Ciąża a Yerba mate – czy kobiety w ciąży mogą pić napar Yerba mate?
Yerba mate to nic innego jak wysuszone oraz zmielone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, z którego przygotowywany jest aromatyczny napar. Napój, choć najbardziej popularny w krajach Ameryki Południowej, coraz częściej jest pity w Europie, w tym także w Polsce. Mimo specyficznego smaku i zapachu uzyskuje on coraz większą rzeszę zwolenników. Dzieje się tak z powodu dobroczynnego wpływu naparu na nasz organizm. Zdarza się, że Yerba mate jest pita także przez kobiety w ciąży. Czy przyszłe mamy mogą ją pić?
Napar z Yerba mate pity w ciąży – czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?
Tak, kobiety ciężarne mogą pić napar z Yerba mate, jednak muszą przestrzegać jednej bardzo prostej zasady – nie wolno im wypijać więcej niż 500 ml napoju na dobę. Dlaczego? W Yerba mate występuje kofeina, której zalecana dawka dla kobiet w ciąży nie powinna wynosić więcej niż 200 mg na dobę. W 100 ml naparu znajduje się około 36 mg kofeiny. Dlatego też ilość nieprzekraczająca 500 ml napoju będzie dla ciężarnej zupełnie bezpieczna.
Picie Yerba mate przez kobietę w ciąży – korzyści zdrowotne
Przede wszystkim Yerba mate działa w sposób energetyzujący z powodu zawartości kofeiny. Większa część kobiet w ciąży zwykle czuje się zmęczona i ospała, zwłaszcza w początkowym okresie jej trwania. Dzięki naparowi ciężarna kobieta zyskuje siły witalne, ma więcej energii i chęci do działania.
Poza tym napój wywiera także bardzo korzystny wpływ na przewód pokarmowy, wzmagając proces trawienia. Ciężarne kobiety zwykle borykają się z problemami takimi jak wzdęcia oraz zaparcia, które ze względu na zmieniający się metabolizm i powiększającą się macicę są nieuniknione. Dzięki Yerba mate układ trawienny pracuje korzystniej, a perystaltyka jelit jest lepsza. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, u zdecydowanej większości ciężarnych kobiet, ustępują po wypiciu jednego kubka naparu po posiłku. Dodatkowo Yerba mate zawiera dużo antyoksydantów. Dzięki nim działa na kobiecą skórę, znacznie opóźniając procesy starzenia się. Antyoksydanty poprawiają także odporność przyszłej mamy. Mniejsza podatność na złapanie infekcji, to niższe zagrożenie dla rozwijającego się maluszka.
Przeciwwskazania do picia Yerba mate w okresie ciąży
Podstawowym przeciwwskazaniem do picia naparu z Yerba mate jest nadciśnienie tętnicze, które u kobiety w okresie ciąży także może się pojawić. Ze względu na znajdującą się w naparze kofeinę, może dochodzić do podwyższania się wartości ciśnienia tętniczego krwi, co może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Naparu Yerba mate nie powinny pić również kobiety, które po spożyciu napoju odczuwają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha czy biegunki. Yerba mate jest zabroniona dla tych kobiet w ciąży, które po wypiciu naparu zaobserwują u siebie swędzącą wysypkę – może to oznaczać, iż są one uczulone na napój.
W jaki sposób pije się yerba mate? Jak ją parzyć?
Yerba mate wymaga specjalnego parzenia. O czym należy pamiętać przy zaparzaniu napoju? Suszu nie wolno zalewać wrzątkiem (straci on swoje właściwości), a wodą o temperaturze 70 st. C. Ponadto napój pije się też w specjalnym naczyniu – jest to wydrążony i przygotowany do tego celu owoc tykwy. Napar sączy się przez bambusową rurkę zakończoną sitkiem, która nosi nazwę bombilla. Po wypiciu napoju nie powinno się wyrzucać zaparzonego suszu. Można go wykorzystać do kolejnych zaparzeń, jeśli napój nie musi być zbyt mocny.