Herbatka z mięty – w jakich dolegliwościach może pomóc?
Mięta pieprzowa i zawarte w niej substancje biologicznie aktywne znajdują od wielu lat szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji, kosmetologii, przetwórstwie żywności oraz kulinariach.
Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najcenniejszych roślin zielarskich, które wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej oraz farmakologicznej. Do głównych surowców mięty pieprzowej zalicza się ziele oraz liście.
Mięta do picia – herbatka z miętą
Mięta pieprzowa jest pospolitą rośliną zielarską uprawianą na całym globie ziemskim, zwłaszcza w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji (w szczególności w Japonii). Jak się bowiem okazuje, mięta pieprzowa powstała z połączenia dwóch dzikich gatunków, mianowicie mięty zielonej (Mentha spicata L.) oraz mięty nadwodnej (Mentha aquatica L.). Mięta pieprzowa charakteryzuje się intensywnym i orzeźwiającym zapachem oraz chłodzącym smakiem.
Liście mięty pieprzowej zawierają około 2-3% olejku miętowego, który jest bogatym źródłem mentolu (blisko 50% zawartości całego olejku) i mentonu (20% zawartości całego olejku), czyli organicznych związków chemicznych z grupy terpenów. Mentol jest dobrze znany ze swoich właściwości rozkurczowych, które polegają na blokowaniu kanałów wapniowych w mięśniach, co przynosi ulgę w przypadku napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Menton zaś wykazuje działanie znieczulające i łagodzące podrażnienie błon śluzowych.
W liściach mięty pieprzowej występują również flawonoidy (np. apigenina, luteolina i diosmetyna), kwasy fenolowe (np. chlorogenowy) oraz karotenoidy (zwłaszcza beta-karoten, czyli prowitamina A), które zaliczają się do grupy antyoksydantów neutralizujących szkodliwe działanie na organizm człowieka reaktywnych form tlenu. Ponadto, liście mięty pieprzowej zawierają witaminy, składniki mineralne (m.in.: miedź, sód, żelazo, magnez, cynk, bor i mangan), fitosterole oraz gorycze.
Herbatka z miętą – jak przyrządzić?
Popularną herbatkę z liści mięty pieprzowej przygotowuje się najczęściej z 1 lub 2 łyżeczek suszonego surowca (od 1,5 g do 3 g), które należy zalać 150 ml wrzącej wody (jedna filiżanka), następnie zaparzać pod przykryciem przez okres od 10 do 15 minut. Na samym końcu zaleca się przecedzić napar. Suszone liście mięty pieprzowej można nabyć w każdej aptece lub sklepie zielarsko-medycznym w cenie około 4 zł za opakowanie o wadze 50 g. Zaleca się wybierać przede wszystkim suszone liście mięty pieprzowej w formie sypkiej (na ogół dostępne w opakowaniach 50 g) do zaparzania, gdyż saszetki mają zwykle małą objętość, a co za tym idzie znacznie mniejszą skuteczność terapeutyczną.
Herbatka z mięty – na co pomaga? Co daje picie mięty?
Herbatka z liści mięty pieprzowej jest powszechnie znanym i zarazem najczęściej stosowanym domowym sposobem na dolegliwości żołądkowe oraz zaburzenia trawienia pokarmów. Spożywanie naparów z liści mięty pieprzowej zalecane jest od wielu lat w zespole jelita nadwrażliwego, gdyż pozwala zapobiegać objawom bólowym jamy brzusznej oraz gromadzeniu się nadmiernych ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Picie herbatki z liści mięty pieprzowej przed planowanym posiłkiem pobudza również łaknienie, co sprawia, że może być ona pomocnym rozwiązaniem dla osób borykających się z brakiem apetytu.
Sugeruje się, że picie naparu z liści mięty pieprzowej wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego w wyniku pobudzenia pracy układu trawiennego. Mięcie przypisuje się działanie rozkurczowe, kojące, przeciwbólowe, przeciwzapalne, żółciopędne, wiatropędne, moczopędne oraz napotne. Jak się bowiem okazuje, herbatka z mięty pieprzowej wzmaga czynności wydzielnicze żołądka i wątroby poprzez zwiększenie uwalniania kwasu żołądkowego przez komórki okładzinowe żołądka oraz żółci z pęcherzyka żółciowego. Picie naparu z mięty może także usprawniać perystaltykę przewodu pokarmowego oraz łagodzić wzdęcia brzucha, jak również zmniejszać nasilenie gazów jelitowych.
Picie herbatki z mięty pieprzowej działa również moczopędnie oraz odkażająco na pęcherz moczowy i drogi moczowe. Ze względu na swoje właściwości odkażające i bakteriobójcze mięta jest także wykorzystywana do przygotowania inhalacji parowej w celu wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz zapalenia zatok.
Warto mieć jednak na uwadze, że regularne spożywanie herbatki z liści mięty pieprzowej nie jest zalecane u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD) ze względu na to, iż pobudza ona receptory przełykowe, obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku i stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego. Oznacza to, że mięta i jej produkty zwiększają częstość występowania objawów choroby refluksowej przełyku, dlatego wszyscy pacjenci dotknięci tą chorobą powinni całkowicie zrezygnować z picia herbatki z mięty pieprzowej.