Hawana - pocztówkowe zdjęcie miasta, od którego swą nazwę wziął syndrom
Weronika Grzywna

Syndrom hawański – czym jest, na czym polega?

Syndrom hawański to zespół dolegliwości, który pojawia się u nielicznej i jednocześnie dość specyficznej grupy osób. Pierwszy raz świat usłyszał o nim w 2016 roku, kiedy to amerykańscy i kanadyjscy dyplomaci zaczęli zgłaszać niepokojące objawy. Co to jest syndrom hawański? Jak się objawia i kogo dotyczy?

 1. Syndrom hawański – objawy
 2. Syndrom hawański – przyczyny
 3. Syndrom hawański – leczenie

Syndrom hawański – objawy

Syndrom hawański po raz pierwszy zaobserwowano w 2016 roku u dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy pracowali w ambasadach w Pekinie oraz w Hawanie. To właśnie od stolicy Kuby, Hawany, wzięła się nazwa syndromu hawańskiego (ang. Havana syndrome).

Wśród symptomów syndromu wymienia się głównie objawy neurologiczne, takie jak:

 • bóle głowy,
 • migreny,
 • silne zawroty głowy,
 • nudności,
 • zaburzenia pamięci,
 • problemy z koncentracją,
 • problemy ze snem,
 • bóle karku,
 • szumienie i dzwonienie w uszach.

Od 2016 roku zdiagnozowano ponad dwieście przypadków syndromu hawańskiego. Latem 2021 roku syndrom hawański został rozpoznany u amerykańskich dyplomatów pracujących w Paryżu oraz w Genewie. W sierpniu ambasada USA w Hanoi wydała oświadczenie, że u tamtejszego personelu także zaobserwowano objawy. W październiku tego samego roku syndrom ten dotknął również pięć amerykańskich rodzin związanych z ambasadą Stanów Zjednoczonych w Bogocie, stolicy Kolumbii.

Dla wielu naukowców zajmujących się syndromem hawańskim zastanawiające jest to, że dotyczy on wyłącznie urzędników, agentów CIA oraz żołnierzy, głównie amerykańskich.

Syndrom hawański – przyczyny

Pomimo że do dziś zaobserwowano ponad 200 przypadków syndromu hawańskiego, wciąż nie wiadomo, co jest jego konkretną przyczyną. Co więcej, wiele przypadków syndromu hawańskiego pozostaje nadal utajnionych przez CIA, dlatego nie wiemy dokładnie, jakie inne objawy mogą występować u pozostałych dyplomatów czy żołnierzy.

W 2018 roku naukowcy byli zdania, że syndrom hawański spowodowany jest bólem psychogennym, a więc czynnikami natury psychicznej. Raport Narodowej Akademii Nauk z 2020 roku sugerował z kolei, że objawy syndromu hawańskiego mogą być spowodowane celowym impulsem energii elektromagnetycznej w zakresie częstotliwości radiowych, w tym mikrofal. Wówczas dyrektor CIA uważał, że syndrom ten został wywołany celowo, a za jego objawy odpowiedzialna miała być Rosja.

Jakie kremy z filtrem wziąć na plażę? Sprawdź na DOZ.pl

Jakiś czas później po przeprowadzonej analizie przez CIA wykazano, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że za dolegliwościami mogłoby stać inne państwo. Niemniej jednak kolejny raport pokazał, że niektóre przypadki mogły być spowodowane przez celowo ukierunkowaną energię. Wobec tego wciąż istnieje wiele niewiadomych na temat zarówno przyczyn syndromu hawańskiego, jak i jego specyfiki.

Powiązane produkty

Syndrom hawański – leczenie

Objawy syndromu hawańskiego to w głównej mierze symptomy neurologiczne, które powiązane są z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Ze względu na to, że każdy pacjent może odczuwać inne objawy, a ich nasilenie może się od siebie różnić, nie istnieje jeden sprawdzony sposób leczenia. Leczenie syndromu hawańskiego będzie zatem zależeć od indywidualnego przypadku i może polegać m.in. na poradnictwie psychologicznym, leczeniu neurologicznym, farmakoterapii, fizjoterapii lub rehabilitacji neurologicznej.

A czy wiesz, czym są syndromy: paryski  i sztokholmski? Sprawdź na DOZ.pl
 1. Nelson, R. (2021). Havana syndrome might be the result of energy pulses. Lancet (London, England), 396(10267), 1954.
 2. Syndrom hawański zaatakował już ponad 200 osób. Kto lub co za tym stoi? Dostęp online: https://www.focus.pl/artykul/syndrom-hawanski-atakuje-amerykanskich-dyplomatow-kto-lub-co-za-tym-stoi [dostęp: 5.07.2023].
 3. Tau, B., Strobel W.P. Havana Syndrome: What We Know. Dostęp online: https://www.wsj.com/articles/havana-syndrome-symptoms-11626882951 [dostęp: 5.07.2023].
 4. Dilanian, K. 'Havana Syndrome' symptoms in small group most likely caused by directed energy, says U.S. intel panel of experts. Dostęp online: https://www.nbcnews.com/politics/national-security/havana-syndrome-symptoms-small-group-likely-caused-directed-energy-say-rcna14584 [dostęp: 5.07.2023].
 5. Antonucci, M.M. i in. Treating Havana Syndrome: Cognition, Balance, and Graded Symptom Checklist Score Following Neurological Rehabilitation. Dostęp online: https://www.frontiersin.org/10.3389%2Fconf.fneur.2019.62.00076/event_abstract [dostęp: 5.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij