Lekarz przyjmuje pacjenta z koprolalią
Weronika Grzywna

Koprolalia i kopropraksja – na czym polegają te zaburzenia?

Koprolalia i kopropraksja to zjawiska zaliczane do grupy tików nerwowych. Są to gwałtowne, nawracające i zmienne w czasie ruchy lub wokalizacje charakteryzujące się specyficznym przebiegiem. Do dziś ich konkretne przyczyny nie zostały do końca poznane.

Koprolalia i kopropraksja – czym są?

Koprolalia to niemożliwa do opanowania potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych i nieakceptowalnych społecznie słów, m.in. wulgaryzmów czy wypowiedzi o podtekście seksualnym kierowanych w stronę innych osób. Koprolalia zaliczane są do kategorii tików wokalnych złożonych, czyli wypowiadanych spontanicznie sylab, słów lub fragmentów zdań.

Kopropraksja z kolei zaliczana jest do tików ruchowych złożonych. Polega ona na mimowolnym i spontanicznym pokazywaniu lub wykonywaniu niestosowanych gestów, m.in. dotykanie lub lizanie własnych lub cudzych części ciała. Kopropraksja zazwyczaj pojawia się nieoczekiwanie, jest spontaniczna, szybka i krótkotrwała. Ruchy w kopropraksji mogą dotyczyć różnych części ciała.

Osoba, która doświadcza kopropraksji zazwyczaj odczuwa specyficzne doznania przed wystąpieniem tiku, co umożliwia jej rozpoznanie tiku, niemniej jednak chory nie ma możliwości powstrzymania go. Przed wystąpieniem kopropraksji odczuwane są takie objawy, jak m.in. swędzenie, uczucie dyskomfortu czy napięcia w ciele. Próba zahamowania tiku bardzo często potęguje nieprzyjemne objawy i kończy się jeszcze większym nasileniem tiku.

Osoba, która doświadcza koprolalii lub kopropraksji nie jest więc w stanie kontrolować pojawienia się tików. Próba zapanowania nad nimi przynosi jedynie jeszcze większe uczucie dyskomfortu.

Koprolalia i kopropraksja – przyczyny

Koprolalia oraz kopropraksja to specyficzne tiki nerwowe, które zazwyczaj obserwowane są w przebiegu zespołu Tourette’a. Uważane są one za jedne z najbardziej charakterystycznych objawów choroby, niemniej jednak w rzeczywistości występują stosunkowo rzadko, u około 15 proc. wszystkich pacjentów. Ponadto koprolalia i kopropraksja obserwowane są m.in.:

Jednak w literaturze naukowej najczęściej koprolalia i kopropraksja omawiane są w odniesieniu do zespołu Tourette’a.

Badacze wskazują na to, że przyczyną występowania tików mogą być zaburzenia w pracy mózgu i w przekaźnictwie nerwowym. Przyczyn doszukuje się również w czynnikach genetycznych. Do tej pory jednak koprolalia oraz kopropraksja pozostają zagadkowymi zjawiskami. Ich złożona etiologia nie pozwala na określenie jasnej przyczyny ich występowania.

Powiązane produkty

Koprolalia i kopropraksja – jak sobie radzić? Leczenie

Występowanie zarówno koprolalii, jak i kopropraksji powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem, który zajmie się znalezieniem przyczyny ich pojawienia się, a na podstawie wiedzy na temat częstotliwości i nasilenia objawów dobierze indywidualny plan leczenia.

W leczeniu koprolalii oraz kopropraksji skuteczne efekty daje terapia behawioralna. W szczególności trening odwracania nawyków oraz ekspozycja z powstrzymywaniem reakcji. Jeżeli jednak tiki wyraźnie zaburzają codzienne funkcjonowanie, wówczas konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W leczeniu tików zazwyczaj stosuje się leki neuroleptyczne: klonidynę, rysperydon, sulpiryd, guanfacynę.

Zapoznaj się z ofertą preparatów uspokajających na DOZ.pl

Kluczową rolę odgrywa również psychoedukacja na temat tików. Duże znaczenie ma wiedza na temat tego, co powstrzymuje, a co nasila ich występowanie. Mianowicie koprolalię oraz kopropraksję może nasilić stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety, np. nadmierne spożywanie słodyczy, słodkich i gazowanych napojów czy nabiału. Tiki mogą zaostrzać się na skutek spożywania kawy oraz alkoholu, a także palenia papierosów.

Dodatkowo koprolalie i kopropraksje częściej obserwowane są w sytuacjach stresowych, w obliczu odczuwania emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), podczas zmęczenia czy odczuwania lęku. Na większe prawdopodobieństwo pojawienia się tiku wpływ ma także zbyt długie granie na komputerze czy też zbyt długa praca przy komputerze. Występowanie tików mogą również nasilać infekcje bakteryjne oraz wirusowe.

Dowiedz się na DOZ.pl, jak radzić sobie ze stresem.

Najmniejsze nasilenie tików obserwowane jest natomiast w sytuacji, gdy chory jest na czymś skupiony lub zajmuje się czymś, co wymaga jego szczególnej uwagi. Co więcej, tiki nie występują podczas snu.

 1. Wolańczyk T., Janik P., Szejko N. i in. (2016). Oswoić tiki. Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourett'a, Warszawa.
 2. Kobierska, M., Sitek, M., Gocyła, K., Janik, P. (2014). Coprolalia and copropraxia in patients with Gilles de la Tourette syndrome. Neurologia i Neurochirurgia Polska, 48(1), 1–7.
 3. Singer, C. (1997). Coprolalia and other coprophenomena. Neurologic Clinics, 15(2), 299–308.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

  Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

 • Terapia EMDR – na czym polega?

  Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

 • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

  Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

 • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

  Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

 • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

  Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

 • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

  Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

 • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

  Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

 • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij