×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy jesteś narażona na NTM?

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób.

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.

NTM określane jest jako niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha. Najczęstszą postacią jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Inne formy NTM to:

  • naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy,
  • mieszane – łączy w sobie wysiłkową i naglącą postać nietrzymania moczu,
  • ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu,
  • nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić, np. w czasie stosunku seksualnego.

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Ich osłabienie nasila się po przebytych porodach, a szczególnie w okresie menopauzy. Na problemy z NTM narażone są kobiety z nadwagą oraz panie w ciąży. Mimowolny wyciek moczu podczas śmiania się czy kaszlu powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i przedstawienia mu występujących objawów. Pacjentki często bagatelizują takie oznaki, myśląc że jest to jednorazowa sytuacja.

Czy NTM dotyczy także Ciebie?

Warto zastanowić się, czy - i jak bardzo - jesteś narażona na NTM. Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi:

  • Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
  • Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
  • Czy zdarza Ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
  • Czy zdarza Ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?
  • Czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

Przynajmniej 1 odpowiedź TAK – o niczym jeszcze nie świadczy, powinnaś jednak zwrócić większą uwagę na kondycję swojego organizmu, a zwłaszcza mięśni dna miednicy. Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje Twój pęcherz na zwiększoną ilość płynów. Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę na rzecz wody i naturalnych soków.

Od 2-3 odpowiedzi TAK – może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję Twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem. Aby uniknąć krępujących sytuacji, włóż do swojej kosmetyczki specjalne wkładki anatomiczne przeznaczone do wchłaniania moczu. To tylko 3 mm więcej dla Twojej kosmetyczki, a zdecydowanie większy komfort psychiczny dla Ciebie.

Powyżej 4 odpowiedzi TAK – to sygnał, że Twoje dolegliwości są dość poważne i niezwłocznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem lub urologiem.


Podziel się: