Popcornowe płuca
Ewelina Sochacka

Popcornowe płuca – co to za choroba?

Pod tajemniczo brzmiącą nazwą „płuca popcornowe” kryje się rzadka, ale poważna choroba układu oddechowego – zarostowe zapalenie oskrzelików. Jej przyczyną jest najczęściej wdychanie toksycznych oparów, a po raz pierwszy zdiagnozowano ją u pracowników fabryki popcornu w Missouri w Stanach Zjednoczonych. Jak przebiega i jakie daje objawy?

  1. Czym są popcornowe płuca?
  2. Jakie są przyczyny zarostowego zapalenia oskrzelików?
  3. Popcornowe płuca a e-papierosy
  4. Popcornowe płuco – objawy i leczenie

Czym są popcornowe płuca?

Płuca popcornowe to potoczne określenie zarostowego zapalenia oskrzelików (łac. bronchiolitis obliterans) – choroby atakującej część układu oddechowego położoną pomiędzy oskrzelami a pęcherzykami płucnymi. W jej przebiegu dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego w ścianach oskrzelików, a następnie do ich pogrubienia i powstania guzków zapalnych. Może to prowadzić do powstania blizn i znacznego zwężenia rozgałęzień oskrzeli, a nawet zamknięcia ich światła. Konsekwencją takiego stanu są zazwyczaj silne duszności spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe.

Popcornowe płuca są najczęściej skutkiem narażenia na wdychanie substancji toksycznych.

Samo określenie zostało stworzone w 2000 roku, kiedy badacze po raz pierwszy zidentyfikowali tę chorobę wśród pracowników fabryki produkującej prażoną kukurydzę przeznaczoną do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Pracownicy byli zmuszeni do wdychania diacetylu – substancji nadającej przekąskom maślany smak i aromat. Chorobę obserwuje się także u osób zatrudnionych przy chemicznej syntezie diacetylu.

Obecnie w niektórych krajach istnieją ograniczenia dotyczące dodawania diacetylu do żywności. Co ważne, samo spożywanie żywności zawierającej ten dodatek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jedynie wdychanie jego oparów.

Jakie są przyczyny zarostowego zapalenia oskrzelików?

Oprócz narażenia na toksyczne opary do przyczyn zarostowego zapalenia oskrzelików zalicza się m.in.:

Zarostowe zapalenie pęcherzyków nie jest jednostką chorobową znajdującą się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), ale umieszcza się ją w kategorii „inne przewlekłe obturacyjne choroby płuc”.

Powiązane produkty

Popcornowe płuca a e-papierosy

Popularność papierosów elektronicznych regularnie rośnie – zwłaszcza wśród młodych dorosłych. Często są one uważane za zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywę dla papierosów tradycyjnych. Przez wiele osób są także wykorzystywane w procesie rzucania palenia. Tymczasem eksperci biją na alarm, podkreślając, że e-papierosy nie są obojętne dla organizmu człowieka, mogą bowiem zawierać wiele szkodliwych związków.

E-papierosy zawierają między innymi nikotynę, która powoduje uzależnienie, może uszkadzać komórki mózgu (przede wszystkim u nastolatków), a także zaburzać rozwój płodu (w przypadku kobiet w ciąży korzystających z papierosów elektronicznych). Nie pozostają one także bez wpływu na układ oddechowy.

Rozmaite związki smakowo-zapachowe zawarte w e-papierosach mogą zwiększać ryzyko infekcji układu oddechowego, a także przyczyniać się do pojawienia się takich objawów, jak kaszel, duszności czy świszczący oddech.

Istnieje coraz większa liczba dowodów sugerujących, że diacetyl znajdujący się w niektórych rodzajach e-papierosów może powodować popcornowe płuca u palaczy.

W 2019 roku kanadyjscy lekarze opisali przypadek swojego 19-letniego pacjenta, u którego po intensywnym wapowaniu wystąpiły: postępująca duszność, kaszel i złe samopoczucie. Badanie fizykalne wykazało gorączkę, tachykardię, hipoksemię i trzeszczenia wdechowe podczas osłuchiwania płuc. Tomografia komputerowa klatki piersiowej wykazała natomiast rozsianą guzowatość środkowozrazikową. Obraz kliniczny pacjenta, sugerujący zarostowe zapalenie oskrzelików, uznano za następstwo wdychania środków aromatyzujących zawartych w e-liquidach.

Czym jest zjawisko popcornowych mózgów? Dowiedz się na DOZ.pl

Popcornowe płuco – objawy i leczenie

Objawy zarostowego zapalenia oskrzelików obejmują:

Schorzenie jest nieodwracalne, ale stan pacjenta może się ustabilizować. W leczeniu najczęściej stosuje się antybiotyki lub steroidy w celu złagodzenia stanu zapalnego, który może powodować powstawanie blizn w drogach oddechowych. Niekiedy konieczne może być też zastosowanie tlenoterapii.

  1. M. Smith, What Is Popcorn Lung?, [online] https://www.webmd.com/lung/popcorn-lung [dostęp:] 01.03.2023.
  2. S. T. Landman i in., Life-threatening bronchiolitis related to electronic cigarette use in a Canadian youth, „Canadian Medical Association Journal” 2019, nr 191(48).
  3. Learn About Bronchiolitis Obliterans, [online] https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/popcorn-lung/learn-about-popcorn-lung [dostęp:] 01.03.2023.
  4. A. Witkowska i in., Rzadkie choroby układu oddechowego o etiologii zawodowej, „Medycyna Pracy” 2020, nr 71(1).
  5. P. Piesiak i in., Zarostowe zapalenie oskrzelików w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, „Reumatologia” 2008, nr 46(6).
  6. O. Rom i in., Are E-cigarettes a safe and good alternative to cigarette smoking?, „Cellular and Environmental Stressors in Biology and Medicine” 2015, t. 1340, nr 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl