×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dlaczego warto brać preparaty z magnezem?

Za nami pierwszy miesiąc nowego roku. Zdążyliśmy się już wdrożyć w codzienne obowiązki i wpaść we właściwy rytm zajęć.

Co prawda, okazją do krótkiego odpoczynku są ferie zimowe, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na krótki wyjazd. Wiadomo, urlopy nie są z gumy i nie można wykorzystać limitu na całe dwanaście miesięcy w ciągu kilku pierwszych tygodni roku.

A tu trzeba sobie ze stresem i napiętym grafikiem jakoś radzić. Często jesteśmy niewyspani, zmęczeni, łapią nas skurcze oraz stajemy się nadpobudliwi. To może świadczyć o niedoborze magnezu, jednego z najważniejszych pierwiastków dla naszego organizmu. Kiedy jeszcze zajmowałem się wyczynowo lekkoatletyką, ewidentnym objawem niedoboru tego pierwiastka była gigantyczna ochota na czekoladę.

Magnez, zwany pierwiastkiem życia, jest niezbędny dla odpowiedniego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego organizmu. Ma bardzo duże znaczenie w utrzymywaniu prawidłowego rytmu pracy serca. Częste odczuwane kołatanie serca może być jednym z objawów niedoboru.

Minimalne dzienne zapotrzebowanie na magnez dla osób aktywnych zawodowo to: dla kobiet 300 mg, a dla mężczyzn 350 mg. Na rynku jest dostępny szeroki zakres preparatów zapewniających całodzienną dawkę pierwiastka życia.

Nierzadko spotykamy magnez z dodatkiem witaminy B6. Jaki jest tego powód? Witamina B6 pozwala zwiększyć przyswajanie magnezu z przewodu pokarmowego. Preparaty najlepiej przyjmować po posiłku, dwa-trzy razy dziennie w zależności od zalecanej dawki i rodzaju.

Namawiałbym również do regularnego uzupełniania magnezu osoby lubiące pić duże ilości kawy. Sam należę do wielbicieli małej czarnej i wiem, że ten mały nałóg wymaga dobrej suplementacji. Najlepszym naturalnym źródłem magnezu jest gorzka czekolada oraz kakao. Dużo pierwiastka życia zawierają także ziarna soi, kasze, fasola, groch, orzechy i banany. W codziennej gonitwie trudno o doskonale zbilansowaną dietę, dlatego polecam suplementy z magnezem.

Po kilkutygodniowej kuracji na pewno poczujemy się lepiej.


Podziel się: