Olej z kryla antarktycznego — nowość dla serca

Olej z kryla antarktycznego — nowość dla serca

O pozytywnym wpływie kwasów omega-3 na serce i układ krwionośny nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Rezultaty wielu badań naukowych na całym świecie potwierdzają ich dobroczynne właściwości. Najczęściej spotykanym źródłem kwasów omega jest olej z tłustych ryb morskich. Jednak od kilku lat rosnącą popularnością i uznaniem cieszy się olej z kryla. Skąd to zainteresowanie? Powodów jest kilka.

Olej z kryla to niezwykle bogate źródło kwasów omega. Nie są to jednak klasyczne związki spotykane w oleju rybim. W przypadku standardowych olejów z ryb, kwasy omega-3 występują w postaci trójglicerydów lub etyloestrów. W oleju z kryla są w postaci fosfolipidów — niezbędnych elementów strukturalnych każdej żywej komórki. Wchodzą w skład błon komórkowych.

Jak olej z kryla wpływa na pracę serca?

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe z kryla antarktycznego charakteryzują się powolnym i stabilnym wzrostem poziomu we krwi utrzymującym się nawet przez 12 godzin! Znacząco zwiększa się także ich wykorzystanie w organizmie.

Dodatkową zaletą takiego oleju jest obecność w jego składzie naturalnej astaksantyny — jednego z najsilniejszych znanych obecnie antyutleniaczy. Usuwa ona wolne rodniki, które są przyczyną wielu niekorzystnych procesów w organizmie. Wolne rodniki utleniają m.in. zły cholesterol. Powstaje wówczas tzw. forma oxy-LDL związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.

Skuteczność działania astaksantyny oraz jej przewaga nad innymi antyutleniaczami wynika z faktu, iż wbudowuje się ona w poprzek błony komórkowej, chroniąc jej strukturę z obydwu stron. Dzięki swojej unikalnej strukturze znakomicie chroni fosfolipidy błon komórkowych oraz inne lipidy organizmu przed uszkodzeniami związanymi z utlenianiem. 

Olej z kryla wzmacnia nie tylko serce

Poza swoim korzystnym działaniem dla serca i układu krążenia, astaksantyna wykazuje również szereg innych prozdrowotnych właściwości, m.in. wzmacnia poziom ochrony oczu, przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz zwiększa ochronę przeciwko promieniowaniu UV.

Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 w oleju z kryla występują w postaci fosfolipidów, dzięki czemu wchłaniają się zdecydowanie lepiej od formy z ryb. Dzieje się to za sprawą fosfolipidowego połączenia, które zwiększa wykorzystanie tych niezbędnych kwasów w organizmie.

Kryl antarktyczny — niebanalny skorupiak

Kryl antarktyczny (Euphausia superba) to mały skorupiak bytujący w morzu, do złudzenia przypominający krewetkę. Zamieszkuje tylko najczystsze akweny na ziemi. Są to głównie wody antarktyczne znajdujące się poza niekorzystnym wpływem przemysłowego środowiska. Mały kryl jest jednym z ważniejszych ogniw łańcucha pokarmowego zaliczanym do tzw. filtratorów — bezkręgowców wodnych odżywiających się cząsteczkami organicznymi odfiltrowanymi z wody. Szczętki, bo tak też są nazywane kryle, same stają się źródłem pokarmu, m.in. dla ryb, wielorybów, fok, pingwinów czy albatrosów.

Dobroczynny olej z kryla

Olej z kryla zawarty w niektórych preparatach został odznaczony prestiżowym znakiem MSC — Rady Zarządzania Zasobami Morskimi.

Znak ten jest dowodem pochodzenia z połowów prowadzonych metodami przyjaznymi morskiemu środowisku naturalnemu.
 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

  Planując wakacyjny wyjazd, uwzględnijmy możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej — od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest to, abyśmy zadbali o dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie jeśli w podróży uczestniczą dzieci.

 • Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących

  Trening siłowy to rodzaj treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Jego celem są przede wszystkim ukształtowanie umięśnionej sylwetki oraz poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening na siłę przyspiesza również metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto ćwiczenia siłowe wspomagają pracę układu krążenia oraz zwiększają produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Jakie istnieją metody treningowe? Która z nich jest najlepsza dla osób początkujących?

 • Czym jest mukormykoza? Dlaczego "czarny grzyb" atakuje chorych na COVID-19?

  To nie koniec niespodzianek związanych z pandemią COVID-19. W ostatnich miesiącach infekcje wywołane przez grzyby są coraz częściej zgłaszane przez pacjentów, którzy wracają do zdrowia po COVID-19. Sytuacja jest szczególnie trudna w Indiach. Dowiedz się, czym jest i w jaki sposób objawia się mukormykoza? Czy choroby grzybicze są bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje?

 • BMI – czym jest i jak obliczyć Body Mass Index? Dlaczego obecnie uważa się, że BMI to wskaźnik daleki od doskonałości?

  Dzięki wskaźnikowi BMI w prosty sposób można oszacować, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. To doskonałe narzędzie do badań przesiewowych, jednak ma swoje ograniczenia na poziomie indywidualnym, dlatego rozważnie trzeba podejść do interpretacji wyniku. O czym trzeba pamiętać, wykorzystując wskaźnik do oceny stan zdrowia? Jakie są alternatywy dla BMI?

 • AST (aminotransferaza asparaginianowa) – badanie, norma, podwyższona. Interpretacja wyników prób wątrobowych

  Badanie poziomu AST to jedno z podstawowych oznaczeń, które zleca się w ramach kontroli funkcji i pracy wątroby, mięśni szkieletowych i  serca. Wszyscy pacjenci, u których wystąpiły choroby wątroby, podczas terapii hormonalnych, antytrądzikowych (z życiem retinoidów), zakażeni wirusem HIV, a także osoby otyłe i cukrzycy powinni regularnie sprawdzać poziom aminotransferazy asparaginianowej. Czy do badania AST należy być na czczo, ile kosztuje oznaczenie i jakie inne parametry krwi należą do tzw. prób wątrobowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czerwień allura (E129) – właściwości i zastosowanie. Czy jest bezpieczna?

  Barwniki zarówno naturalne, jak i syntetyczne są używane w wielu gałęziach przemysłu w celu nadania produktom barwy, która przyciągnie wzrok konsumenta i w konsekwencji zwiększy szanse na zakup wybranego produktu. Wiele z tych barwników jest stosowanych zarówno w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, tworzyw sztucznych czy tekstylnym. Tak szerokie zastosowania mają zazwyczaj barwniki syntetyczne. Przykładem substancji o wszechstronnym zastosowaniu jest czerwień allura, której właściwości przybliżone zostały w poniższym artykule. 

 • Drożdżyca pochwy – przyczyny i objawy. Jak skutecznie leczyć i zapobiegać kandydozie?

  Przyjmuje się, że około 75% kobiet przynajmniej raz w życiu przeżywa infekcję intymną w postaci grzybicy pochwy. Grzybica, drożdżyca, kandydoza lub drożdżakowate zapalenie pochwy (wszystkie te nazwy określają jedną dysfunkcję) to kłopotliwa przypadłość objawiająca się serowatymi upławami, pieczeniem, świądem, bolesnością pochwy i sromu zarówno w trakcie oddawania moczu, jak i podczas stosunku. Najczęściej do infekcji pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia jej naturalnej biocenozy, a właśnie to otwiera drogę do rozwoju drożdżycy oraz innych infekcji. Jakie leki bez recepty stosować na grzybice pochwy, które zioła są skuteczne w leczeniu drożdżycy i czy istnieje jeden skuteczny sposób na wyleczenie infekcji intymnych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij