Cięzarna kobieta stoi w kuchni i kroi warzywa
Arkadiusz Dąbek

Dieta śródziemnomorska w czasie ciąży zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego

Od wielu lat najlepszą dietą spośród wszystkich dostępnych modeli żywieniowych jest dieta śródziemnomorska, która jest wzorcem żywieniowym oferującym konkretne korzyści zdrowotne. Najnowsze wyniki badań nad wpływem diety śródziemnomorskiej pokazują  że bardziej skrupulatne przestrzeganie tego schematu żywieniowego we wczesnej ciąży wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych powikłań prenatalnych.

Dieta śródziemnomorska składa się z minimalnie przetworzonej żywności, w tym dużej ilości świeżych warzyw i owoców, ponadto chudego drobiu i ryb. Niedawne badanie wykazało, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej we wczesnej ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niekorzystnych powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród i cukrzyca ciążowa. Odkrycia pokazują, że korzyści były największe wśród kobiet w ciąży w wieku 35 lat i starszych.

Dieta śródziemnomorska a spożycie ryb w czasie ciąży

Od wielu lat najlepszą dietą spośród wszystkich dostępnych modeli żywieniowych jest dieta śródziemnomorska, która jest wzorcem żywieniowym oferującym konkretne korzyści zdrowotne. Przestrzeganie tego schematu żywieniowego może wpłynąć na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi i pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych, w tym niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Dieta śródziemnomorska zawiera duże ilości owoców i warzyw. Osoby przestrzegające tego typu diety spożywają ryby, a także niewielkie ilości nabiału i drobiu. Dieta kładzie również nacisk dodawanie do posiłków tłuszczu, ale w postaci tłoczonej oliwy z oliwek, która jest bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe i witaminy A, D, E i K. Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem, w jaki sposób dieta śródziemnomorska może korzystnie wpływać na przebieg ciąży. Jednym z problemów jest spożycie ryb w czasie ciąży. Wątpliwości wynikają z faktu spożycia rtęci, która jest obecna w rybach. Rtęć przechodzi z matki na płód i może wpływać na mózg rozwijającego się płodu.

Według ekspertów nie jest istotne spożywanie samych ryb, jak dbanie o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kwasów omega-3, DHA i EPA, które w tychże rybach się znajdują. Z kolei według specjalistów z FDA, czyli Agencji ds. Leków, przyjmuje się, że kobieta w ciąży może spożywać do około 340 gramów owoców morza tygodniowo. Przykłady ryb o niskiej zawartości rtęci obejmują między innymi sumy, małże, kraby, raki i przegrzebki. Są to gatunki, które określa się także mianem bioindykatorów, czyli takich organizmów, które mogąc żyć i rozwijać się jedynie w wyjątkowo czystych środowiskach, wskazując na ich ewentualne zanieczyszczenie.

Korzyści wynikające ze stosowania diety śródziemnomorskiej na wczesnych etapach ciąży

Nowe badanie obejmowało prawie 8000 kobiet w ciąży. Naukowcy zrekrutowali zróżnicowaną grupę do tego badania, co było pomocne w gromadzeniu danych. Chcieli sprawdzić, czy spożywanie diety śródziemnomorskiej w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków ciąży. Przy pomocy specjalnej ankiety oceniali spożycie poszczególnych składników w swojej diecie, takich jak warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. Wyższy wynik oznaczał lepsze przestrzeganie diety śródziemnomorskiej.

Wyniki pokazują, że bardziej skrupulatne przestrzeganie diety śródziemnomorskiej we wczesnej ciąży wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych wyników ciąży.

Polecane dla Ciebie

Największe korzyści uzyskały 35-latki w ciąży

Naukowcy odkryli ponadto, że korzyści płynące ze stosowania diety śródziemnomorskiej mogą być największe w przypadku kobiet, które zdecydowały się na powiększenie rodziny w wieku 35 lat lub później. Według obecnego stanu wiedzy, to właśnie u tych pacjentek ryzyko wystąpienia niekorzystnych wyników ciąży jest podwyższone.

Dzięki diecie śródziemnomorskiej pacjentki miały o 21% niższe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niekorzystnych wyników ciąży (m.in. poród przedwczesny, nadciśnienie ciążowe, niska masa ciała (w stosunku do wieku ciążowego) noworodka lub urodzenie martwego dziecka). Ponadto o 28% mniejsze ryzyko stanu przedrzucawkowego i o 38% mniejsze ryzyko cukrzycy ciążowej. Kobiety wszystkich ras, grup etnicznych i mas ciała (BMI) odniosły równe korzyści.

  1. Makarem N. i in., Association of a Mediterranean Diet Pattern With Adverse Pregnancy Outcomes Among US Women, „JAMA Network Open:, 5 (12) 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij