Herbatka z mięty
Mateusz Durbas

Herbatka z mięty – w jakich dolegliwościach może pomóc?

Mięta pieprzowa i zawarte w niej substancje biologicznie aktywne znajdują od wielu lat szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji, kosmetologii, przetwórstwie żywności oraz kulinariach.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najcenniejszych roślin zielarskich, które wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej oraz farmakologicznej. Do głównych surowców mięty pieprzowej zalicza się ziele oraz liście.

Mięta do picia – herbatka z miętą

Mięta pieprzowa jest pospolitą rośliną zielarską uprawianą na całym globie ziemskim, zwłaszcza w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji (w szczególności w Japonii). Jak się bowiem okazuje, mięta pieprzowa powstała z połączenia dwóch dzikich gatunków, mianowicie mięty zielonej (Mentha spicata L.) oraz mięty nadwodnej (Mentha aquatica L.). Mięta pieprzowa charakteryzuje się intensywnym i orzeźwiającym zapachem oraz chłodzącym smakiem.

Liście mięty pieprzowej zawierają około 2-3% olejku miętowego, który jest bogatym źródłem mentolu (blisko 50% zawartości całego olejku) i mentonu (20% zawartości całego olejku), czyli organicznych związków chemicznych z grupy terpenów. Mentol jest dobrze znany ze swoich właściwości rozkurczowych, które polegają na blokowaniu kanałów wapniowych w mięśniach, co przynosi ulgę w przypadku napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Menton zaś wykazuje działanie znieczulające i łagodzące podrażnienie błon śluzowych.

Kolejną grupą substancji biologicznie czynnych naturalnie zawartych w liściach mięty pieprzowej są garbniki, które cechują się działaniem ściągającym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i prawdopodobnie przeciwbiegunkowym.

W liściach mięty pieprzowej występują również flawonoidy (np. apigenina, luteolina i diosmetyna), kwasy fenolowe (np. chlorogenowy) oraz karotenoidy (zwłaszcza beta-karoten, czyli prowitamina A), które zaliczają się do grupy antyoksydantów neutralizujących szkodliwe działanie na organizm człowieka reaktywnych form tlenu. Ponadto, liście mięty pieprzowej zawierają witaminy, składniki mineralne (m.in.: miedź, sód, żelazo, magnez, cynk, bor i mangan), fitosterole oraz gorycze.

Herbatka z miętą – jak przyrządzić?

Popularną herbatkę z liści mięty pieprzowej przygotowuje się najczęściej z 1 lub 2 łyżeczek suszonego surowca (od 1,5 g do 3 g), które należy zalać 150 ml wrzącej wody (jedna filiżanka), następnie zaparzać pod przykryciem przez okres od 10 do 15 minut. Na samym końcu zaleca się przecedzić napar. Suszone liście mięty pieprzowej można nabyć w każdej aptece lub sklepie zielarsko-medycznym w cenie około 4 zł za opakowanie o wadze 50 g. Zaleca się wybierać przede wszystkim suszone liście mięty pieprzowej w formie sypkiej (na ogół dostępne w opakowaniach 50 g) do zaparzania, gdyż saszetki mają zwykle małą objętość, a co za tym idzie znacznie mniejszą skuteczność terapeutyczną.

Powiązane produkty

Herbatka z mięty – na co pomaga? Co daje picie mięty?

Herbatka z liści mięty pieprzowej jest powszechnie znanym i zarazem najczęściej stosowanym domowym sposobem na dolegliwości żołądkowe oraz zaburzenia trawienia pokarmów. Spożywanie naparów z liści mięty pieprzowej zalecane jest od wielu lat w zespole jelita nadwrażliwego, gdyż pozwala zapobiegać objawom bólowym jamy brzusznej oraz gromadzeniu się nadmiernych ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Picie herbatki z liści mięty pieprzowej przed planowanym posiłkiem pobudza również łaknienie, co sprawia, że może być ona pomocnym rozwiązaniem dla osób borykających się z brakiem apetytu.

Sugeruje się, że picie naparu z liści mięty pieprzowej wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego w wyniku pobudzenia pracy układu trawiennego. Mięcie przypisuje się działanie rozkurczowe, kojące, przeciwbólowe, przeciwzapalne, żółciopędne, wiatropędne, moczopędne oraz napotne. Jak się bowiem okazuje, herbatka z mięty pieprzowej wzmaga czynności wydzielnicze żołądka i wątroby poprzez zwiększenie uwalniania kwasu żołądkowego przez komórki okładzinowe żołądka oraz żółci z pęcherzyka żółciowego. Picie naparu z mięty może także usprawniać perystaltykę przewodu pokarmowego oraz łagodzić wzdęcia brzucha, jak również zmniejszać nasilenie gazów jelitowych.

Herbatka z mięty pieprzowej jest również stosowana w chorobach wątroby i dróg żółciowych, zwłaszcza w przypadku łagodnej niewydolności wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz zmniejszonego wytwarzania żółci. W medycynie alternatywnej miętę wykorzystuje się także w leczeniu kamicy dróg żółciowych.

Picie herbatki z mięty pieprzowej działa również moczopędnie oraz odkażająco na pęcherz moczowy i drogi moczowe. Ze względu na swoje właściwości odkażające i bakteriobójcze mięta jest także wykorzystywana do przygotowania inhalacji parowej w celu wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz zapalenia zatok.

Warto mieć jednak na uwadze, że regularne spożywanie herbatki z liści mięty pieprzowej nie jest zalecane u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD) ze względu na to, iż pobudza ona receptory przełykowe, obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku i stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego. Oznacza to, że mięta i jej produkty zwiększają częstość występowania objawów choroby refluksowej przełyku, dlatego wszyscy pacjenci dotknięci tą chorobą powinni całkowicie zrezygnować z picia herbatki z mięty pieprzowej.

  1. McKay D.L., Blumberg J.B., A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.), „Phytother Res” 2006 Aug;20(8):619-33.
  2. Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A. i wsp., Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Herbalism” 1(2)/2016:117-127.
  3. Wojciechowska I., Wojciechowska A., Wieszczycka K., Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, „Kosmos” 2016:63(3), 383–387.
  4. Bodalska A., Kowalczyk A., Włodarczyk M., et al., Analysis of Polyphenolic Composition of a Herbal Medicinal Product-Peppermint Tincture, „Molecules” 2019 Dec 24;25(1):69.
  5. Tafrihi M., Imran M., Tufail T., et al., The Wonderful Activities of the Genus Mentha: Not Only Antioxidant Properties, „Molecules” 2021 Feb 20;26(4):1118.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.