kobieta w ciąży śpi ze specjalną poduszką
Mateusz Burak

Jak spać w ciąży? Czy pozycja ma znaczenie?

W czasie ciąży sen odgrywa szczególnie ważną rolę zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Wobec tego warto zadbać, aby pozycja przyjmowana podczas spoczynku była jak najbardziej odpowiednia i komfortowa. Poniżej opisano strategie oraz wskazówki dotyczące minimalizowania ewentualnego dyskomfortu związanego ze snem podczas ciąży.

Dlaczego sen jest ważny podczas ciąży?

We wczesnym okresie ciąży poziom progesteronu wzrasta, a metabolizm jest również na wysokim poziomie. Może to powodować objawy, takie jak senność i zmęczenie w ciągu dnia. Uczucia te mogą być potęgowane przez obciążenie wykonywaniem codziennych obowiązków. Dodatkowo u kobiet w ciąży pojawiają się nudności, wymioty, częste oddawanie moczu czy fizyczny dyskomfort powiązany z bólem pleców. Wszystko to sprawia, że wypoczynek w porze nocnej, jakim jest sen, nabiera bardzo dużego znaczenia w procesie regeneracji. Ważne, by był on efektywny, spokojny i komfortowy. Z pewnością przyczyni się to w dużym stopniu do optymalizacji przebiegu ciąży.

W jakiej pozycji można spać w ciąży?

Jak spać w ciąży? Należy unikać spania na plecach. Może to dodatkowo obciążać mięśnie, stawy oraz negatywnie wpływać na przepływ krwi w strukturach naczyniowych łączących dziecko z matką, czyli na łożysko. Istotne jest używanie specjalnych, podłużnych poduszek, które pozwolą na komfortowe ustawienie stawów biodrowych, zapewnią odpowiednie wsparcie, a tym samym zapobiegną przeciążeniom i dolegliwościom bólowym w obrębie narządu ruchu.

Wygodna i prawidłowa do spania w ciąży jest pozycja na lewym boku. Pozwala na odpowiedni, optymalny przepływ krwi przez naczynia łożyska, co jest szczególnie ważne w przypadku stwierdzonej hipotrofii płodu. To najlepsza pozycja do spania w 2-3 trymestrze ciąży.

Spanie na brzuchu w ciąży jest dopuszczalne do momentu, kiedy zacznie się on powiększać w związku z rosnącym płodem. Dalsze spanie w ten sposób może doprowadzić do dyskomfortu podczas przyjmowania takiej pozycji i poważnych uszkodzeń płodu.

Polecane dla Ciebie

Poduszka ciążowa – jak używać?

Poduszka ciążowa została specjalnie zaprojektowana, aby dawać podparcie i odciążać możliwie jak największą powierzchnię ciała. W związku z tym jest dużo większa niż standardowa, używana pod głowę. Istnieje bardzo wiele kształtów oraz rozmiarów po to, by jak najlepiej dostosować poduszkę do zmieniającego się ciała kobiety na różnych etapach ciąży.

Poduszki w kształcie litery „U” świetnie nadają się do podtrzymywania całego ciała, czyli pleców, szyi, głowy, brzucha oraz kolan i kostek. To najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które często śpią na plecach oraz wiele razy obracają się i zmieniają pozycję ułożeniową. Kształt litery „U” odpowiada za uniwersalność, komfort oraz brak konieczności regulacji zagłówka. Żeby używać jej właściwie, należy obrócić ją tak, by litera „U” była do góry nogami. Głowa powinna spoczywać na zaokrąglonej części litery, a stopy w otwartej części poduszki.

Poduszki w kształcie litery „C” zapewniają komfortowe wsparcie głowy, szyi, pleców i miednicy. Stanowi to bezpieczną pozycję do spania w czasie ciąży. Poduszki te bywają nieocenione w łagodzeniu dolegliwości oraz napięcia w obrębie miednicy. Są bardzo skuteczne w zmniejszaniu zatrzymywania wody w obrębie kończyn dolnych. Jak spać w ciąży na tej poduszce? Ciało powinno być ułożone tak, aby głowa spoczywała na zaokrąglonej części litery „C”, a w pobliżu otworu należy umieścić brzuch.

Poduszki w kształcie litery „J” (określane także jako laski cukrowe) są bardzo podobne do tych w kształcie litery „U” – wyglądają dokładnie jak ich połowa. Takie rozwiązanie umożliwia świetne podparcie głowy, szyi oraz pleców. Jest to doskonała opcja dla małych łóżek lub dla par, które lubią się przytulać. Ustawienie poduszki zależne jest od preferencji kobiety i daje kilka możliwości. Można bowiem zdecydować, czy zakrzywiony odcinek ma się znajdować pod głową, czy też między nogami.

Poduszka w kształcie klina pozwala na podparcie tułowia podczas siedzenia oraz spania, może również być wykorzystywana pod brzuch w ciąży. Tego rodzaju kształty są przeznaczone szczególnie dla osób, które odczuwają zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę podczas snu. Wiąże się to z tym, że istnieje tutaj możliwość zainstalowania podkładki grzewczej lub też okładu chłodzącego. Spanie z poduszką w kształcie klina jest pomocne także dla kobiet cierpiących na zgagę w ciąży.

Poduszki do ciała są bardzo popularne, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych, które po prostu lubią używać ich do wygodnego snu. Są również najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o poduszkę ciążową. Można ich używać w różny sposób. Wszystko zależy od tego, czy chce się ją przytulić podczas snu, ułożyć tak, aby podpierała brzuch, czy wcisnąć między nogi.

Spokojny sen w czasie ciąży – o czym warto pamiętać?

Żeby zapewnić sobie komfortowy sen w czasie ciąży, warto skorzystać z poniższych wskazówek. Należy pamiętać, by:

 • wyeliminować ze swojej diety napoje zawierające kofeinę, napoje gazowane oraz herbatę; warto ograniczyć spożycie kawy do wczesnych godzin przedpołudniowych;
 • unikać picia dużej ilości płynów lub jedzenia pełnego posiłku na krótko przed pójściem spać;
 • niekiedy rozważyć zjedzenie obfitego śniadania i stopniowo zmniejszać objętość posiłków z każdym kolejnym w ciągu dnia;
 • ustalić harmonogram godzin, w których chodzi się spać i wstaje, tak aby była to ta sama pora;
 • przed snem unikać rygorystycznych i trudnych ćwiczeń;
 • zapisać się na zajęcia relaksacyjne i odprężające;
 • w diecie występowała wystarczająca ilość wapnia i magnezu, co zapobiegnie pojawianiu się ewentualnych skurczów mięśni.
 1. M. Aminu, N. van den Broek, Stillbirth in low- and middle-income countries: addressing the “silent epidemic”, „International Health”, nr 11 2019.
 2. T. Stacey, J. M. Thompson, E. A. Mitchell i in., Association between maternal sleep practices and risk of late stillbirth: a case-control study, „BMJ”, nr 342 2011.
 3. A. Rossi, J. Cornette, M. R. Johnson i in., Quantitative cardiovascular magnetic resonance in pregnant women: cross-sectional analysis of physiological parameters throughout pregnancy and the impact of the supine position, „Journal of Cardiovascular Magnetic Resonance”, nr 13 2011.
 4. P. R. Stone, W. Burgess, J. McIntyre i in., An investigation of fetal behavioural states during maternal sleep in healthy late gestation pregnancy: an observational study, „The Journal of Physiology”, nr 595 (24) 2017.
 5. J. Warland, J. Dorrian, J. L. Morrison, L. M. O’Brien, Maternal sleep during pregnancy and poor fetal outcomes: A scoping review of the literature with meta-analysis, „Sleep Medicine Reviews”, nr 41 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

 • Jak wybrać idealny moment do zajścia w ciążę?

  Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

 • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

  Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij