
Dlaczego warto ćwiczyć?
Odchudzanie staje się łatwiejsze
Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby, m.in. pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprzez spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie apetytu.
Aktywność fizyczna przyspiesza tempo przemiany materii (nawet o 10% w ciągu 48 godzin od zakończenia treningu). Oznacza o, że po zakończonych ćwiczeniach, nawet podczas oglądania telewizji, spalamy więcej kalorii niż prowadząc wyłącznie siedzący tryb życia (na taki stan rzeczy wpływa również fakt, że ćwicząc zwiększa się procent masy mięśniowej w ciele, a mięśnie potrzebują więcej energii do funkcjonowania).
Seks a aktywność fizyczna
Mężczyźni dbający o potencję powinni prowadzić aktywny tryb życia. Trening siłowy, a także ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom testosteronu. Zbigniew Lew-Starowicz zaleca codzienną aktywność fizyczną, obejmującą co najmniej kilkunastominutowy codzienny szybki marsz.
W przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia, taki dynamiczny spacer powinien być traktowany poważnie i być realizowany z żelazną konsekwencją.
W przypadku kobiet, sport również ma duży wpływ na aktywność seksualną. Intensywne ćwiczenia na siłowni czy ruch na świeżym powietrzu poprawiają krążenie, co znacząco zwiększa odczuwanie przyjemności seksualnej, a także zwiększa poziom libido.
Powiązane produkty
Inwestycja we własne zdrowie
Aktywnie spędzając czas, usprawniasz funkcjonowanie swojego układu krwionośnego, zwiększasz objętość płuc, przez co krew szybciej krąży, stabilizuje się ciśnienie krwi, a substancje odżywcze i tlen szybciej docierają do poszczególnych komórek twojego ciała. Wpływa to pośrednio na wygląd Twojej skóry – jest lepiej ukrwiona, odżywiona i dotleniona, wygląda więc młodziej i bardziej promiennie.
Zwiększona aktywność ruchowa może wpływać na wydzielanie hormonów, m.in. insuliny. Uprawiając sport przyczyniamy się do zmniejszenia wydzielania tego hormonu, co reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega powstaniu cukrzycy. Regularnie ćwicząc zwiększamy gęstość kości, co zmniejsza ryzyko osteoporozy i złamań kości. Istnieją również przesłanki do twierdzenia, że systematyczne treningi mają działanie profilaktyczne z zakresie przeciwdziałania powstaniu nowotworów, m.in. raka piersi.
Kto najczęściej ćwiczy?
W 2003 roku Centrum Badania Opinii Społecznej wziął pod lupę aktywność fizyczną Polaków. Z przeprowadzonych badań wynikało, że Polacy, mimo, iż doceniają wartość wysiłku fizycznego, w większości (prawie 60%) odpoczywają w sposób bierny i w ogóle nie uprawiają sportu.
Jest jednak grupa, która aktywnie troszczy się o swoje zdrowie, uprawiając systematycznie sport. Z prezentowanych badań wynika, że, podobnie jak w krajach rozwiniętych, największą grupę aktywnych fizycznie Polaków stanowią mieszkańcy dużych miast, zwykle z wyższym wykształceniem, o wysokim statusie społecznym i majątkowym.
Źródło:
- Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia. Patric J.McMahon, PZWL, Warszawa, 2010
- www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2003/K_023_03.PDF