Dlaczego warto ćwiczyć?
Justyna Bielecka

Dlaczego warto ćwiczyć?

Aktywność fizyczna gwarantuje nie tylko smukłą sylwetkę i wyrzeźbione ciało, ale ma również duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy regularnie uprawiasz sport.

Odchudzanie staje się łatwiejsze

Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby, m.in. pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprzez spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie apetytu.

Aktywność fizyczna przyspiesza tempo przemiany materii (nawet o 10% w ciągu 48 godzin od zakończenia treningu). Oznacza o, że po zakończonych ćwiczeniach, nawet podczas oglądania telewizji, spalamy więcej kalorii niż prowadząc wyłącznie siedzący tryb życia (na taki stan rzeczy wpływa również fakt, że ćwicząc zwiększa się procent masy mięśniowej w ciele, a mięśnie potrzebują więcej energii do funkcjonowania).

Seks a aktywność fizyczna

Mężczyźni dbający o potencję powinni prowadzić aktywny tryb życia. Trening siłowy, a także ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom testosteronu. Zbigniew Lew-Starowicz zaleca codzienną aktywność fizyczną, obejmującą co najmniej kilkunastominutowy codzienny szybki marsz.

W przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia, taki dynamiczny spacer powinien być traktowany poważnie i być realizowany z żelazną konsekwencją.

W przypadku kobiet, sport również ma duży wpływ na aktywność seksualną. Intensywne ćwiczenia na siłowni czy ruch na świeżym powietrzu poprawiają krążenie, co znacząco zwiększa odczuwanie przyjemności seksualnej, a także zwiększa poziom libido.

Powiązane produkty

Inwestycja we własne zdrowie

Aktywnie spędzając czas, usprawniasz funkcjonowanie swojego układu krwionośnego, zwiększasz objętość płuc, przez co krew szybciej krąży, stabilizuje się ciśnienie krwi, a substancje odżywcze i tlen szybciej docierają do poszczególnych komórek twojego ciała. Wpływa to pośrednio na wygląd Twojej skóry – jest lepiej ukrwiona, odżywiona i dotleniona, wygląda więc młodziej i bardziej promiennie.

Zwiększona aktywność ruchowa może wpływać na wydzielanie hormonów, m.in. insuliny. Uprawiając sport przyczyniamy się do zmniejszenia wydzielania tego hormonu, co reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega powstaniu cukrzycy. Regularnie ćwicząc zwiększamy gęstość kości, co zmniejsza ryzyko osteoporozy i złamań kości. Istnieją również przesłanki do twierdzenia, że systematyczne treningi mają działanie profilaktyczne z zakresie przeciwdziałania powstaniu nowotworów, m.in. raka piersi.

Kto najczęściej ćwiczy?

W 2003 roku Centrum Badania Opinii Społecznej wziął pod lupę aktywność fizyczną Polaków. Z przeprowadzonych badań wynikało, że Polacy, mimo, iż doceniają wartość wysiłku fizycznego, w większości (prawie 60%) odpoczywają w sposób bierny i w ogóle nie uprawiają sportu.

Jest jednak grupa, która aktywnie troszczy się o swoje zdrowie, uprawiając systematycznie sport. Z prezentowanych badań wynika, że, podobnie jak w krajach rozwiniętych, największą grupę aktywnych fizycznie Polaków stanowią mieszkańcy dużych miast, zwykle z wyższym wykształceniem, o wysokim statusie społecznym i majątkowym.   

Źródło:

  • Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia. Patric J.McMahon, PZWL, Warszawa, 2010
  • www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2003/K_023_03.PDF

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij