Czy podróżowanie samochodem w ciąży jest bezpieczne?
Anna Posmykiewicz

Czy podróżowanie samochodem w ciąży jest bezpieczne?

Czy można bezpiecznie podróżować samochodem w czasie ciąży? Oczywiście, że tak. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Jazda samochodem w ciąży - doświadczenie ma znaczenie
  2. Długa podróż samochodem w ciąży
  3. Pasy bezpieczeństwa w ciąży - co trzeba wiedzieć?

Jazda samochodem w ciąży - doświadczenie ma znaczenie

Przede wszystkim kobieta, która decyduje się na jazdę samochodem w okresie ciąży, musi być sprawdzonym kierowcą. Za kółkiem nie powinna siadać ciężarna, która dopiero co ukończyła kurs prawa jazdy - początkujący kierowcy zdecydowanie bardziej denerwują się prowadzeniem samochodu, a to może negatywnie wpływać na dziecko. Kobieta za kółkiem musi czuć się pewnie, musi wiedzieć, jak ma się zachować w każdej sytuacji drogowej. Odradzam także prowadzenie samochodu w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest duży, a ruchy dziecka bardzo silne - gwałtowny kopniak może zdekoncentrować kobietę, a o wypadek jest bardzo łatwo. Poza tym duży brzuszek uniemożliwia wygodne siedzenie za kierownicą, ogranicza ruchy kierowcy i w ten sposób znacznie utrudnia jazdę.

Poza tym przyszła mama nie powinna decydować się na podróż w tym okresie czasu, kiedy ma mdłości. Jazda samochodem może bowiem nasilić dolegliwości, a środki przeciwko chorobie lokomocyjnej nie są zalecane dla ciężarnych.

Długa podróż samochodem w ciąży

Najlepiej, aby w okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, nie odbywać długich podróży. Kilkunastogodzinny pobyt w samochodzie nie jest komfortowy dla ciężarnej. Jeśli taka podróż jest nieunikniona, należy robić przerwy na co najmniej piętnastominutowy odpoczynek. Najlepiej, aby postoje odbywały się co godzinę. W czasie długiej podróży należy mieć także ze sobą zapas niegazowanej wody mineralnej, której picie w okresie ciąży jest bardzo ważne.

Należy też unikać podróży w czasie upałów. Wiadomo, że obecnie prawie wszystkie samochody są wyposażone w klimatyzację i mogłoby się wydawać, że jej użycie zapewni przyszłej mamie komfort jazdy. Jednak „klima” jest bardzo podstępna i jej używanie może doprowadzić do przeziębienia. Podobnie podróże w wielkie mrozy, kiedy w samochodzie jest gorąco, mogą zakończyć się przeziębieniem, kiedy kobieta wysiądzie z samochodu na zimne powietrze.

Powiązane produkty

Pasy bezpieczeństwa w ciąży - co trzeba wiedzieć?

Wiele ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa. Czy jest to dobre postepowanie? Otóż nie. Brak pasów przy ewentualnym zderzeniu z innym samochodem może doprowadzić do uszkodzenia macicy, przedwczesnego odklejania się łożyska, a nawet bezpośredniego obrażenia samego płodu. Prawdą jest to, że pasy bezpieczeństwa w ostatnim okresie ciąży mogą uciskać brzuch kobiety, co nie jest wygodne ani dla niej, ani dla dziecka. Prawdą jest również to, że ucisk pasa w czasie zderzenia może być niebezpieczny dla dziecka. Istnieją jednak specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa, dzięki którym pas układa się pod brzuchem, zapewnia kobiecie i dziecku bezpieczeństwo i nie wywołuje dyskomfortu.

Ponadto samochód przyszłej mamy musi być wyposażony w poduszkę powietrzną kierowcy. W razie ewentualnego zderzenia poduszka zmniejsza siłę nacisku i amortyzuje uderzenie.

Przestrzegając tych prostych zasad każda kobieta ciężarna, której ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez powikłań, może bezpiecznie podróżować samochodem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Antykoncepcja w ciąży – czy należy ją stosować?

    Antykoncepcja i ciąża są tematami wzajemnie się wykluczającymi, ponieważ z założenia stosowanie metod antykoncepcyjnych ma zapobiegać nieplanowanemu zapłodnieniu. Zdarza się jednak, że pomimo korzystania ze środków zabezpieczających kobieta zajdzie w ciążę.

  • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

    Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Ciąża a Yerba mate – czy kobiety w ciąży mogą pić napar Yerba mate?

    Yerba mate to nic innego jak wysuszone oraz zmielone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, z którego przygotowywany jest aromatyczny napar. Napój, choć najbardziej popularny w krajach Ameryki Południowej, coraz częściej jest pity w Europie, w tym także w Polsce. Mimo specyficznego smaku i zapachu uzyskuje on coraz większą rzeszę zwolenników. Dzieje się tak z powodu dobroczynnego wpływu naparu na nasz organizm. Zdarza się, że Yerba mate jest pita także przez kobiety w ciąży. Czy przyszłe mamy mogą ją pić?

  • Farbowanie włosów w ciąży- czy jest bezpieczne?

    Czy w ciąży można farbować włosy? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama, która przed zajściem w ciąże regularnie włosy farbowała. Pytanie to pada dość często, tym bardziej, że mamy, babcie i starsze ciocie cały czas powtarzają, że absolutnie nie można tego robić, bowiem jest to bardzo szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Czy rzeczywiście to, co mówi starsze pokolenie, jest prawdą? Czy rzeczywiście w okresie ciąży absolutnie nie należy farbować włosów?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl