
Czy jestem w ciąży? Poznaj pierwsze objawy
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- Przede wszystkim nudności i wymioty. Występują one z bardzo różnym nasileniem u wielu kobiet. Często pojawiają się w godzinach porannych, ale mogą także trwać przez cały dzień. Poranne nudności i wymioty zaczynają się najczęściej w 6-8 tygodniu ciąży i ustępują po 12-14 tygodniach ciąży.
- Innym objawem ze strony przewodu pokarmowego, często nękającym ciężarne, jest zgaga, która często bywa bardzo uporczywa.
- Ponadto bardzo często u ciężarnych obecne są zaparcia. Pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży i trwają przez cały jej okres. Związane są z działaniem progesteronu, który zwiotcza mięśnie gładkie odpowiedzialne za proces defekacji. W celu zmniejszenia dolegliwości należy stosować lekkostrawną dietę, jak również pić duże ilości płynów.
Częstsze oddawanie moczu
Poza tym, kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na częstsze oddawanie moczu. Objaw ten spowodowany jest działaniem estrogenów i progesteronu, które powodują przekrwienie całego układu moczowego, co zwiększa parcie na mocz. Dodatkowo, wraz z rozwojem ciąży, powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, co także przyczynia się do częstszego oddawania moczu.
Polecane dla Ciebie
Zmiana samopoczucia
Inny problem to zmiana samopoczucia. Najczęściej kobiety odczuwają zmęczenie, rozdrażnienie, bardzo często występuje także niechęć do niektórych zapachów, potraw oraz zmniejszone bądź zwiększone łaknienie. Typowa jest również nadmierna senność - niektóre przyszłe mamy w początkowym okresie ciąży są w stanie przespać niemalże cały dzień.
Zmiana wyglądu piersi
Około 6 tygodnia ciąży może także pojawić się bolesność i tkliwość gruczołów sutkowych, która związana jest z działaniem progesteronu i estrogenów na miąższ gruczołu sutkowego. Piersi stają się obrzmiałe, sprawiają wrażenie większych, poszerzają się na nich żylne naczynia podskórne. Może też dojść do przebarwienia brodawek sutkowych.
Objawy ciąży zauważane podczas badania ginekologicznego
W czasie badania ginekologicznego lekarz także może stwierdzić pewne zmiany sugerujące ciążę.
- W początkowym jej okresie może pojawić się zasinienie przedsionka i ścian pochwy, rozpulchnienie pochwy, wzmożona elastyczność pochwy. Objawy te związane są z przekrwieniem wywołanym działaniem progesteronu.
- Ponadto mogą być obecne zmiany w szyjce macicy. Występuje kilka charakterystycznych dla ciąży objawów: zasinienie, rozpulchnienie i zmiana śluzu szyjowego, który traci swą rozciągliwość.
- Natomiast zmiany w trzonie macicy pojawiają się prawie od razu od momentu zagnieżdżenia się zarodka, czyli od około 4-5 tygodnia ciąży. Polegają one na rozpulchnieniu i powiększeniu wymiarów narządu - pod koniec ciąży macica jest ponad 2 razy większa od macicy nieciężarnej.
- Jednak tak naprawdę pewnym objawem ciąży jest wyczucie przez kobietę ruchów płodu. Wieloródki odczuwają je około 18 tygodnia ciąży, zaś kobiety, które wcześniej nie rodziły - około 20 tygodnia ciąży. Inny pewny objaw ciąży to wysłuchanie przez ginekologa tętna płodu.
Jak stwierdzić, że jest się w ciąży?
- Najprostsza metoda to domowy test ciążowy, jednak nie zawsze daje on pewny wynik.
- Podobnie jak badanie poziomu beta-HCG z krwi - istnieją bowiem także inne stany, w którym poziom tego hormonu może być podwyższony.
- Niepodważalną metodą stwierdzenia ciąży jest badanie usg, w którym ginekolog uwidacznia obecność zarodka i bicie jego serca.