Kosmetyki przeciw starzeniu się skóry - co zawierają?
Magdalena Sikora

Kosmetyki przeciw starzeniu się skóry - co zawierają?

Zdrowa skóra stanowi uregulowany systemem, w którym zachodzące procesy metaboliczne zależą w dużej mierze od zawartości odpowiednich prekursorów i aktywatorów związków biologicznie czynnych, niezbędnych do ich prawidłowego przebiegu.

Niestety, wraz z postępującym starzeniem się organizmu, a także pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych następuje zakłócenie tej równowagi.

Steroidy

Surowce te stanowią ważną grupę substancji, pełniących różnorodne funkcje i szeroko rozpowszechnionych zarówno w świecie roślin, jak i zwierząt. Są one istotnymi składnikami utrzymania stanu równowagi dynamicznej, tzw. homeostazy, w trakcie której zachodzą określone procesy biologiczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, w tym również skóry.

Sterole

Ważnymi przedstawicielami steroidów są sterole. W klasyfikacji wyróżniamy trzy podstawowe grupy surowców. Pierwszą z nich stanowią związki pochodzenia zwierzęcego, czyli zoosterole, których najważniejszym przedstawicielem jest cholesterol. Należą do niej także lanosterol, cholestanol, koprostanol.

Drugi segment steroli to związki pochodzenia roślinnego, tak zwane fitosterole, reprezentowane przez: b-sitosterol, stigmasterol, kampesterol, brassikasterol. Ostatnią grupę naturalnych steroli tworzą komponenty wyodrębniane z grzybów, znane jako mykosterole, spośród których na szczególną uwagę zasługuje ergosterol. Coraz częściej pojawia się również czwarta, szczególnie chętnie wykorzystywana w farmacji, klasa syntetycznych steroidów, niemających swoich odpowiedników w naturze.

Zarówno cholesterol, jak też fitosterole powstają w żywych organizmach z lanosterolu, będącego kluczowym związkiem w biosyntezie steroidów. Sam lanosterol pozyskiwany jest w wyniku cyklizacji występującego w przyrodzie skwalenu, naturalnego węglowodoru zaliczanego do grupy związków izoprenoidowych. 

Powiązane produkty

Cholesterol

Głównym, a jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym, przedstawicielem steroli pochodzenia zwierzęcego jest cholesterol.
Jest to składnik znany głównie ze świata zwierząt, można go jednak znaleźć także wśród roślin. Występujący w jego cząsteczce system połączonych pierścieni powoduje, że układ ten jest bardziej sztywny niż innych lipidów.

Z kosmetycznego punktu widzenia ważne jest, że związek ten stanowi również jeden z elementów unikalnego spoiwa, wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe warstwy rogowej. Obniża on tzw. współczynnik TEWL (Transepidermal water loss), dzięki czemu ogranicza w naturalny sposób ucieczkę wody, zabezpieczając skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Obecność wszystkich wymienionych składników tworzy strukturę ciekłych kryształów, która decyduje o zatrzymaniu wody w skórze, a więc o prawidłowym jej nawilżaniu.

Główne źródło pozyskiwania cholesterolu do celów przemysłowych stanowi tłuszcz wełny owczej oraz inne tłuszcze zwierzęce. Analogiczne właściwości do cholesterolu wykazuje drugi składnik tłuszczopotu wełny owczej  – lanosterol, który dość często pojawia się w recepturach preparatów kosmetycznych.

Fitosterole

Ważną grupę steroli stanowią także układy pochodzenia roślinnego tzw. fitosterole. Związki te charakteryzują się budową bardzo zbliżoną do cholesterolu.

W przeciwieństwie jednak do cholesterolu komponenty te mogą być syntetyzowane tylko przez organizmy roślinne. Związki te są obecne w kiełkach pszenicy, zbożach, orzechach, warzywach strączkowych, np. w soi.

Fitosterole w preparatach kosmetycznych pełnią szczególną rolę. Oprócz działania charakterystycznego dla cholesterolu przypisuje im się takie właściwości, jak: zdolność stymulowania syntezy kolagenu, głównego białka podporowego skóry. Ograniczają one także funkcjonowanie elastazy, enzymu odgrywającego istotną rolę w rozkładzie struktur drugiego, ważnego dla funkcjonowania skóry składnika, czyli elastyny. Wykazują one przy tym silny efekt przeciwzapalny, przyspieszają regenerację i gojenie naskórka, łagodzą rumień (różnego pochodzenia), np. posłoneczny czy tzw. pieluszkowy. Charakteryzuje je również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe, przeciwnowotworowe.

Glikozydy sterydowe

Ważną grupę układów steroidowych stanowią sterole związane z cukrami, tzw. glikozydy sterydowe, które są syntetyzowane głównie w korzeniach i kłączach roślin. Glikozydowymi składnikami roślin są m.in. saponiny, które mają właściwości zbliżone do stosowanych w kosmetyce surfaktantów. Podobnie jak mydła mają one zdolność oczyszczania, tworzenia piany, są stabilizatorami emulsji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Powrót do natury

  Tradycja stosowania roślin w kosmetyce sięga czasów starożytnych. Bardzo często wiedza na temat możliwości ich wykorzystania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stąd też wiele substancji pozyskiwanych z roślin jest stosowanych od pradawnych czasów do dnia dzisiejszego. W ostatnim czasie w kosmetyce znalazło zastosowanie wiele nowych roślin dotychczas w tej dziedzinie nie wykorzystywanych. Szacuje się, że w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć kilkaset różnorodnych surowców roślinnych.

 • Emolienty – druga młodość skóry

  Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

 • Zdrowe i piękne włosy

  Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

 • Zapachem w jesienną chandrę

  Ludzie od stuleci, choć nie zawsze do końca świadomi ich działania, otaczali się zapachami. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny element stanowią one w naszym życiu. Niektóre zapachy, zawarte np. w olejkach eterycznych, mogą poprawiać nastrój, działać uspokajająco i odprężającą. I one właśnie są przedmiotem zainteresowania aromaterapii.

 • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

  Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

 • Walka z łupieżem

  Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

 • Kosmetyczny prezent dla uczuleniowca

  Coraz częściej towarzyszącymi nam schorzeniami, w tym także skóry, są choroby alergiczne. Bardzo często pojawiające się na niej zmiany powstają na skutek kontaktu z powszechnie znajdującymi się w otoczeniu substancjami. Jedną z chorób alergicznych jest atopowe zapalenie skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij