Czy w ciąży można bezpiecznie podróżować samochodem?
Anna Posmykiewicz

Czy w ciąży można bezpiecznie podróżować samochodem?

Czy można podróżować samochodem w czasie ciąży? Oczywiście, że tak. Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim kobieta, która decyduje się na jazdę samochodem w okresie ciąży, musi być sprawdzonym kierowcą. Za kółkiem nie powinna siadać ciężarna, która dopiero co ukończyła kurs prawa jazdy - początkujący kierowcy zdecydowanie bardziej denerwują się prowadzeniem samochodu, a to może negatywnie wpływać na dziecko. Kobieta za kółkiem musi czuć się pewnie, musi wiedzieć, jak ma się zachować w każdej sytuacji drogowej. Odradzam także prowadzenie samochodu w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest duży, a ruchy dziecka bardzo silne - gwałtowny kopniak może zdekoncentrować kobietę, a o wypadek jest bardzo łatwo. Poza tym duży brzuszek uniemożliwia wygodne siedzenie za kierownicą, ogranicza ruchy kierowcy i w ten sposób znacznie utrudnia jazdę.

Poza tym przyszła mama nie powinna decydować się na podróż w tym okresie czasu, kiedy ma mdłości. Jazda samochodem może bowiem nasilić dolegliwości, a środki przeciwko chorobie lokomocyjnej nie są zalecane dla ciężarnych.

Najlepiej, aby w okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, nie odbywać długich podróży. Kilkunastogodzinny pobyt w samochodzie nie jest komfortowy dla ciężarnej. Jeśli taka podróż jest nieunikniona, należy robić przerwy na co najmniej piętnastominutowy odpoczynek. Najlepiej, aby postoje odbywały się co godzinę. W czasie długiej podróży należy mieć także ze sobą zapas niegazowanej wody mineralnej, której picie w okresie ciąży jest bardzo ważne.

Należy też unikać podróży w czasie upałów. Wiadomo, że obecnie prawie wszystkie samochody są wyposażone w klimatyzację i mogłoby się wydawać, że jej użycie zapewni przyszłej mamie komfort jazdy. Jednak „klima” jest bardzo podstępna i jej używanie może doprowadzić do przeziębienia. Podobnie podróże w wielkie mrozy, kiedy w samochodzie jest gorąco, mogą zakończyć się przeziębieniem, kiedy kobieta wysiądzie z samochodu na zimne powietrze.

Czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Wiele ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa. Czy jest to dobre postepowanie? Otóż nie. Brak pasów przy ewentualnym zderzeniu z innym samochodem może doprowadzić do uszkodzenia macicy, przedwczesnego odklejania się łożyska, a nawet bezpośredniego obrażenia samego płodu. Prawdą jest to, że pasy bezpieczeństwa w ostatnim okresie ciąży mogą uciskać brzuch kobiety, co nie jest wygodne ani dla niej, ani dla dziecka. Prawdą jest również to, że ucisk pasa w czasie zderzenia może być niebezpieczny dla dziecka. Istnieją jednak specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa, dzięki którym pas układa się pod brzuchem, zapewnia kobiecie i dziecku bezpieczeństwo i nie wywołuje dyskomfortu.

Ponadto samochód przyszłej mamy musi być wyposażony w poduszkę powietrzną kierowcy. W razie ewentualnego zderzenia poduszka zmniejsza siłę nacisku i amortyzuje uderzenie.

Przestrzegając tych prostych zasad każda kobieta ciężarna, której ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez powikłań, może bezpiecznie podróżować samochodem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij