×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy alergię trzeba leczyć?

Alergie potrafią uprzykrzyć życie: swędzące wysypki, zatkany nos, kichanie, łzawienie oczu. Czy alergię trzeba leczyć?

Katar sienny jest chorobą i wymaga leczenia. Nieleczony nie tylko może się nasilać (chory będzie alergicznie reagować na coraz więcej pyłków), ale nawet przejść w astmę.

Najlepiej zgłosić się od razu do alergologa. Właśnie on najszybciej, już na podstawie rozmowy z chorym, może stwierdzić, czy opisywane objawy rzeczywiście są związane z pyleniem roślin. Leczenie sezonowego alergicznego nieżytu nosa zależy oczywiście od nasilenia dolegliwości.

Czasem, przy niezbyt silnych objawach, wystarczają środki przeciwalergiczne (krople do nosa, syropy, tabletki) dostępne bez recepty.

Czym leczy się alergię?

Niektórym alergikom mogą pomóc tylko leki silniejsze, które musi dobrać lekarz i wypisać na nie receptę. Są to m.in.:

  • leki przeciwhistaminowe (tabletki) – skutecznie zwalczają kichanie, swędzenie w nosie i w gardle, łzawienie oczu
  • sterydy donosowe (aerozol) – likwidują większość objawów alergii na pyłki, zwłaszcza katar, często stosuje się je w połączeniu z preparatami antyhistaminowymi, co zwiększa ich skuteczność
  • leki zawierające substancję o nazwie kromoglikan dwusodowy (aerozol do nosa, krople do oczu), które łagodzą łzawienie, katar i kichanie

Znając terminy kwitnienia (a więc i pylenia) roślin, na które jest się uczulonym, można w tym czasie zaplanować urlop i wyjechać nad morze lub w góry. W tamtejszym powietrzu pyłków jest o wiele mniej.

Co mnie uczula?

Odczulanie ma nauczyć organizm tolerowania alergizujących substancji. Przed rozpoczęciem takiej kuracji najpierw trzeba dokładnie ustalić, jakie pyłki których roślin wywołują reakcję alergiczną.

Umożliwiają to dwa rodzaje testów.

  • Testy skórne, które polegają najczęściej na wstrzykiwaniu roztworu alergenów pod naskórek na plecach lub przedramieniu. Jeśli w nakłutym miejscu wystąpi obrzęk lub zaczerwienienie, oznacza to uczulenie
  • Testy serologiczne są o wiele mniej uciążliwe dla pacjenta, bardziej wiarygodne i – co ważne – całkowicie bezpieczne

Podczas testu serologicznego pacjent nie jest narażony na kontakt z alergenem. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i określeniu stężenia w surowicy przeciwciał IgE.

Kto może przeprowadzić odczulanie?

Jeśli uda się wykryć, które pyłki wywołują katar sienny, można zastosować szczepionki odczulające. Są to roztwory różnych alergenów, które podaje się kilkakrotnie w stopniowo zwiększanych dawkach. Taka kuracja odczulająca powinna zakończyć się przed okresem pylenia.

Zarówno testy skórne, jak i odczulanie powinien przeprowadzać doświadczony lekarz alergolog. Taki specjalista najlepiej bowiem potrafi dobrać właściwe dawki alergenu i określić odpowiedni czas trwania terapii.

Zbyt małe i za krótko podawane dawki szczepionki nie poskutkują, a za duże (dotyczy to również testów) mogą wywołać bardzo silną i niebezpieczną reakcję alergiczną – tzw. wstrząs anafilaktyczny. Dlatego odczulanie może się odbywać tylko pod kontrolą lekarza specjalisty.

Dlaczego jestem alergikiem?

Większość naukowców uważa, że te nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, a więc także katar sienny, uwarunkowane są genetycznie, czyli że dziedziczymy je po rodzicach, czasem po dziadkach.

Ostatnio jednak zaobserwowano nowe zjawisko. Kiedyś katar sienny nękał głównie dzieci i młodych ludzi. Choroba rozwijała się zwykle między 5. a 25. rokiem życia. W ostatnich latach zaś zgłasza się do lekarzy coraz więcej osób w średnim wieku, które nigdy wcześniej nie cierpiały na alergiczne nieżyty dróg oddechowych.

Lekarze przypuszczają, że przyczyną tego jest coraz większe zanieczyszczenie powietrza – duża zawartość w nim m.in. dwutlenku węgla, dymu papierosowego. Uszkadzają one błonę śluzową dróg oddechowych, co ułatwia przenikanie alergenów w głąb układu oddechowego.


Podziel się: