Palilalia
Weronika Grzywna

Palilalia – co to, na czym polega?

Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

Palilalia – objawy, na czym polega

Palilalia to tiki występujące w przebiegu niektórych chorób. Definiowane są one także jako zaburzenia językowe, których nie należy jednak mylić z zaburzeniami mowy. Pacjent cierpiący na palilalię nie przejawia bowiem trudności w tworzeniu mowy wewnętrznej. Palilalia przyjmują poprawną formę mowy.

Palilalia zaliczane są do tików głosowych (wokalizacji), które mają zmienne nasilenie ich liczby oraz rodzaju. Tego typu tiki zazwyczaj zmniejszają się m.in. w przypadku wykonywania czynności wymagającej skupienia uwagi lub koncentracji, podczas wysiłku fizycznego czy podczas snu. Tiki może natomiast nasilać stres, emocje (zarówno pozytywne, jak i negatywne), spożywanie kawy i alkoholu, zmęczenie, podekscytowanie, nowe otoczenie czy nawet spożywanie niektórych produktów spożywczych.

Dowiedz się, jak najlepiej wspierać rozwój mowy u dzieci. Sprawdź na DOZ.pl

Palilalia, czyli powtarzanie własnych słów, sylab lub fraz, wyrażane są w mowie spontanicznej, np. podczas rozmowy czy odpowiadania na pytania. W mowie automatycznej raczej nie występują. Powtarzanie w tym przypadku jest również dość szybkie, niemniej jednak da się w pełni zrozumieć sens wypowiedzi danej osoby.

Palilalia u dorosłych są najczęściej jednym z charakterystycznych objawów zespołu Tourette’a. Zespół ten charakteryzuje się bowiem przewlekłą i jednoczesną obecnością tików głosowych oraz ruchowych. Wówczas pacjenci z zespołem Tourette’a bardzo szybko i spontanicznie powtarzają niektóre słowa, sylaby lub frazy.

Dowiedz się na DOZ.pl, czym jest koprolalia i kopropraksja.

Palilalia u dzieci z kolei występuje w przebiegu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Palilaliom często towarzyszą również echolalia, czyli powtarzanie nie własnych, a zasłyszanych od innych osób słów. Badania pokazują, że największe nasilenie tików głosowych u dzieci obserwuje się między 10. a 12. rokiem życia.

Palilalia – przyczyny

Do tej pory nie zostało poznane konkretne podłoże występowania palilalii. Tego typu tiki głosowe obserwowane są jednak w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych, genetycznych i psychiatrycznych, m.in.:

Powiązane produkty

Palilalia – leczenie

W leczeniu palilalii przede wszystkim kluczową rolę odgrywa odpowiednie rozpoznanie zaburzenia i zróżnicowanie go od innych podobnych zjawisk. W pierwszej kolejności palilalia powinny zostać odróżnione od jąkania. Palilalia bowiem składają się z całych słów lub fraz, a osoba mówiąca nie ma wówczas żadnych trudności z tworzeniem mowy wewnętrznej. Palilalia pozostają całkowicie zrozumiałe dla odbiorcy.

Palilalia mogą być również mylone z echolaliami. Główną różnicą między nimi jest kwestia tego, jakie słowa powtarza osoba chora. W przypadku palilalii chory powtarza własne słowa, sylaby lub frazy. W przypadku echolalii z kolei pacjent powtarza zasłyszane od innej osoby słowa, sylaby lub frazy.

Ponadto decyzja o wdrożeniu leczenia oraz doborze odpowiedniej formy zależna będzie od nasilenia objawów. Badania pokazują wysoką skuteczność technik behawioralnych, które mają na celu zmniejszenie występowania palilalii i zastępowanie ich odpowiednimi reakcjami. Techniki behawioralne będą więc opierać się na nauce kontrolowania tików. W cięższych przypadkach, gdy tiki głosowe wyraźnie utrudniają codzienne funkcjonowanie, może również zostać wdrożone leczenie farmakologiczne. Nie istnieje jednak jeden konkretny lek na palilalia, ponieważ każda substancja może inaczej działać na daną osobę. Z tego powodu, aby leczenie przyniosło skuteczne rezultaty, konieczne jest prawidłowe dobranie leku i przyjmowanie go pod okiem specjalisty.

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że leczenie farmakologiczne może wiązać się ze skutkami ubocznymi, m.in. bólami głowy, bezsennością czy trudnościami z koncentracją. Szczególną uwagę na zastosowanie leków należy zwrócić w przypadku dzieci, bowiem zażywanie leków może powodować zaburzenia koncentracji i uwagi, a tym samym przyczyniać się do problemów w nauce.

Ponadto warto pamiętać, że leczenie farmakologiczne niweluje objawy wyłącznie wtedy, gdy leki przyjmowane są regularnie. Po odstawieniu leków tiki powrócą.
  1. Levin, S. H., Chapman, S. (1998). Aphasia after Traumatic Brain Injury [w:] Acquired Aphasia. Ed. M. T. Sarno. Academic Press.
  2. Janik, P. (2013). Obraz kliniczny i leczenie tików. Neurologia po Dyplomie, 8 (4), 6-13.
  3. Benke, T. Butterworth, B. (2001). Palilalia and repetitive speech: two case studies. Brain and Language, 78 (1), 62-81.
  4. Karmali, I. i in. (2005). Reducing Palilalia by Presenting Tact Corrections to Young Children with Autism. The Analysis of Verbal Behavior, 21(1), 145–153.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij