Roztocze kurzu domowego

Roztocze kurzu domowego

Roztocze kurzu domowego to najważniejsze alergeny występujące w pomieszczeniach zamkniętych. Głównymi ich gatunkami, które należą do gromady pajęczaków są: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides mikroceras i Euroglyphus mainei (stanowią one około 90% gatunków spotykanych w umiarkowanym klimacie).

Roztocze żyją 60-100 dni. Dobrze rozwijają się w temperaturze 22-26°C i wysokiej wilgotności względnej sięgającej 80%. W suchych, chłodnych pomieszczeniach ich liczba gwałtownie zmniejsza się — są bardzo wrażliwe na wysuszenie i giną, gdy wilgotność względna jest niższa niż 55%.

Alergeny  są zawarte w kulkach kałowych wydalanych przez pajęczaki. Roztocza odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Najwięcej znajduje się ich w łóżkach, materacach, pościeli, w meblach tapicerskich i dywanach. Do objawów uczulenia na roztocze kurzu domowego należą: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, nieżyt spojówek, atopowe zapalenie skóry, alergiczny wyprysk powietrznopochodny i pokrzywka kontaktowa.

Ograniczenie ekspozycji na roztocze kurzu domowego

W celu zmniejszenia populacji roztoczy w środowisku domowym należy:

  • zmniejszyć wilgotność względną w pomieszczeniu (powinna wynosić 40-50%) przez rozszczelnienie okien i częste wietrzenie,
  • prać pościel co 2 tygodnie w temperaturze 60°C,
  • unikać pościeli z pierza, puchu i wełny,
  • stosować przeciwroztoczowe powłoczki na pościel i materac,
  • pościel często wietrzyć, mrozić lub wynosić na słońce,
  • odkurzać mieszkanie, szczególnie sypialnię oraz materace i łóżko odkurzaczem z filtrem HEPA lub wodnym,
  • usunąć z domu zbiorniki kurzu: dywany, wykładziny dywanowe, futrzaki,
  • zabawki z pluszu lub tkanin prać albo „wymrozić” w zamrażarce,
  • unikać odkurzania i przebywania w odkurzanym pomieszczeniu.

 

 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij