°C, stres i zaburzenia poziomu hormonów.

Bariera składa się z mieszaniny lipidów, substancji białkowych oraz wody – cholesterolu (30%), ceramidów (50%) i niektórych wolnych kwasów tłuszczowych (20%), z których połowę musi stanowić kwas linolowy. Organizm ludzki go nie wytwarza, konieczne jest więc dostarczenie go w formie kwasu tłuszczowego omega-6 wraz z pożywieniem.

Substancje nawilżające nie są w stanie naprawić uszkodzonej bariery skóry, pomocne natomiast okazują się preparaty zawierające wszystkie trzy jej składniki, czyli cholesterol, ceramidy i wolne kwasy tłuszczowe, w tym kluczowy kwas linolowy. Badania pokazały też, że pomocne w pielęgnacji skóry z uszkodzoną barierą ochronną okazały się produkty takie jak wazelina, gliceryna czy wosk pszczeli. Osoby często narażone na ekspozycję na czynniki uszkadzające barierę skóry powinny skupić się przede wszystkim na jej naprawie. Dzięki temu skóra odzyska nie tylko ładny wygląd, ale także zdrowie. O preparaty bogate w cenne lipidy warto zapytać w aptece, coraz więcej gabinetów kosmetycznych oferuje też zabiegi i specjalistyczne kosmetyki pomagające przywrócić skórze optymalne funkcje barierowe.

Zimowe słońce

Po okresie wakacyjnym rzadko dbamy o zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. To błąd, bo powinniśmy ją chronić przez cały rok! Zimą szczególne łatwo o poparzenie słoneczne i choć brzmi to dość abstrakcyjnie, to prawda. Wystarczy odrobina słońca, która odbija się od białej tafli śniegu, a w krótkim czasie skóra czerwieni się i piecze jak po niekontrolowanym pobycie na plaży. Rozwiązaniem jest oczywiście stosowanie kremów z wysokim filtrem. Wiele firm kosmetycznych wprowadziło też preparaty pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania zimą, które oprócz filtrów UV zawierają cenne lipidy i substancje łagodzące, które dodatkowo zabezpieczają skórę przed negatywnym wpływem wiatru i mrozu.

Przesuszona skóra

Nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami cery normalnej czy mieszanej, istnieje ryzyko, że nasza skóra w okresie zimowym będzie wymagała stosowania kosmetyków i zabiegów o działaniu silnie odżywczym. Kiedy większość dnia spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, z których wychodzimy prosto na siarczysty mróz, nasza skóra zaczyna wymagać specjalnej pielęgnacji. Ciepłe powietrze w pomieszczeniach biurowych zwykle jest zbyt suche, przez co woda z naszej skóry szybciej odparowuje; dodatkowo w zimne dni nie odczuwamy tak silnego pragnienia jak latem i pijemy znacznie mniej wody. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że nasza skóra staje się szara, ziemista i sucha. Samo nawilżanie tu nie pomoże – musimy wesprzeć ją kosmetykami o odżywczej formule, które nie tylko nawilżają, ale też uzupełniają niedobory lipidów skóry. Nie bójmy się, że tego typu preparaty to tłuste mazie, po których nasza cera będzie się świecić, a pory się zatkają. Nowoczesne kosmetyki mają zapewniającą komfort konsystencję, dzięki której możemy je stosować bez obaw, za to z dużą przyjemnością.

Profesjonalne odżywienie

Gabinety kosmetyczne mają w ofercie zabiegi na twarz i ciało, które skutecznie odżywiają skórę i przywracają jej komfort. Profesjonalne preparaty w połączeniu z delikatnym złuszczaniem i masażem intensywnie odżywiają skórę i poprawiają jej kondycję. Doświadczona kosmetyczka przyjrzy się uważnie naszej cerze, przeprowadzi wywiad i odpowiednio dobierze niezbędne zabiegi.

Zmarznięte dłonie, zimne stopy

Zimą również nasze dłonie i stopy wymagają intensywnej pielęgnacji. Nie zapominajmy o noszeniu rękawiczek i ciepłych skarpet (z naturalnych tkanin). W ramach domowej pielęgnacji używajmy rozgrzewających preparatów z cynamonem, imbirem i chilli. Jeśli jednak zauważymy, że skóra dłoni i stóp jest spierzchnięta, przesuszona i wymaga silniejszego działania, nie zawahajmy się udać do specjalisty. Wiele gabinetów kosmetycznych ma w ofercie zabiegi parafinowe, które doskonale odżywiają skórę dłoni i stóp.

Zima to trudny okres dla skóry. Jeśli jednak zadbamy odpowiednio o jej pielęgnację – odbudujemy barierę ochronną, zabezpieczymy przed promieniowaniem UV i poświęcimy jej trochę uwagi, to okaże się, że wiosnę przywitamy z uśmiechem na twarzy i cerą piękniejszą niż wcześniej!


Podziel się: