Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!
Justyna Bielecka

Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

W czym mogą przeszkadzać okulary?

W zależności od intensywności danego sportu, okulary mogą w mniejszym lub większym stopniu ograniczać jego uprawianie. Najbardziej widoczne jest to w tzw. sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, koszykówka czy rugby, w których istnieje duże prawdopodobieństwo zderzenia się z innym zawodnikiem. Niebezpieczne są również piłki, które nierzadko trafiają zawodnika w głowę. U okularnika takie uderzenie może w najlepszym przypadku skończyć się uszkodzeniem (zazwyczaj nie tanich) okularów, a w gorszych przypadkach nawet uszkodzeniem oka czy twarzy.

Rozważmy jednak mniej drastyczne niedogodności płynące z uprawiania sportu w okularach. Przez to, że ciało w trakcie wysiłku mocno się rozgrzewa, okulary często parują, co dodatkowo ogranicza widzenie. Szczególnie uwidacznia się to przy dużej różnicy temperatur, np. gdy uprawiamy sport w chłodniejsze dni na świeżym powietrzu. Samo pocenie się również jest nieprzyjemne dla okularników, ponieważ twarz dodatkowo poci się w okolicach nosa i skroni, gdzie okulary stykają się ze skórą.

Sporty takie jak jogging czy aerobik, w których ciało wykonuje ciągłe ruchy w górę i w dół, okulary lubią zsuwać się z nosa i trzeba je co chwilę na nim poprawiać. Pływanie w okularach jest już z kolei niemal niemożliwe. Wymaga bowiem utrzymywania głowy wciąż ponad powierzchnią wody, unikania zachlapania. Jeżeli okulary spadną z nosa w takiej sytuacji, konieczne staje się nurkowanie, a nie każdy to potrafi.

W czym szkła kontaktowe są lepsze?

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest zastosowanie innego, wygodniejszego sposobu korekcji wzroku, jakim jest noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki nie parują, nie spadają z nosa oraz nie ulegają zachlapaniu. Można je nosić pod okularami do pływania, pod kaskiem czy goglami.
Co ważne, w przeciwieństwie do okularów, nie ograniczają pola widzenia. W okularach ostro widzimy tylko to, co jest z przodu (patrząc przez szkła). Ograniczona jest natomiast ostrość po bokach (tzw. widzenie peryferyjne). Jest ono szczególnie ważne w sportach wymagających pełnego pola widzenia, ciągłego rozglądania się, głównie w sportach z piłką.

Ponadto soczewki pozwalają widzieć realne wymiary obiektów. Osoby noszące okulary, szczególnie z większymi wadami wzroku wiedzą, że przedmioty widziane przez szkło okularowe mogą być niekiedy zniekształcone, mogą się również wydawać większe lub mniejsze.

Największą zaletą soczewek kontaktowych jest fakt, że możesz skupić się na uprawianiu sportu zamiast rozpraszać się ciągłą troską o okulary.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij