Wysoko przetworzona żywność
Barbara Bukowska

Zdrowa dieta podczas ciąży – uważaj na ftalany!

Zdrowa i zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, podczas ciąży nabiera szczególnego znaczenia. Wpływa na zdrowie nie tylko matki, ale również rozwijającego się dziecka. Co jeść i przede wszystkim – czego unikać? Z pewnością wysoko przetworzonej żywności, będącej źródłem ftalanów – dowiadujemy się z artykułu opublikowanego na łamach „Environmental International”.

  1. Ftalany w żywności wysoko przetworzonej – skąd się biorą?
  2. Czym są ftalany?
  3. Dlaczego ftalany są szkodliwe?
  4. Ftalany – jak unikać narażenia?

Ftalany w żywności wysoko przetworzonej – skąd się biorą?

Dzięki badaniu naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego okazało się, że prawdziwym zagrożeniem dla kobiet w ciąży jest wysoko przetworzona żywność. I to nie tylko ze względu na jej niską wartość dietetyczną. Tym razem chodzi o ftalany, których w niej nie brakuje.

Badaniem objęto grupę ponad 1000 Amerykanek w 2. trymestrze ciąży. Po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu dietetycznego od uczestniczek pobierano próbki moczu w celu określenia poziomu ftalanów. Średni udział żywności przetworzonej w diecie badanych wynosił 38,6 proc. (od 10 do 59 proc. dla poszczególnych kobiet). Naukowcy oszacowali, że zwiększenie odsetka udziału żywności przetworzonej w diecie o każde kolejne 10 proc. wiąże się ze wzrostem stężenia ftalanów w moczu o 13 proc.

Skąd biorą się ftalany w gotowych produktach? Badacze sądzą, że nie pochodzą z samych składników, ale z wieloetapowego procesu produkcji i obróbki, podczas którego żywność styka się z jednorazowymi rękawicami oraz materiałami do przechowywania i pakowania. Właśnie z tych tworzyw ftalany przenikają do żywności.

Czym są ftalany?

Ftalany to szeroka grupa związków chemicznych (pochodnych kwasu ftalowego) stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako plastyfikatory – substancje poprawiające trwałość tworzyw sztucznych i nadające im elastyczność. Rozpowszechnienie stosowania ftalanów sprawiło, że znajdują się w wielu artykułach codziennego użytku: opakowaniach, zabawkach, wyrobach medycznych, plastikowych naczyniach.

Powiązane produkty

Dlaczego ftalany są szkodliwe?

Ftalany z plastikowych opakowań czy naczyń mogą przenikać do żywności, a wraz z nią do organizmu człowieka. Udowodniono związek między narażeniem na ftalany a zwiększonym ryzykiem zaburzeń endokrynologicznych i neurologicznych, a także zwiększoną zachorowalnością na astmę i alergie.

W przypadku kobiet w ciąży ekspozycja na ftalany jest szczególnie niebezpieczna – związki te przenikają przez łożysko, przez co stanowią bezpośrednie zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Ekspozycja na ftalany w okresie ciąży może skutkować porodem przedwczesnym lub stanem przedrzucawkowym, a u dzieci nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu rozrodczego oraz w rozwoju psychicznym. Dzieci narażone na ftalany rodzą się z mniejszą masą urodzeniową.

Ftalany – jak unikać narażenia?

Aby ograniczyć narażenie na ftalany, potrzebne są nowe rozwiązania na szczeblu administracyjnym – odpowiednie przepisy i wytyczne regulujące pracę zakładów przetwórstwa spożywczego (wykorzystywane opakowania czy środki ochrony osobistej). Niezbędne są również kampanie edukacyjne oraz działania mające na celu zwiększenie dostępności zdrowej i świeżej żywności (z badania Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że po żywność wysoko przetworzoną szczególnie często sięgają kobiety w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz z niższym wykształceniem).

My, jako konsumenci, też mamy wybór! Unikajmy produktów gotowych – paczkowanych bułek, frytek i ciast, napojów w plastikowych butelkach, gotowych dań. Wybierajmy zamiast nich świeże produkty. Nie kupujmy zafoliowanych warzyw i owoców – wybierzmy te sprzedawane luzem.

Czytając etykiety, pamiętajmy, że im krótszy skład, tym mniej przetworzony produkt.
  1. B.H. Baker, M.M. Melough, A.G. Paquette i in. Ultra-processed and fast food consumption, exposure to phthalates during pregnancy, and socioeconomic disparities in phthalate exposures. Environ Int 183, 2024.
  2. Y. Wang, H. Qian. Phthalates and Their Impacts on Human Health. Healthcare (Basel) 9(5), 2021.
  3. Y. Qian, H. Shao, X. Ying, W. Huang, Y. Hua. The Endocrine Disruption of Prenatal Phthalate Exposure in Mother and Offspring. Front Public Health 8, 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.