×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak dbać o stomię?

Dbanie o stomię w początkowym okresie po jej wyłonieniu może sprawiać sporo problemów, ale z czasem stanie się to czynnością rutynową i będzie przychodzić z łatwością, jak każda normalna codzienna czynność. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość i nie poddawać. Trzeba będzie nauczyć się opróżniania worka stomijnego, jego zmieniania i dbania o samą stomię oraz skórę wokół.

Dbanie o stomię jest niezwykle ważne, tak jak higiena podczas normalnych wypróżnień. Gdy zabraknie podstawowych zasad czystości, Twoja skóra ulegnie podrażnieniu i będzie dawać niemiłe dolegliwości, jak swędzenie, pieczenie, czy nawet podrażnienia z rankami.

Ponadto jeżeli chcesz powrócić do pełnego normalnego życia po operacji, musisz się nauczyć sprawnego radzenia sobie ze stomią. Pamiętaj, że stomia nie jest powodem, który może Cię powstrzymać od pracy, sportu, relacji towarzyskich czy intymnych ze swoim partnerem. To tylko nowa sytuacja, z którą trzeba się oswoić i… zaprzyjaźnić.

Leki

Jeżeli przed operacją brałeś jakieś leki i musisz je dalej przyjmować, powinieneś razem ze swoim lekarzem przeanalizować ich formę podania, bo w początkowym okresie życia ze stomią mogą one zbyt szybko przemieszczać się przez przewód pokarmowy i zostać usunięte przed rozpoczęciem pożądanego działania.

Dieta

Musisz się uzbroić w cierpliwość. Po operacji na początku dostaniesz dietę płynną, potem lekkostrawną i krok po kroku będziesz zbliżać się do normalnych dań i swoich przysmaków. Pamiętaj, że proces przejścia pokarmu i jego trawienia uległ zmianie po zabiegu i jelito musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Na początku stolec będzie bardziej płynny i częstszy, ale stopniowo będzie się to stabilizować. Pewne pokarmy, jak ziarna, zboża, mogą nie zdążyć ulec strawieniu i będą w praktycznie nie zmienionej formie dochodziły do worka stomijnego. Musisz także pamiętać, by wypijać więcej płynów, bo szczególnie w początkowym okresie po operacji jej utrata będzie większa.

Musisz uważać na niektóre potrawy i produkty, gdyż mogą wywoływać uciążliwe dolegliwości.

 • Fasola i groch, piwo i inne napoje gazowane, cebula, ser – mogą wywoływać wzdęcia i zwiększoną produkcję gazów.
 • Alkohol, ostre przyprawy, szpinak, zielony groszek, kawa – mogą wywoływać biegunkę.
 • Popcorn, orzechy, czekolada – mogą powodować blokowanie stomii.

Pamiętaj, że posiadanie stomii nie powinno ograniczyć Twojej aktywności zawodowej, towarzyskiej, sportowej, czy seksualnej. Nadal możesz podróżować, mieć hobby, spotykać się ze znajomymi. Stomia to nie powód, by zamknąć się w czterech ścianach. Trzeba się nauczyć z nią żyć i …żyć!

Zmienianie i opróżnianie torby stomijenej

 • Torba stomijna napełnia się odchodami i gazem i wymaga opróżnienia lub zmiany.
 • Zaleca się by opróżniać worek, gdy jest wypełniony w około 2/3 swojej objętości.
 • Są dwa rodzaje worków – z możliwością opróżniania lub bez.
 • W przypadku worków z możliwością opróżniania, należy w toalecie otworzyć zawór blokujący i pozwolić na spłynięcie zawartości worka do sedesu. Następnie należy dokładnie wytrzeć ujście worka i ponownie je zablokować.
 • Worki bez możliwości opróżniania są po prostu jednorazowe i po napełnieniu trzeba je zdjąć i wyrzucić.
 • Przed nalepieniem nowego worka trzeba pamiętać, by skóra była sucha i czysta. W przeciwnym razie ulegnie podrażnieniu, a przylepiec  worka nie będzie się trzymał.
 • Dobrze jest skorzystać z pomocy personelu szpitala przed wypisaniem do domu i dokładnie przypatrywać się, jak należy zmieniać worki stomijne.
 • Wejście do worka stomijnego musi być nieznacznie większe niż sama stomia, więc trzeba je odpowiednio przyciąć (należy korzystać z narysowanych linii).

Irygacje

Irygacja czyli płukanie jelit przy pomocy wody i specjalnego zestawu. Służy opróżnieniu jelit ze stolca i gazów. Nabranie wprawy w wykonywaniu tej czynności bardzo często przynosi świetne efekty. Irygacja przeprowadzana jest najczęściej raz dziennie i pozwala na kontrolowanie wypróżnień. Ważne jest jednak to, że technika ta zarezerwowana jest wyłącznie dla osób z kolostomią, a nie sprawdza się u pacjentów z ileostomią.

W sklepach medycznych i ze sprzętem dla stomików można nabyć gotowe zestawy służące do wykonania irygacji. Dokładny przebieg zabiegu musi wytłumaczyć przeszkolona pielęgniarka, a dodatkowo instrukcję znajdziesz w kupionym zestawie.


Podziel się: