×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Neutralna pozycja dla kręgosłupa

Wiele ćwiczeń Pilatesa wymaga utrzymania tak zwanej neutralnej pozycji kręgosłupa. Jest to pozycja, w której zachowane są jego naturalne krzywizny.

Poprawne ułożenie warunkuje bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń. Oto kilka prostych wskazówek pozwalających na uzyskanie takiej pozycji.

W pozycji stojącej:

postaw stopy na szerokość stawów biodrowych, ugnij lekko kolana. Ściągnij pośladki w dół, tak, by skierować kość ogonową ku podłodze. W tym samym czasie spojenie łonowe powinno unieść się lekko do góry. Spróbuj wykonać kilka ruchów miednicą w pełnym zakresie, po czym powoli go zmniejszaj, aż znajdziesz pozycję dokładnie pośrodku. Następnie napnij mięśnie brzucha podciągając pępek ku górze oraz w stronę kręgosłupa. Barki ściągnij w tył i opuść w dół, tak, by łopatki zsunęły się w dół po żebrach. Na koniec wyciągnij głowę wysoko w górę, by wydłużyć szyję.

W pozycji leżącej:

ugnij nogi w biodrach i w kolanach, rozstaw stopy na szerokość stawów biodrowych. Włóż dłoń pod dolną część pleców, w okolice lędźwi. Dłoń powinna się tam swobodnie mieścić, a plecy nie powinny na nią naciskać. Aby nauczyć się utrzymywać tę pozycję, pierwszych kilka powtórzeń w ćwiczeniu wykonaj nie wyjmując ręki. Gdy zaczniesz kontrolować ułożenie pleców tak, by ani nie naciskały na dłoń, ani nie unosiły się do góry (przez cały czas powinny zostać ustabilizowane w tej samej pozycji), wówczas możesz wyjąć dłoń i zacząć ćwiczyć bez jej pomocy.


Podziel się: