Czy podróżowanie samochodem w ciąży jest bezpieczne?
Czy można bezpiecznie podróżować samochodem w czasie ciąży? Oczywiście, że tak. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- Jazda samochodem w ciąży - doświadczenie ma znaczenie
- Długa podróż samochodem w ciąży
- Pasy bezpieczeństwa w ciąży - co trzeba wiedzieć?
Jazda samochodem w ciąży - doświadczenie ma znaczenie
Przede wszystkim kobieta, która decyduje się na jazdę samochodem w okresie ciąży, musi być sprawdzonym kierowcą. Za kółkiem nie powinna siadać ciężarna, która dopiero co ukończyła kurs prawa jazdy - początkujący kierowcy zdecydowanie bardziej denerwują się prowadzeniem samochodu, a to może negatywnie wpływać na dziecko. Kobieta za kółkiem musi czuć się pewnie, musi wiedzieć, jak ma się zachować w każdej sytuacji drogowej. Odradzam także prowadzenie samochodu w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest duży, a ruchy dziecka bardzo silne - gwałtowny kopniak może zdekoncentrować kobietę, a o wypadek jest bardzo łatwo. Poza tym duży brzuszek uniemożliwia wygodne siedzenie za kierownicą, ogranicza ruchy kierowcy i w ten sposób znacznie utrudnia jazdę.
Poza tym przyszła mama nie powinna decydować się na podróż w tym okresie czasu, kiedy ma mdłości. Jazda samochodem może bowiem nasilić dolegliwości, a środki przeciwko chorobie lokomocyjnej nie są zalecane dla ciężarnych.
Długa podróż samochodem w ciąży
Najlepiej, aby w okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, nie odbywać długich podróży. Kilkunastogodzinny pobyt w samochodzie nie jest komfortowy dla ciężarnej. Jeśli taka podróż jest nieunikniona, należy robić przerwy na co najmniej piętnastominutowy odpoczynek. Najlepiej, aby postoje odbywały się co godzinę. W czasie długiej podróży należy mieć także ze sobą zapas niegazowanej wody mineralnej, której picie w okresie ciąży jest bardzo ważne.
Należy też unikać podróży w czasie upałów. Wiadomo, że obecnie prawie wszystkie samochody są wyposażone w klimatyzację i mogłoby się wydawać, że jej użycie zapewni przyszłej mamie komfort jazdy. Jednak „klima” jest bardzo podstępna i jej używanie może doprowadzić do przeziębienia. Podobnie podróże w wielkie mrozy, kiedy w samochodzie jest gorąco, mogą zakończyć się przeziębieniem, kiedy kobieta wysiądzie z samochodu na zimne powietrze.
Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?
Jak spać w ciąży? Czy pozycja ma znaczenie?
Pasy bezpieczeństwa w ciąży - co trzeba wiedzieć?
Wiele ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa. Czy jest to dobre postepowanie? Otóż nie. Brak pasów przy ewentualnym zderzeniu z innym samochodem może doprowadzić do uszkodzenia macicy, przedwczesnego odklejania się łożyska, a nawet bezpośredniego obrażenia samego płodu. Prawdą jest to, że pasy bezpieczeństwa w ostatnim okresie ciąży mogą uciskać brzuch kobiety, co nie jest wygodne ani dla niej, ani dla dziecka. Prawdą jest również to, że ucisk pasa w czasie zderzenia może być niebezpieczny dla dziecka. Istnieją jednak specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa, dzięki którym pas układa się pod brzuchem, zapewnia kobiecie i dziecku bezpieczeństwo i nie wywołuje dyskomfortu.
Ponadto samochód przyszłej mamy musi być wyposażony w poduszkę powietrzną kierowcy. W razie ewentualnego zderzenia poduszka zmniejsza siłę nacisku i amortyzuje uderzenie.
Przestrzegając tych prostych zasad każda kobieta ciężarna, której ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez powikłań, może bezpiecznie podróżować samochodem.