Kobieta z zawrotami głowy leży na kanapie
Wojciech Glinicki

Miniudar – czy można mieć udar i o tym nie wiedzieć?

Czy można mieć udar i nawet o tym nie wiedzieć lub objawy tej przypadłości przypisać do złego samopoczucia? Okazuje się, że tak. Miniudar, bo o nim mowa, objawia się podobnie jak pełny udar mózgu, niemniej symptomy będą mniej nasilone. Każdy udar może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia, a pacjent nim dotknięty powinien zostać poddany hospitalizacji.

  1. Czym jest udar?
  2. Miniudar – przyczyny i czynniki ryzyka
  3. Miniudar – objawy
  4. Jak zdiagnozować miniudar?
  5. Pierwsza pomoc w przypadku miniudaru – co robić?
  6. Leczenie miniudaru i powikłań po chorobie
  7. Jak dbać o układ krwionośny? Suplementy, dieta

Udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Jego przyczyną jest zatkanie światła naczynia mózgowego lub jego pęknięcie. Czy można przejść „miniudar” i o tym nie wiedzieć? Czy miniudar może być zapowiedzią pełnego udaru mózgu?

Czym jest udar?

Według definicji WHO udar mózgu to „zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa”.

Udar mózgu jest stanem, w którym dochodzi do uszkodzenia mózgu na skutek zaburzeń w przepływie krwi przez naczynia mózgowe dostarczające do niego tlen i składniki odżywcze. Może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Wyróżnia się dwa typy udarów mózgu. Pierwszy z nich to udar niedokrwienny – powstały w wyniku zatrzymania dopływu krwi do części mózgu z powodu zamknięcia światła naczynia. Udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony. Drugi to udar krwotoczny, potocznie nazywany wylewem, który powstaje na skutek pęknięcia ściany naczynia mózgowego lub tętniaka i skutkuje wylaniem się krwi do mózgu. Objawy udaru zależą od miejsca jego wystąpienia oraz tego, jakie struktury mózgu zostały uszkodzone. Niemniej każdy udar może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia, a pacjent nim dotknięty powinien zostać poddany hospitalizacji.

Możliwe jest również wystąpienie miniudaru, a uściślając tzw. przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA, ang. Transient Ischemic Attack). TIA definiowane jest jako krótkotrwałe i przemijające (do 24 godzin) wystąpienie objawów uszkodzenia mózgu, które swoją przyczynę mają w zaburzeniach krążenia mózgowego. Stan ten może być zapowiedzią „pełnowymiarowego” udaru mózgu. Wczesna diagnostyka i leczenie polepsza rokowanie.

Miniudar – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny i czynniki ryzyka w przypadku miniudaru są takie same jak w przypadku pełnego udaru mózgu. Dzieli się je na podlegające modyfikacji i niepodlegające modyfikacji:

Podlegające modyfikacji:

  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia lipidowe (zbyt wysoki cholesterol i trójglicerydy),
  • migotanie przedsionków,
  • otyłość,
  • niska aktywność fizyczna,
  • dna moczanowa,
  • zespół bezdechu sennego,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • stosowanie kokainy i amfetaminy,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • ciąża,
  • zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej.

Niepodlegające modyfikacji:

  • wiek od 55. roku życia (ryzyko zwiększa się dwukrotnie co 10 lat),
  • płeć męska,
  • rasa czarna i żółta,
  • przebyty w przeszłości udar lub TIA,
  • predyspozycje genetyczne i dodatni wywiad rodzinny w kierunku udarów i zaburzeń krzepnięcia krwi.

Powiązane produkty

Miniudar – objawy

Objawy miniudaru będą takie same jak przy udarze niedokrwiennym, czyli przede wszystkim niedowład czy też paraliż połowiczny (po jednej stronie ciała) w zakresie kończyn lub twarzy oraz zaburzenia mowy. Miniudar może być także poprzedzony bólem głowy. Objawy będą również zależne od miejsca wystąpienia niedokrwienia w mózgu.

Miniudar mózgu może objawiać się następująco:

  • osłabienie lub brak czucia po jednej stronie ciała,
  • afazja ruchowa,
  • dyzartria – trudności w mówieniu (mowa niezrozumiała, bełkotliwa),
  • afazja czuciowa – zaburzenia w obrębie rozumienia mowy,
  • dysfagia –zaburzenia połykania,
  • niedowidzenie – najczęściej zmniejszenie pola widzenia,
  • amnezja – zaburzenie pamięci, zapamiętywania nowych informacji,
  • apraksja – niemożność wykonania zaplanowanych, skoordynowanych ruchów,
  • zaburzenia świadomości,
  • urojenia, omamy,
  • napad padaczkowy.

Jak zdiagnozować miniudar?

Diagnozę niedokrwienia przemijającego lekarz stawia na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu, w którym stwierdza objawy występujące nagle, a które ustąpiły samoistnie. Ponadto lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej głowy, aby stwierdzić, czy nie ma żadnych ognisk niedokrwiennych lub krwawienia do tkanki mózgowej. Badanie to pozwala również ocenić, czy nie ma w mózgu innych przyczyn, które mogłyby być odpowiedzialne za aktualny stan pacjenta (np. guz mózgu). Kolejnym istotnym badaniem jest USG tętnic szyjnych metodą Dopplera. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające stwierdzić, w jakim stanie są tętnice doprowadzające krew do mózgu (np. obecność blaszek miażdżycowych zwężających światło naczynia). Diagnostyka miniudaru powinna obejmować również wykonanie badania echo serca oraz EKG bądź EKG metodą Holtera.

Badania naukowe wykazują, że szybka diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia przyczynowego – w zależności od czynników ryzyka i wskazań – pozwala obniżyć aż o 80% 3-miesięczne ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Pierwsza pomoc w przypadku miniudaru – co robić?

W przypadku wystąpienia miniudaru nie należy zwlekać. Jeżeli pacjent jest przytomny, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, najlepiej takiego z oddziałem neurologicznym, aby lekarz neurolog mógł przeprowadzić szczegółowe badania. Natomiast jeśli pacjent jest nieprzytomny, ale oddycha, należy udzielić pierwszej pomocy, tzn. ułożyć go w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej) i wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie miniudaru i powikłań po chorobie

Niedokrwienie przemijające leczy się w zależności od przyczyny, która mogła go wywołać. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną miniudaru są zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków), to leczenie będzie opierać się na stosowaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi. W przypadku obecności blaszek miażdżycowych w świetle tętnic szyjnych, pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu endarterektomii (usunięcia blaszek) oraz będzie miał zalecone stosowanie leków z grupy statyn, które obniżają poziom cholesterolu i stabilizują blaszkę miażdżycową. Jeżeli pacjent zagrożony TIA nie przyjmuje żadnych leków rozrzedzających krew, powinien stosować leki blokujące płytki krwi – kwas acetylosalicylowy (aspirynę). Warto dodać, że epizod miniudaru jest wskazaniem do przyjmowania aspiryny do końca życia.

Jak dbać o układ krwionośny? Suplementy, dieta

W trosce o zdrowy układ krwionośny zaleca się stosowanie diety śródziemnomorskiej, czyli diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego, rybach i zdrowych olejach roślinnych. Zaleca się zmniejszenie spożycia mięsa, szczególnie tego czerwonego i przetworzonego. Istotne jest także ograniczenie soli i tłuszczu w diecie, przede wszystkim dotyczy to tłuszczu zwierzęcego. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu wskazane jest stosowanie suplementów diety, np. witaminy B6, B12, E, kwasu foliowego, czosnku, kwasów omega-3, chromu oraz ekstraktu z ziela karczocha. Można także stosować witaminę C i dbać o prawidłowy poziom witaminy D3 i koenzymu Q10.

Dowiedz się więcej o tym, jak powinna wyglądać dieta po udarze.
  1. P. Tyrrell, S. Swain, A. Rudd, Diagnostyka i początkowe leczenie przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), „Clinical Medicine” 10(2) 2010.
  2. J. Gozdalski, D. Gąsecki, Różnicowanie ostrego udaru niedokrwiennego z przemijającymi napadami niedokrwiennymi (TIA) w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 16 (3) 2022.
  3. J. Claude Hemphill, S. M. Greenberg, C. S. Anderson i in., Guidelines For The Management Of Spontaneous Intracerebral Hemorrhage, „Stroke” (46)2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl