×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Planujecie dziecko? Dbajcie o linię!

Badania przeprowadzone w Kopenhadze publikowane w Human Reproduction wykazały, że pary, które borykają się z otyłością lub nadwagą częściej mają problemy ze spłodzeniem potomka.

Co ważne, zajście w ciążę utrudnia nie tylko nadmiar kilogramów u kobiety, ale również u jej partnera. Zbędne kilogramy zaburzają owulację, a także obniżają jakość nasienia u mężczyzn.

Co ciekawe, problem płodności występuje częściej, w przypadku, gdy kobieta ma nadwagę a u mężczyzny stwierdza się niedowagę. 

Zbędne kilogramy u pań  powodują zaburzenie cyklu owulacyjnego, a także samego procesu zapłodnienia i zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Panie z nadwagą częściej dotyka zespół policystycznych jajników, choroba, która znacznie utrudnia zajście w ciążę.

Nie da się ukryć,  że nadwaga i otyłość wpływa również na aktywność seksualną  – osoby mające zbyt dużą masę ciała z reguły rzadziej współżyją, co zmniejsza szanse na zapłodnienie.

Zmień  tryb życia – popraw płodność

Zmiana trybu życia może zwiększyć szansę na potomka. Związane jest to nie tylko z poprawną ogólnego stanu zdrowia.  

Zwiększenie aktywności fizycznej u mężczyzn może zwiększyć szansę na dziecko, wpływa bowiem na wzrost poziomu testosteronu, hormonu, który jest odpowiedzialny za płodność.  

W przypadku kobiet zależność pomiędzy uprawianiem sportu a płodnością jest bardziej skomplikowana. Wysoka aktywność u pań może zmniejszyć szansę na dziecko. Zmniejsza się bowiem m.in. produkcja progesteronu, a także następują zmiany w wydzielaniu FSH i LH, co może prowadzić do zaburzeń jajeczkowania.

Jest to jednak czasowa niedyspozycja, która zanika, gdy kobieta przestaje uprawiać wyczynowo sport.

Organizm reguluje gospodarkę hormonalną, z chwilą zaprzestania forsownego wysiłku.

Nie znaczy to jednak, że kobiety, które marzą o dziecku powinny całkowicie rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Uprawianie sportu poprawia stan zdrowia, a także poprawia kondycję fizyczną oraz pomaga obniżyć stres, co jest szczególnie zalecane parom długo starającym się o dziecko.


Podziel się: