Palilalia
Weronika Grzywna

Palilalia – co to, na czym polega?

Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

Palilalia – objawy, na czym polega

Palilalia to tiki występujące w przebiegu niektórych chorób. Definiowane są one także jako zaburzenia językowe, których nie należy jednak mylić z zaburzeniami mowy. Pacjent cierpiący na palilalię nie przejawia bowiem trudności w tworzeniu mowy wewnętrznej. Palilalia przyjmują poprawną formę mowy.

Palilalia zaliczane są do tików głosowych (wokalizacji), które mają zmienne nasilenie ich liczby oraz rodzaju. Tego typu tiki zazwyczaj zmniejszają się m.in. w przypadku wykonywania czynności wymagającej skupienia uwagi lub koncentracji, podczas wysiłku fizycznego czy podczas snu. Tiki może natomiast nasilać stres, emocje (zarówno pozytywne, jak i negatywne), spożywanie kawy i alkoholu, zmęczenie, podekscytowanie, nowe otoczenie czy nawet spożywanie niektórych produktów spożywczych.

Dowiedz się, jak najlepiej wspierać rozwój mowy u dzieci. Sprawdź na DOZ.pl

Palilalia, czyli powtarzanie własnych słów, sylab lub fraz, wyrażane są w mowie spontanicznej, np. podczas rozmowy czy odpowiadania na pytania. W mowie automatycznej raczej nie występują. Powtarzanie w tym przypadku jest również dość szybkie, niemniej jednak da się w pełni zrozumieć sens wypowiedzi danej osoby.

Palilalia u dorosłych są najczęściej jednym z charakterystycznych objawów zespołu Tourette’a. Zespół ten charakteryzuje się bowiem przewlekłą i jednoczesną obecnością tików głosowych oraz ruchowych. Wówczas pacjenci z zespołem Tourette’a bardzo szybko i spontanicznie powtarzają niektóre słowa, sylaby lub frazy.

Dowiedz się na DOZ.pl, czym jest koprolalia i kopropraksja.

Palilalia u dzieci z kolei występuje w przebiegu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Palilaliom często towarzyszą również echolalia, czyli powtarzanie nie własnych, a zasłyszanych od innych osób słów. Badania pokazują, że największe nasilenie tików głosowych u dzieci obserwuje się między 10. a 12. rokiem życia.

Palilalia – przyczyny

Do tej pory nie zostało poznane konkretne podłoże występowania palilalii. Tego typu tiki głosowe obserwowane są jednak w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych, genetycznych i psychiatrycznych, m.in.:

Polecane dla Ciebie

Palilalia – leczenie

W leczeniu palilalii przede wszystkim kluczową rolę odgrywa odpowiednie rozpoznanie zaburzenia i zróżnicowanie go od innych podobnych zjawisk. W pierwszej kolejności palilalia powinny zostać odróżnione od jąkania. Palilalia bowiem składają się z całych słów lub fraz, a osoba mówiąca nie ma wówczas żadnych trudności z tworzeniem mowy wewnętrznej. Palilalia pozostają całkowicie zrozumiałe dla odbiorcy.

Palilalia mogą być również mylone z echolaliami. Główną różnicą między nimi jest kwestia tego, jakie słowa powtarza osoba chora. W przypadku palilalii chory powtarza własne słowa, sylaby lub frazy. W przypadku echolalii z kolei pacjent powtarza zasłyszane od innej osoby słowa, sylaby lub frazy.

Ponadto decyzja o wdrożeniu leczenia oraz doborze odpowiedniej formy zależna będzie od nasilenia objawów. Badania pokazują wysoką skuteczność technik behawioralnych, które mają na celu zmniejszenie występowania palilalii i zastępowanie ich odpowiednimi reakcjami. Techniki behawioralne będą więc opierać się na nauce kontrolowania tików. W cięższych przypadkach, gdy tiki głosowe wyraźnie utrudniają codzienne funkcjonowanie, może również zostać wdrożone leczenie farmakologiczne. Nie istnieje jednak jeden konkretny lek na palilalia, ponieważ każda substancja może inaczej działać na daną osobę. Z tego powodu, aby leczenie przyniosło skuteczne rezultaty, konieczne jest prawidłowe dobranie leku i przyjmowanie go pod okiem specjalisty.

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że leczenie farmakologiczne może wiązać się ze skutkami ubocznymi, m.in. bólami głowy, bezsennością czy trudnościami z koncentracją. Szczególną uwagę na zastosowanie leków należy zwrócić w przypadku dzieci, bowiem zażywanie leków może powodować zaburzenia koncentracji i uwagi, a tym samym przyczyniać się do problemów w nauce.

Ponadto warto pamiętać, że leczenie farmakologiczne niweluje objawy wyłącznie wtedy, gdy leki przyjmowane są regularnie. Po odstawieniu leków tiki powrócą.
 1. Levin, S. H., Chapman, S. (1998). Aphasia after Traumatic Brain Injury [w:] Acquired Aphasia. Ed. M. T. Sarno. Academic Press.
 2. Janik, P. (2013). Obraz kliniczny i leczenie tików. Neurologia po Dyplomie, 8 (4), 6-13.
 3. Benke, T. Butterworth, B. (2001). Palilalia and repetitive speech: two case studies. Brain and Language, 78 (1), 62-81.
 4. Karmali, I. i in. (2005). Reducing Palilalia by Presenting Tact Corrections to Young Children with Autism. The Analysis of Verbal Behavior, 21(1), 145–153.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij