Gigantyzm - bardzo wysoki mężczyzna
Natalia Bień

Gigantyzm – objawy, przyczyny, leczenie

Czy gigantyzm to choroba? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, gdyż gigantyzm to rzadkie schorzenie związane zazwyczaj z nadmierną produkcją hormonu wzrostu przez organizm w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Objawia się nienaturalnie wysokim wzrostem i dysproporcją w budowie ciała. Co hamuje wzrost? Jakie leczenie powinniśmy zastosować?

Co to znaczy gigantyzm?

Gigantyzm to rzadka choroba występująca wśród dzieci i młodzieży, która charakteryzuje się nadmiernym, nienaturalnie wysokim wzrostem i dysproporcją w budowie ciała w postaci wydłużonych kończyn i nieproporcjonalnie małej głowy. Pierwsze objawy schorzenia mogą się pojawić już w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, kiedy nie doszło jeszcze do zrośnięcia nasad kości i skostnienia chrząstek wzrostowych. Wyróżniamy dwa typy gigantyzmu:

  • gigantyzm przysadkowy – wywołany przez nadmierną produkcję hormonu przez przysadkę mózgową,
  • gigantyzm eunuchoidalny – wywołany przez niedobór hormonów płciowych.

Jaki hormon wywołuje gigantyzm?

Schorzenie jest wywoływane przez nadmiar hormonu wzrostu (GH) w organizmie. Produkowany jest on przez komórki somatotropowe przedniego płata przysadki mózgowej w odpowiedzi na stymulacje produkcji GH przez somatoliberynę (GHRH) wydzielaną przez podwzgórze. Podwzgórze wydziela również somatostatynę, która wpływa hamująco na wydzielanie hormonu wzrostu przez przysadkę. Wysokie stężenia hormonu wzrostu hamują zwrotnie wydzielanie somatoliberyny przez podwzgórze oraz pobudzają produkcję somatostatyny w podwzgórzu. Do funkcji hormonu wzrostu (GH) zaliczymy wpływ na syntezę białek, wzrost masy mięśniowej, wzrost tkanek miękkich i kości oraz regulację poziomu wapnia, fosforu i magnezu w organizmie.

Powiązane produkty

Gigantyzm – przyczyny

W większości przypadków choroba ta jest wywołana przez gruczolaka przysadki, czyli niegroźnego guza przedniego płata przysadki mózgowej. Powstaje on w wyniku mutacji komórek somatotropowych i ich nadmiernego wzrostu. Komórki guza wydzielają niekontrolowaną, nadmierną ilość hormonu wzrostu (GH), co prowadzi do powstania zaburzeń rozwoju kości w organizmie dziecka. Tempo wzrostu jest znacznie szybsze niż anatomiczna i fizjologiczna norma dla wieku. Do innych przyczyn gigantyzmu zaliczamy rzadkie zespoły genetyczne, takie jak np. zespół Marfana, zespół McCune’a-Albrighta, zespół mnogich nowotworów gruczołów dokrewnych typu 1 (MEN1) czy zespół Klinefeltera.

Jakie są objawy gigantyzmu?

Głównym objawem choroby jest duży przyrost masy ciała i zawyżony wzrost w porównaniu z rówieśnikami. Nagły przyrost ciała występuje zazwyczaj w wieku 9-15 lat. Dzieci wyróżniają się szybkim tempem wzrostu i osiągają wzrost powyżej 2 m u chłopców i powyżej 1,9 m u dziewczynek. Daje się zauważyć nieproporcjonalne powiększenie dłoni i stóp oraz zmiany w rysach twarzy. Dodatkowo osoby wysokie często się garbią, co może prowadzić do powstania licznych wad postawy i problemów z kręgosłupem. Chorzy cierpią na silne bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i piersiowym, oraz bóle stawów kolanowych, biodrowych i ramiennych.

Następuje również powiększenie organów wewnętrznych. Mogą występować także zaburzenia neurologiczne i psychiczne pod postacią problemów z koordynacją ruchową, zaburzeń koncentracji, osłabienia pamięci czy zaburzeń snu.

W gigantyzmie eunuchoidalnym powyższym objawom towarzyszy opóźnione dojrzewanie płciowe, pierwotny brak miesiączki czy niepłodność.

Gigantyzm – skutki

Nieleczony gigantyzm prowadzi do dystrofii mięśnia sercowego, a co za tym idzie – do niewydolności serca, a także nadczynności tarczycy, cukrzycy czy nadciśnienia. Częstym objawem choroby są również zaburzenia widzenia wynikające z ucisku gruczolaka na nerw wzrokowy. Gigantyzm u dzieci często ma niekorzystny wpływ na ich zdrowie psychiczne, powodując problemy psychologiczne związane z akceptacją przez rówieśników. Chorzy mogą być izolowani przez inne dzieci, co może skutkować problemami z nawiązywaniem kontaktu ze zdrowymi rówieśnikami.

Sprawdź witaminy na mocne kości na DOZ.pl

Akromegalia a gigantyzm

Są to dwie zależne od wieku wariacje tych samych procesów patofizjologicznych: hiperplazji i nadczynności komórek somatotropowych wydzielających nadmierną ilość hormonu wzrostu (GH).

Jaka jest zatem różnica między gigantyzmem a akromegalią? Objawy gigantyzmu są efektem nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu (GH) u dzieci i młodzieży, u których nie doszło jeszcze do zrośnięcia się nasad kości długich. Z kolei w przypadku akromegalii obserwowany nadmiar wydzielania hormonu wzrostu występuje po okresie zrośnięcia się nasad kości długich, czyli u osób starszych – mniej więcej po 25 roku życia. W akromegalii dochodzi do przerostu organów wewnętrznych oraz kości, gdyż kości nie mogą już wzrastać na długość, a jedynie na szerokość. Obserwuje się powiększenie twarzoczaszki, przerost żuchwy, rąk, stóp, tkanek miękkich, kości oraz narządów wewnętrznych.

Leczenie gigantyzmu

Lekarz pierwszego kontaktu w trakcie badań kontrolnych porównuje wzrost dziecka z normami dla wieku i płci zawartymi na siatkach centylowych. Jeśli zauważy nieprawidłowe proporcje ciała, zbyt wczesne lub opóźnione dojrzewanie, może zalecić wizytę u endokrynologa. Endokrynolog zazwyczaj oznacza poziom hormonu wzrostu (GH) oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) we krwi. W przypadku stwierdzenia zbyt wczesnego dojrzewania lekarz może zlecić również badanie hormonów płciowych oraz produkowanych przez nadnercza. Jeśli zachodzi podejrzenie gruczolaka przysadki, wykonuje się diagnostykę obrazową za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby potwierdzić jego istnienie, wielkość i lokalizację. Na podstawie zebranych informacji z wywiadu oraz badań dodatkowych ustala się odpowiednią metodę terapeutyczną.

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu gruczolaka przysadki, co powoduje normalizację poziomu hormonu wzrostu (GH). Im mniejszy guz, tym większa szansa całkowitego powrotu do zdrowia. Z kolei im większy guz – tym bardziej wzrasta ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz trwałych uszkodzeń wzroku i struktur mózgowia. Metoda ta prowadzi do całkowitego wyleczenia pacjenta.

W przypadku gruczolaka przysadki można też zastosować zachowawczą terapię farmakologiczną. Polega ona na podaniu w postaci wstrzyknięć podskórnych analogów somatostatyny (oktreotyd, lanreotyd), które hamują produkcję hormonu wzrostu (GH). Jeżeli podanie analogów nie powoduje poprawy, dołącza się leki dopaminergiczne (np. kabergolinę). Podaje się również hormony płciowe w celu przyspieszenia zamknięcia stref wzrostu kości. W zależności od przyczyny choroby dostosowuje się długość i wybór odpowiedniej terapii.

  1. W. Zgliczyński, Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu akromegalii, [online] https://www.czytelniamedyczna.pl/2803,postpy-w-rozpoznawaniu-i-leczeniu-akromegalii.html [dostęp: 16.05.2023].
  2. A. Lewiński i in., Współdziałanie lekarza POZ i endokrynologa w zakresie diagnostyki i leczenia endokrynopatii u dzieci, [online] https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/Wspoldzialanie-lekarza-POZ-i-endokrynologa-w-zakresie-diagnostyki-i-leczenia-endokrynopatii-u-dzieci-2019.pdf [dostęp: 16.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl