Ciąża a Yerba mate – czy kobiety w ciąży mogą pić napar Yerba mate?
Anna Posmykiewicz

Ciąża a Yerba mate – czy kobiety w ciąży mogą pić napar Yerba mate?

Yerba mate to nic innego jak wysuszone oraz zmielone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, z którego przygotowywany jest aromatyczny napar. Napój, choć najbardziej popularny w krajach Ameryki Południowej, coraz częściej jest pity w Europie, w tym także w Polsce. Mimo specyficznego smaku i zapachu uzyskuje on coraz większą rzeszę zwolenników. Dzieje się tak z powodu dobroczynnego wpływu naparu na nasz organizm. Zdarza się, że Yerba mate jest pita także przez kobiety w ciąży. Czy przyszłe mamy mogą ją pić?

Napar z Yerba mate pity w ciąży – czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?  

Tak, kobiety ciężarne mogą pić napar z Yerba mate, jednak muszą przestrzegać jednej bardzo prostej zasady – nie wolno im wypijać więcej niż 500 ml napoju na dobę. Dlaczego? W Yerba mate występuje kofeina, której zalecana dawka dla kobiet w ciąży nie powinna wynosić więcej niż 200 mg na dobę. W 100 ml naparu znajduje się około 36 mg kofeiny. Dlatego też ilość nieprzekraczająca 500 ml napoju będzie dla ciężarnej zupełnie bezpieczna.

Kobieta w ciąży powinna też pamiętać, aby nie sporządzać dla siebie zbyt mocnego naparu – w zupełności wystarczy napój przygotowany z dwóch-trzech łyżeczek suszu, który powinien zaparzać się dosłownie kilka chwil (im dłużej trwa proces parzenia, tym napar staje się coraz mocniejszy).

Picie Yerba mate przez kobietę w ciąży – korzyści zdrowotne

Przede wszystkim Yerba mate działa w sposób energetyzujący z powodu zawartości kofeiny. Większa część kobiet w ciąży zwykle czuje się zmęczona i ospała, zwłaszcza w początkowym okresie jej trwania. Dzięki naparowi ciężarna kobieta zyskuje siły witalne, ma więcej energii i chęci do działania. 

Poza tym napój wywiera także bardzo korzystny wpływ na przewód pokarmowy, wzmagając proces trawienia. Ciężarne kobiety zwykle borykają się z problemami takimi jak wzdęcia oraz zaparcia, które ze względu na zmieniający się metabolizm i powiększającą się macicę są nieuniknione. Dzięki Yerba mate układ trawienny pracuje korzystniej, a perystaltyka jelit jest lepsza. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, u zdecydowanej większości ciężarnych kobiet, ustępują po wypiciu jednego kubka naparu po posiłku. Dodatkowo Yerba mate zawiera dużo antyoksydantów. Dzięki nim działa na kobiecą skórę, znacznie opóźniając procesy starzenia się. Antyoksydanty poprawiają także odporność przyszłej mamy. Mniejsza podatność na złapanie infekcji, to niższe zagrożenie dla rozwijającego się maluszka. 

Trzeba pamiętać o tym, że dzięki zawartości kofeiny napar z Yerba mate poprawia także pamięć i koncentrację ciężarnej kobiety. Często zdarza się, że kobieta w ciąży, na skutek zmian hormonalnych, bywa rozkojarzona i ma problemy ze skupieniem uwagi.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do picia Yerba mate w okresie ciąży

Podstawowym przeciwwskazaniem do picia naparu z Yerba mate jest nadciśnienie tętnicze, które u kobiety w okresie ciąży także może się pojawić. Ze względu na znajdującą się w naparze kofeinę, może dochodzić do podwyższania się wartości ciśnienia tętniczego krwi, co może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Naparu Yerba mate nie powinny pić również kobiety, które po spożyciu napoju odczuwają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha czy biegunki. Yerba mate jest zabroniona dla tych kobiet w ciąży, które po wypiciu naparu zaobserwują u siebie swędzącą wysypkę – może to oznaczać, iż są one uczulone na napój.

W jaki sposób pije się yerba mate? Jak ją parzyć?

Yerba mate wymaga specjalnego parzenia. O czym należy pamiętać przy zaparzaniu napoju? Suszu nie wolno zalewać wrzątkiem (straci on swoje właściwości), a wodą o temperaturze 70 st. C. Ponadto napój pije się też w specjalnym naczyniu – jest to wydrążony i przygotowany do tego celu owoc tykwy. Napar sączy się przez bambusową rurkę zakończoną sitkiem, która nosi nazwę bombilla. Po wypiciu napoju nie powinno się wyrzucać zaparzonego suszu. Można go wykorzystać do kolejnych zaparzeń, jeśli napój nie musi być zbyt mocny.

Dla kobiet ciężarnych jeden susz wystarczy mniej więcej na około 6-7 zaparzeń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl