Treningowe ABC
Zbigniew Nadolski

Treningowe ABC

... czyli słowniczek zaawansowanego biegacza ...

Kiedy zaczynamy biegać podstawową jednostką treningową są tzw. rozbiegania, a więc bieg ciągły na określonym dystansie. Z czasem jednak, by podnieść naszą kondycję fizyczną, konieczne staje się zastosowanie mocniejszych bodźców treningowych. Poniżej prezentujemy krótki słownik pojęć dla zaawansowanego biegacza:

GR (gimnastyka rozciągająca) – bardzo ważny element treningu. Ćwiczenia rozciągające powinno wykonywać się nie tylko po, ale przede wszystkim przed biegiem. Twoje ciało będzie lepiej przygotowane do wysiłku, a krok dłuższy i bardziej sprężysty.

OWB (ogólna wytrzymałość biegowa) – jest to bieg ciągły na określonym dystansie. W tym kontekście wyróżnia się trzy zakresy: OBW 1 – to bieg w luźnym tempie, umożliwiającym swobodną rozmowę, OWB 2 – to bieg ciągły, który ma na celu podniesienie wydolności tlenowej organizmu; tempo takiego biegu jest uzależnione od poziomu wytrenowania – dla zawodowca OWB 2 to ok. 3:20 min/km, a dla amatora ok. 4 min/km. Ważne, by OWB2 realizować na odmierzonym odcinku (np. 5 lub 10 km) oraz by każdy kilometr był pokonywany w tym samym czasie. OWB 2 ma cię zmęczyć, ale to nie są zawody. Z kolei OWB 3 to trening na „wysokich obrotach”. Wykonując taki trening trzeba być ostrożnym i uważnie kontrolować czas oraz tętno. W przeciwnym wypadku łatwo o przetrenowanie.

BNP (bieg z narastającą prędkością) – jest to trening, który rozpoczynamy w luźnym tempie (ok. 4-5 km), po czym stopniowo zwiększamy szybkość biegu. Ostatni kilometr pokonujemy już z maksymalną prędkością. Należy pamiętać, by na koniec wykonać ćwiczenia rozciągające i pokonać biegiem jeszcze 2-3 km w luźnym tempie (uspokojenie organizmu).

przebieżka/rytm – są to przyspieszenia na odcinku 100-200 m, które wykonujemy zazwyczaj na zakończenie długiego wybiegania (od 5 do 10 powtórzeń na przerwie równiej pokonanemu dystansowi). Mają one na celu pobudzenie organizmu po jednostajnym, długim wysiłku. Pamiętaj, by te odcinki pokonywać z prędkością „submaksymalną”, a więc na 70-80 proc. swoich możliwości.

WT (wytrzymałość tempowa) – jest to trening interwałowy polegający na pokonywaniu wymierzonych odcinków (od 200 do 1000 m) w określonym czasie. Ilość powtórzeń i długość przerwy zależy od naszego wytrenowania.

ZB (zabawa biegowa) – jest to również trening interwałowy, ale kluczową rolę odgrywa w tym wypadku czas, bo zabawa biegowa to przyspieszenia w określonych jednostkach czasu (np. 5x3 min).

SB (siła biegowa) – siła biegowa to bardzo ważny element treningu. Wykonywanie siły biegowej wzmacnia nasze mięśnie, a co za tym idzie wytrzymałość. Ma też zbawienny wpływ na dynamikę i ekonomikę (technikę) biegu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij