Zawał serca
Ewelina Sochacka

Zawał serca – znaki ostrzegawcze. Nietypowe objawy ataku serca

Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

Zawał serca – jak się objawia?

Zawał serca to niedokrwienie mięśnia sercowego, które prowadzi do jego uszkodzenia (martwicy). Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zamknięcie jednego z naczyń wieńcowych, które dostarczają krew do narządu, przez skrzep powstający na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej. Komórki mięśnia sercowego (kardiomiocyty) nie otrzymują wówczas wystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych. Im dłużej to trwa, tym większy obszar mięśnia obumiera – dlatego tak ważna jest szybka reakcja i błyskawiczne uzyskanie fachowej pomocy medycznej.

Większość pacjentów sądzi, że objawy zawału serca to zawsze silny, piekący ból w klatce piersiowej zlokalizowany za mostkiem, duszności oraz omdlenie. Rzeczywiście, takie symptomy bardzo często pojawiają się podczas ataku serca, jednak nie są to jedyne sygnały zwiastujące zawał. Niecharakterystyczne objawy często są lekceważone, opóźniają postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia, przyczyniając się do pogorszenia rokowań chorego. Z tego powodu zdecydowanie warto je poznać.

Nietypowe objawy zawału serca

Do atypowych objawów zawału serca zaliczyć można m.in.:

  1. Ból brzucha i kłopoty z trawieniem – u niektórych pacjentów z zawałem mięśnia sercowego mogą pojawiać się: ból w górnej części brzucha (na środku lub po prawej stronie), nudności, wymioty. Mogą to być jedyne występujące u chorego objawy.
  2. Nietypowe bóle – ból nie musi dotyczyć wyłącznie klatki piersiowej, może promieniować do innych części ciała, np. do ramienia, ręki, pleców, szczęki, szyi. Dolegliwości zazwyczaj obejmują lewą stronę ciała, a w przypadku pleców – okolicę międzyłopatkową.
  3. Niepokój, napięcie – silny, niezwiązany z żadnym określonym czynnikiem lęk oraz strach przed śmiercią mogą być znakiem ostrzegawczym zbliżającego się zawału serca. Pacjent może wówczas doświadczyć również ataku paniki.
  4. Kaszel – może towarzyszyć dyskomfortowi w klatce piersiowej oraz dusznościom, ale może też być samodzielnym objawem. Niekiedy pojawia się też odkrztuszanie wydzieliny. Warto zaznaczyć, że celowe wywoływanie kaszlu przy podejrzeniu zawału nie ma udowodnionego działania leczniczego – choć wiele osób wierzy w ten mit, warto go obalić. Takie postępowanie może wręcz pogorszyć stan chorego.
  5. Zaburzenia snu trudności z zaśnięciem i wybudzanie się w nocy mogą zwiastować atak serca.
  6. Zawroty głowy – pojawiają się najczęściej razem z ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, bladością skóry, przyspieszeniem rytmu serca (rzadziej zwolnieniem rytmu serca).
  7. Stan podgorączkowy – podwyższona temperatura ciała, zazwyczaj około 37–37,5°C, a czasami nawet gorączka, może występować u osób z rozległym zawałem w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin po ataku serca.
  8. Wzmożone pocenie się – tzw. zimne poty towarzyszą najczęściej bólowi, zawrotom głowy, nudnościom.

Powiązane produkty

Podejrzenie zawału serca – co robić?

Szybkie działanie przy zawale mięśnia sercowego jest niezwykle ważne – mniej więcej po 3–6 godzinach od zamknięcia tętnicy wieńcowej obumiera cały obszar mięśnia sercowego przez nią zaopatrywany. Warto zatem pamiętać, że objawy zawału serca mogą się różnić i nie zawsze są typowe. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z zawałem serca, ważne jest jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia ratunkowego.

Do czasu przyjazdu ambulansu poszkodowanego najlepiej posadzić – pozycja półsiedząca ułatwi choremu oddychanie. Zdecydowanie nie zaleca się przyjazdu do szpitala własnym środkiem transportu, już w karetce można bowiem rozpocząć leczenie. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku zatrzymania krążenia trzeba przystąpić do resuscytacji – do czasu przyjazdu pomocy medycznej lub powrotu tętna należy wykonywać dwa oddechy, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej.

  1. N. Ojha, A. S. Dhamoon, Myocardial Infarction, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537076/ [dostęp:] 26.03.2023.
     

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij