Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?
Agnieszka Szałańska

Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?

Ponad połowa kobiet w Polsce cierpi na nudności w ciąży. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która często utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Czy istnieją skuteczne sposoby, żeby sobie w nimi poradzić?

Jakie są przyczyny nudności w ciąży?

Według obecnej wiedzy medycznej za występowanie wymiotów i nudności w ciąży odpowiedzialne są substancje wydzielane przez trofoblast (błonę płodową, bardzo wczesne stadium zarodka), które działają rozkurczowo na macicę i przy okazji na cały organizm – substancje te to m.in. gonadotropina kosmówkowa (hormon hCG) i estradiol (hormon płciowy). „Zwiotczone” hormonami przełyk i żołądek nie do końca radzą sobie z utrzymywaniem jedzenia i soków żołądkowych we właściwym miejscu, dlatego często kobiety na początku ciąży szczególnie skarżą się na dokuczającą im zgagę i wymioty. Dodatkowo gonadotropina kosmówkowa może bezpośrednio wywoływać wymioty i nudności w ciąży. Jej największe stężenie przypada na mniej więcej dziesiąty tydzień ciąży i zazwyczaj to właśnie wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego są najbardziej uciążliwe. Czasami przyczyną mdłości w ciąży mogą być także zwyczajne zatrucie pokarmowe lub stres, jaki często towarzyszy kobietom, które dopiero dowiedziały się, że zostaną mamami. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, warto wiedzieć, jak sobie pomóc.

Jak długo trwają nudności w ciąży?

Mdłości w ciąży pojawiają się wraz ze wzrostem stężenia w organizmie hormonu hCG, więc mogą wystąpić już w okolicach piątego-szóstego tygodnia ciąży. Około 10.-12. tygodnia gonadotropiny kosmówkowej jest najwięcej i wówczas nudności mogą być nie do zniesienia, a wywołać je może dosłownie wszystko – zapach z lodówki, ulubione perfumy, widok, smak i tekstura jedzenia, zapach pupila...

W tym okresie niewielki ubytek na wadze jest czymś naturalnym i nie powinien być powodem do niepokoju, ale jeżeli przekracza 5 proc. masy ciała (np. ważyłaś 60 kg, a z powodu wymiotów straciłaś ponad 3 kg), lepiej zgłosić się do lekarza, gdyż mogą być to symptomy hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Dotyczą one około 1,5 proc. kobiet i wymagają interwencji medycznej – podawana jest wówczas kroplówka z elektrolitami nawadniająca organizm, leki przeciwwymiotne, a także witaminy uzupełniające powstałe niedobory.

Po 12. tygodniu ciąży dolegliwości związane z nudnościami powinny zacząć powoli ustępować. Niektóre kobiety borykają się z nimi jeszcze kilka tygodni – warto wtedy sprawdzić, jaka jest tego przyczyna (np. poziom progesteronu, poziom hormonów tarczycy).

Powiązane produkty

Jakie są sposoby na nudności w ciąży?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, naprawdę potrafi to uprzykrzyć życie. Niektóre kobiety czują się tak źle, że zmuszone są zrezygnować z pracy, obowiązków domowych i nawet nocą, leżąc w łóżku, odczuwają nudności. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie kobiety je odczuwają, Zła – że nie ma jednej, skutecznej dla wszystkich metody na zlikwidowanie mdłości w ciąży. Można jednak wykorzystać jeden z tych sposobów, żeby trochę ulżyć sobie w cierpieniu.

  1. Jedz małe, ale częste posiłki – w wyniku działania hormonu hCG przełyk, żołądek i jelita są rozluźnione, więc dużo gorzej radzą sobie z przyjmowaniem dużych porcji jedzenia i od razu je zwracają. Spróbuj jeść niewiele naraz, np. mały jogurt, banana, kilka łyżek zupy krem. Układ pokarmowy będzie mniej obciążony, dzięki czemu powinien lepiej poradzić sobie z przyjęciem pokarmu. Niektórym kobietom pomaga zjedzenie czegoś tuż po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka – może to być herbatnik lub chrupek kukurydziany; cokolwiek, na co masz ochotę. Powstrzyma to uczucie porannego „ssania” w żołądku, które może powodować nudności w ciąży.
  2. Jedz produkty bogate w witaminę B6 – średnie zapotrzebowanie na witaminę B6 w ciąży wynosi 1,6 mg/dobę. Jej niedobory mogą być przyczyną nudności i wymiotów, więc warto do nich nie dopuścić. Źródłami witaminy B6 są drób (kurczak, indyk), kasza gryczana i pełnoziarniste produkty zbożowe, a także drożdże, ryby, jaja, ziemniaki i inne warzywa (brokuły, papryka, brukselka, kapusta pekińska).
  3. Jedz imbir w różnych postaciach – imbir znany jest ze swoich właściwości przeciwwymiotnych. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, przygotuj sobie ciepły napar imbirowy (umyj, obierz i pokrój imbir na kawałki, zgnieć na dnie szklanki, zalej gorącą wodą i gotowe) lub kawałek surowego imbiru żuj jak gumę.
  4. Zapewnij sobie dostęp do świeżego powietrza – na nudności w ciąży czasami pomaga głębokie, spokojne oddychanie świeżym powietrzem. Jeśli masz siłę, postaraj się wyjść na spacer lub posiedź na balkonie i spróbuj się zrelaksować. Stres i niepokój również mogą nasilać nudności w ciąży.
  5. Odpoczywaj tak często, jak to możliwe – ciepły termofor położony na obolały i zmęczony brzuch powinien przynieść ci ulgę i pomoże ci się zrelaksować. Mdłości w ciąży mogą przybierać na sile, jeśli jesteś przemęczona, więc zrezygnuj z intensywnej aktywności, dopóki nie poczujesz się lepiej.
  6. Wypróbuj akupresurę nadgarstka – kiedy czujesz, że zbliżają się nudności, spróbuj ucisnąć środek nadgarstka (tzw. punkt P6) i chwilę przytrzymaj – wiele kobiet odczuwa po tym „zabiegu” ulgę, a wyniki badań ogłoszone na kongresie International Headache Society sugerują, że uciskanie punktu P6 ograniczyło występowanie mdłości u 83 proc. pacjentów, którzy brali udział w eksperymencie.
  7. Poproś o pomoc lekarza – jeśli domowymi sposobami nie potrafisz sobie poradzić z nudnościami w ciąży, zwróć się po pomoc do specjalisty. Lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwwymiotne bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl