
Fitness z niemowlakiem
U większości matek przebyta ciąża pozostawia widoczne i odczuwalne zmiany w organizmie. Kilka kilogramów za dużo, okrąglejsze biodra, skóra na brzuchu już nie tak jędrna, jak kiedyś. Mimo iż ciąża to stan fizjologiczny, kręgosłup po wielu miesiącach podtrzymywania dodatkowego ciężaru jest osłabiony i przeciążony.
Gdy maluszek przychodzi na świat, pojawia się cała masa nowych obowiązków – karmienie, noszenie, przewijanie, organizm matki wciąż ma trudne zadanie, dlatego należy o niego zadbać. Nie każda mama może sobie pozwolić na chwile tylko dla siebie, bo często nie ma z kim zostawić dziecka. Doskonałym rozwiązaniem jest w tym przypadku fitness z niemowlakiem.
Coraz więcej klubów fitness ma w swojej ofercie programy skierowane do młodych matek. „Fit mama”, „Aktywna mama”, „Aqua mama” – to tylko niektóre z nich. Mogą pojawiać się pod różnymi nazwami, w zależności od klubu, mają natomiast wspólne założenia i cele. Główny nacisk kładzie się na wzmocnienie rozciągniętych i osłabionych po ciąży mięśni brzucha, zmniejszenie dolegliwości kręgosłupa, który – nie zapominajmy – wciąż jest obciążany, bo dziecko jeszcze przez długi czas będzie noszone na rękach.
Zajęcia pozwalają na zwiększenie elastyczności i gibkości ciała oraz – co dla wielu matek jest czynnikiem bardzo istotnym – zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Ćwiczenia z dzieckiem to nie tylko czysty trening, ale też dobra zabawa, zarówno dla mamy, jak i jej pociechy. Pozwala się zrelaksować, odprężyć oraz odreagować napięcie psychiczne.
Jak wygląda fitness z niemowlakiem?
Zajęcia są dobrane tak, aby mama wraz ze swoim maleństwem mogła w nich swobodnie uczestniczyć. Podczas niektórych ćwiczeń dziecko po prostu leży obok, jednak przez większość czasu kobieta je trzyma. Niemowlę stanowi naturalne obciążenie, zatem nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych obciążników czy hantli. Niekiedy stosuje się duże lub małe piłki (body ball, overball). Ćwiczenia są łagodne, prowadzone w małych grupach, przy spokojnej, odprężającej muzyce. W trakcie treningu mamy głównie podnoszą swoje pociechy, przytulają je oraz kołyszą.
Kiedy maluszek nauczy się już sztywno trzymać główkę, a dzieje się tak mniej więcej w 3-4 miesiącu życia, trening można urozmaicać innymi elementami aktywności. Niektóre kluby wprowadzają aktywność fizyczną z wykorzystaniem specjalnej chusty do noszenia dziecka. Dzięki niej da się wykonywać rozmaite ćwiczenia w pozycji stojącej. Oprócz gimnastyki instruktorzy uczą mamy, jak poprawnie masować dziecko. Masaż wykonuje się ręcznie lub przy pomocy małej piłki.
Korzyści ćwiczeń z dzieckiem
Stały kontakt matki z dzieckiem pozwala na zbudowanie głębszej więzi. Kobieta wraca do formy i pozbywa się zbędnych kilogramów, a dzięki wspólnym ćwiczeniom rozwój ruchowy dziecka jest zdecydowanie szybszy. Samo wyjście z domu, zmiana środowiska i oderwanie się od codziennych obowiązków pozwala się odprężyć. Stosowany podczas zajęć delikatny masaż dziecka łagodzi kolkę lub bóle brzuszka, wpływa korzystnie na układ pokarmowy oraz eliminuje zaparcia.
Polecane dla Ciebie
Kiedy mogę zacząć fitness z niemowlakiem?
Instruktor na pewno zapyta kobiety przed rozpoczęciem zajęć: po jakim porodzie jest, powinien wiedzieć o ewentualnych komplikacjach, jakie mogły zdarzyć się podczas porodu, a także o wcześniejszych problemach w czasie ciąży (jeżeli występowały). Pozwoli to na dobranie, indywidualnie dla każdej ćwiczącej, odpowiedniego rodzaju ćwiczeń tak, by były one przede wszystkim bezpieczne.
Czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczeń?
Jak w każdych innych ćwiczeniach, występują pewne przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę. Na pewno kobieta nie powinna zaczynać ćwiczyć, jeżeli wciąż posiada nie do końca zagojone rany po porodzie (niezależnie od tego czy jest to cięcie w podbrzuszu czy w kroczu). Dziecko musi być zdrowe, nie może mieć infekcji, którymi mogłoby zarazić inne niemowlaki na sali.
Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonać również w domu:
„Pompka z całuskiem”
Przejdź do pozycji klęku podpartego, między dłońmi ułóż swoje maleństwo, tak, żeby widziało twoją twarz. Ugnij ramiona w łokciach i zejdź tułowiem w dół. Kiedy twoja głowa znajdzie się w dole, możesz dać swojemu maluchowi buziaka. Następnie wyprostuj ramiona i wróć do pozycji wyjściowej.
„Dziecko na moście”
Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w biodrach i kolanach. Stopy rozstaw na szerokość stawów biodrowych. Dziecko połóż na swoich biodrach tak, by opierało się na udach. Trzymając cały czas malucha, unieś biodra w górę, następnie powoli opuść. Twoja pociecha będzie się świetnie bawić, czując się jak na huśtawce, a ty wzmocnisz pośladki oraz uda!