kobieta w ciąży śpi ze specjalną poduszką
Mateusz Burak

Jak spać w ciąży? Czy pozycja ma znaczenie?

W czasie ciąży sen odgrywa szczególnie ważną rolę zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Wobec tego warto zadbać, aby pozycja przyjmowana podczas spoczynku była jak najbardziej odpowiednia i komfortowa. Poniżej opisano strategie oraz wskazówki dotyczące minimalizowania ewentualnego dyskomfortu związanego ze snem podczas ciąży.

Dlaczego sen jest ważny podczas ciąży?

We wczesnym okresie ciąży poziom progesteronu wzrasta, a metabolizm jest również na wysokim poziomie. Może to powodować objawy, takie jak senność i zmęczenie w ciągu dnia. Uczucia te mogą być potęgowane przez obciążenie wykonywaniem codziennych obowiązków. Dodatkowo u kobiet w ciąży pojawiają się nudności, wymioty, częste oddawanie moczu czy fizyczny dyskomfort powiązany z bólem pleców. Wszystko to sprawia, że wypoczynek w porze nocnej, jakim jest sen, nabiera bardzo dużego znaczenia w procesie regeneracji. Ważne, by był on efektywny, spokojny i komfortowy. Z pewnością przyczyni się to w dużym stopniu do optymalizacji przebiegu ciąży.

W jakiej pozycji można spać w ciąży?

Jak spać w ciąży? Należy unikać spania na plecach. Może to dodatkowo obciążać mięśnie, stawy oraz negatywnie wpływać na przepływ krwi w strukturach naczyniowych łączących dziecko z matką, czyli na łożysko. Istotne jest używanie specjalnych, podłużnych poduszek, które pozwolą na komfortowe ustawienie stawów biodrowych, zapewnią odpowiednie wsparcie, a tym samym zapobiegną przeciążeniom i dolegliwościom bólowym w obrębie narządu ruchu.

Wygodna i prawidłowa do spania w ciąży jest pozycja na lewym boku. Pozwala na odpowiedni, optymalny przepływ krwi przez naczynia łożyska, co jest szczególnie ważne w przypadku stwierdzonej hipotrofii płodu. To najlepsza pozycja do spania w 2-3 trymestrze ciąży.

Spanie na brzuchu w ciąży jest dopuszczalne do momentu, kiedy zacznie się on powiększać w związku z rosnącym płodem. Dalsze spanie w ten sposób może doprowadzić do dyskomfortu podczas przyjmowania takiej pozycji i poważnych uszkodzeń płodu.

Powiązane produkty

Poduszka ciążowa – jak używać?

Poduszka ciążowa została specjalnie zaprojektowana, aby dawać podparcie i odciążać możliwie jak największą powierzchnię ciała. W związku z tym jest dużo większa niż standardowa, używana pod głowę. Istnieje bardzo wiele kształtów oraz rozmiarów po to, by jak najlepiej dostosować poduszkę do zmieniającego się ciała kobiety na różnych etapach ciąży.

Poduszki w kształcie litery „U” świetnie nadają się do podtrzymywania całego ciała, czyli pleców, szyi, głowy, brzucha oraz kolan i kostek. To najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które często śpią na plecach oraz wiele razy obracają się i zmieniają pozycję ułożeniową. Kształt litery „U” odpowiada za uniwersalność, komfort oraz brak konieczności regulacji zagłówka. Żeby używać jej właściwie, należy obrócić ją tak, by litera „U” była do góry nogami. Głowa powinna spoczywać na zaokrąglonej części litery, a stopy w otwartej części poduszki.

Poduszki w kształcie litery „C” zapewniają komfortowe wsparcie głowy, szyi, pleców i miednicy. Stanowi to bezpieczną pozycję do spania w czasie ciąży. Poduszki te bywają nieocenione w łagodzeniu dolegliwości oraz napięcia w obrębie miednicy. Są bardzo skuteczne w zmniejszaniu zatrzymywania wody w obrębie kończyn dolnych. Jak spać w ciąży na tej poduszce? Ciało powinno być ułożone tak, aby głowa spoczywała na zaokrąglonej części litery „C”, a w pobliżu otworu należy umieścić brzuch.

Poduszki w kształcie litery „J” (określane także jako laski cukrowe) są bardzo podobne do tych w kształcie litery „U” – wyglądają dokładnie jak ich połowa. Takie rozwiązanie umożliwia świetne podparcie głowy, szyi oraz pleców. Jest to doskonała opcja dla małych łóżek lub dla par, które lubią się przytulać. Ustawienie poduszki zależne jest od preferencji kobiety i daje kilka możliwości. Można bowiem zdecydować, czy zakrzywiony odcinek ma się znajdować pod głową, czy też między nogami.

Poduszka w kształcie klina pozwala na podparcie tułowia podczas siedzenia oraz spania, może również być wykorzystywana pod brzuch w ciąży. Tego rodzaju kształty są przeznaczone szczególnie dla osób, które odczuwają zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę podczas snu. Wiąże się to z tym, że istnieje tutaj możliwość zainstalowania podkładki grzewczej lub też okładu chłodzącego. Spanie z poduszką w kształcie klina jest pomocne także dla kobiet cierpiących na zgagę w ciąży.

Poduszki do ciała są bardzo popularne, zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych, które po prostu lubią używać ich do wygodnego snu. Są również najtańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o poduszkę ciążową. Można ich używać w różny sposób. Wszystko zależy od tego, czy chce się ją przytulić podczas snu, ułożyć tak, aby podpierała brzuch, czy wcisnąć między nogi.

Spokojny sen w czasie ciąży – o czym warto pamiętać?

Żeby zapewnić sobie komfortowy sen w czasie ciąży, warto skorzystać z poniższych wskazówek. Należy pamiętać, by:

  • wyeliminować ze swojej diety napoje zawierające kofeinę, napoje gazowane oraz herbatę; warto ograniczyć spożycie kawy do wczesnych godzin przedpołudniowych;
  • unikać picia dużej ilości płynów lub jedzenia pełnego posiłku na krótko przed pójściem spać;
  • niekiedy rozważyć zjedzenie obfitego śniadania i stopniowo zmniejszać objętość posiłków z każdym kolejnym w ciągu dnia;
  • ustalić harmonogram godzin, w których chodzi się spać i wstaje, tak aby była to ta sama pora;
  • przed snem unikać rygorystycznych i trudnych ćwiczeń;
  • zapisać się na zajęcia relaksacyjne i odprężające;
  • w diecie występowała wystarczająca ilość wapnia i magnezu, co zapobiegnie pojawianiu się ewentualnych skurczów mięśni.
  1. M. Aminu, N. van den Broek, Stillbirth in low- and middle-income countries: addressing the “silent epidemic”, „International Health”, nr 11 2019.
  2. T. Stacey, J. M. Thompson, E. A. Mitchell i in., Association between maternal sleep practices and risk of late stillbirth: a case-control study, „BMJ”, nr 342 2011.
  3. A. Rossi, J. Cornette, M. R. Johnson i in., Quantitative cardiovascular magnetic resonance in pregnant women: cross-sectional analysis of physiological parameters throughout pregnancy and the impact of the supine position, „Journal of Cardiovascular Magnetic Resonance”, nr 13 2011.
  4. P. R. Stone, W. Burgess, J. McIntyre i in., An investigation of fetal behavioural states during maternal sleep in healthy late gestation pregnancy: an observational study, „The Journal of Physiology”, nr 595 (24) 2017.
  5. J. Warland, J. Dorrian, J. L. Morrison, L. M. O’Brien, Maternal sleep during pregnancy and poor fetal outcomes: A scoping review of the literature with meta-analysis, „Sleep Medicine Reviews”, nr 41 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij