Lekarz przyjmuje pacjenta z koprolalią
Weronika Grzywna

Koprolalia i kopropraksja – na czym polegają te zaburzenia?

Koprolalia i kopropraksja to zjawiska zaliczane do grupy tików nerwowych. Są to gwałtowne, nawracające i zmienne w czasie ruchy lub wokalizacje charakteryzujące się specyficznym przebiegiem. Do dziś ich konkretne przyczyny nie zostały do końca poznane.

Koprolalia i kopropraksja – czym są?

Koprolalia to niemożliwa do opanowania potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych i nieakceptowalnych społecznie słów, m.in. wulgaryzmów czy wypowiedzi o podtekście seksualnym kierowanych w stronę innych osób. Koprolalia zaliczane są do kategorii tików wokalnych złożonych, czyli wypowiadanych spontanicznie sylab, słów lub fragmentów zdań.

Kopropraksja z kolei zaliczana jest do tików ruchowych złożonych. Polega ona na mimowolnym i spontanicznym pokazywaniu lub wykonywaniu niestosowanych gestów, m.in. dotykanie lub lizanie własnych lub cudzych części ciała. Kopropraksja zazwyczaj pojawia się nieoczekiwanie, jest spontaniczna, szybka i krótkotrwała. Ruchy w kopropraksji mogą dotyczyć różnych części ciała.

Osoba, która doświadcza kopropraksji zazwyczaj odczuwa specyficzne doznania przed wystąpieniem tiku, co umożliwia jej rozpoznanie tiku, niemniej jednak chory nie ma możliwości powstrzymania go. Przed wystąpieniem kopropraksji odczuwane są takie objawy, jak m.in. swędzenie, uczucie dyskomfortu czy napięcia w ciele. Próba zahamowania tiku bardzo często potęguje nieprzyjemne objawy i kończy się jeszcze większym nasileniem tiku.

Osoba, która doświadcza koprolalii lub kopropraksji nie jest więc w stanie kontrolować pojawienia się tików. Próba zapanowania nad nimi przynosi jedynie jeszcze większe uczucie dyskomfortu.

Koprolalia i kopropraksja – przyczyny

Koprolalia oraz kopropraksja to specyficzne tiki nerwowe, które zazwyczaj obserwowane są w przebiegu zespołu Tourette’a. Uważane są one za jedne z najbardziej charakterystycznych objawów choroby, niemniej jednak w rzeczywistości występują stosunkowo rzadko, u około 15 proc. wszystkich pacjentów. Ponadto koprolalia i kopropraksja obserwowane są m.in.:

Jednak w literaturze naukowej najczęściej koprolalia i kopropraksja omawiane są w odniesieniu do zespołu Tourette’a.

Badacze wskazują na to, że przyczyną występowania tików mogą być zaburzenia w pracy mózgu i w przekaźnictwie nerwowym. Przyczyn doszukuje się również w czynnikach genetycznych. Do tej pory jednak koprolalia oraz kopropraksja pozostają zagadkowymi zjawiskami. Ich złożona etiologia nie pozwala na określenie jasnej przyczyny ich występowania.

Powiązane produkty

Koprolalia i kopropraksja – jak sobie radzić? Leczenie

Występowanie zarówno koprolalii, jak i kopropraksji powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem, który zajmie się znalezieniem przyczyny ich pojawienia się, a na podstawie wiedzy na temat częstotliwości i nasilenia objawów dobierze indywidualny plan leczenia.

W leczeniu koprolalii oraz kopropraksji skuteczne efekty daje terapia behawioralna. W szczególności trening odwracania nawyków oraz ekspozycja z powstrzymywaniem reakcji. Jeżeli jednak tiki wyraźnie zaburzają codzienne funkcjonowanie, wówczas konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W leczeniu tików zazwyczaj stosuje się leki neuroleptyczne: klonidynę, rysperydon, sulpiryd, guanfacynę.

Zapoznaj się z ofertą preparatów uspokajających na DOZ.pl

Kluczową rolę odgrywa również psychoedukacja na temat tików. Duże znaczenie ma wiedza na temat tego, co powstrzymuje, a co nasila ich występowanie. Mianowicie koprolalię oraz kopropraksję może nasilić stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety, np. nadmierne spożywanie słodyczy, słodkich i gazowanych napojów czy nabiału. Tiki mogą zaostrzać się na skutek spożywania kawy oraz alkoholu, a także palenia papierosów.

Dodatkowo koprolalie i kopropraksje częściej obserwowane są w sytuacjach stresowych, w obliczu odczuwania emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), podczas zmęczenia czy odczuwania lęku. Na większe prawdopodobieństwo pojawienia się tiku wpływ ma także zbyt długie granie na komputerze czy też zbyt długa praca przy komputerze. Występowanie tików mogą również nasilać infekcje bakteryjne oraz wirusowe.

Dowiedz się na DOZ.pl, jak radzić sobie ze stresem.

Najmniejsze nasilenie tików obserwowane jest natomiast w sytuacji, gdy chory jest na czymś skupiony lub zajmuje się czymś, co wymaga jego szczególnej uwagi. Co więcej, tiki nie występują podczas snu.

  1. Wolańczyk T., Janik P., Szejko N. i in. (2016). Oswoić tiki. Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourett'a, Warszawa.
  2. Kobierska, M., Sitek, M., Gocyła, K., Janik, P. (2014). Coprolalia and copropraxia in patients with Gilles de la Tourette syndrome. Neurologia i Neurochirurgia Polska, 48(1), 1–7.
  3. Singer, C. (1997). Coprolalia and other coprophenomena. Neurologic Clinics, 15(2), 299–308.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl