×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cud w szpitalnej izolatce

Zabawy i różne formy zajęć sprawiają, że dziecko na chwile zapomina o swojej chorobie.

W ciszę szpitalnego korytarza wchodzi kolorowa, roześmiana grupa. Ich twarze zdobią czerwone nosy, stroje olśniewają tęczowymi kolorami. Zaaferowane maluchy zrywają się z łóżek. Te które nie mogą wstawać, ciekawie zaglądają zza aparatury… „clowny do nas przyszły” – szepcze Ania, szeroko otwierając oczy. Na jej buzi rozkwita uśmiech.

Fundacja „Dr Clown” jest jedyną organizacją w Polsce, która od 12 lat krzewi ideę czerwonego noska. Wolontariusze Fundacji prowadzą terapię śmiechem i zabawą w szpitalach. „Regularne wizyty naszych terapeutów są nie tylko wielką atrakcją dla chorych i niepełnosprawnych dzieci lecz również pomocą. Zabawy i różne artystyczne formy zajęć powodują, że dziecko nie myśli o swojej chorobie, o tym, iż jest wśród obcych ludzi a koło niego nie ma rodziców. „Dr Clown” nieraz po dwóch wizytach staje się jego przyjacielem”. – mówi Anna Czerniak, prezes Fundacji.

Zabawa, śmiech, a często drobny prezent minimalizują na jakiś czas stres i strach spowodowany hospitalizacją i izolacją malucha, a w rezultacie pomagają w leczeniu. „Czas i uwaga jaki mogę ofiarować tym dzieciom powraca do mnie zawsze w formie ich szczęśliwych twarzy, energii, entuzjazmu i miłości oraz wdzięczności rodziców. Wychodząc ze szpitala zawsze mam poczucie, iż otrzymałam więcej dobra niż miałam okazję ofiarować”. – mówi Zośka – „dr Śmieszek”, od 2 lat wolontariuszka Fundacji.

”Kiedyś odwiedzając szpital okazało się, iż jedna dziewczynka musi być w izolatce, a uprzedzona o naszej wizycie, rozpłakała się, że nie będziemy mogli się wspólnie pobawić. Postanowiłyśmy zaimprowizować dla niej pokaz magii zza szyby izolatki…nigdy nie zapomnę jej rozjaśnionej szczęściem buzi”. – wspomina wolontariuszka Kasia.

Fundacja ma ponad 600 przeszkolonych wolontariuszy, działających regularnie w przeszło 100 szpitalacj i placówkach specjalnych – w ponad 30 miastach w Polsce. Spotykamy sie miesięcznie z około 10 tysiącami dzieci. Fundacja „Dr Clown” utrzymuje sie głównie dzięki finansowemu wsparciu darczyńców oraz środkom zebranym w czasie kampanii 1%.


Podziel się: