Kobieta z zawrotami głowy leży na kanapie
Wojciech Glinicki

Miniudar – czy można mieć udar i o tym nie wiedzieć?

Czy można mieć udar i nawet o tym nie wiedzieć lub objawy tej przypadłości przypisać do złego samopoczucia? Okazuje się, że tak. Miniudar, bo o nim mowa, objawia się podobnie jak pełny udar mózgu, niemniej symptomy będą mniej nasilone. Każdy udar może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia, a pacjent nim dotknięty powinien zostać poddany hospitalizacji.
 1. Czym jest udar?
 2. Miniudar – przyczyny i czynniki ryzyka
 3. Miniudar – objawy
 4. Jak zdiagnozować miniudar?
 5. Pierwsza pomoc w przypadku miniudaru – co robić?
 6. Leczenie miniudaru i powikłań po chorobie
 7. Jak dbać o układ krwionośny? Suplementy, dieta

Udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Jego przyczyną jest zatkanie światła naczynia mózgowego lub jego pęknięcie. Czy można przejść „miniudar” i o tym nie wiedzieć? Czy miniudar może być zapowiedzią pełnego udaru mózgu?

Czym jest udar?

Według definicji WHO udar mózgu to „zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa”.

Udar mózgu jest stanem, w którym dochodzi do uszkodzenia mózgu na skutek zaburzeń w przepływie krwi przez naczynia mózgowe dostarczające do niego tlen i składniki odżywcze. Może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Wyróżnia się dwa typy udarów mózgu. Pierwszy z nich to udar niedokrwienny – powstały w wyniku zatrzymania dopływu krwi do części mózgu z powodu zamknięcia światła naczynia. Udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony. Drugi to udar krwotoczny, potocznie nazywany wylewem, który powstaje na skutek pęknięcia ściany naczynia mózgowego lub tętniaka i skutkuje wylaniem się krwi do mózgu. Objawy udaru zależą od miejsca jego wystąpienia oraz tego, jakie struktury mózgu zostały uszkodzone. Niemniej każdy udar może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia, a pacjent nim dotknięty powinien zostać poddany hospitalizacji.

Możliwe jest również wystąpienie miniudaru, a uściślając tzw. przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA, ang. Transient Ischemic Attack). TIA definiowane jest jako krótkotrwałe i przemijające (do 24 godzin) wystąpienie objawów uszkodzenia mózgu, które swoją przyczynę mają w zaburzeniach krążenia mózgowego. Stan ten może być zapowiedzią „pełnowymiarowego” udaru mózgu. Wczesna diagnostyka i leczenie polepsza rokowanie.

Miniudar – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny i czynniki ryzyka w przypadku miniudaru są takie same jak w przypadku pełnego udaru mózgu. Dzieli się je na podlegające modyfikacji i niepodlegające modyfikacji:

Podlegające modyfikacji:

 • palenie tytoniu,
 • nadużywanie alkoholu,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia lipidowe (zbyt wysoki cholesterol i trójglicerydy),
 • migotanie przedsionków,
 • otyłość,
 • niska aktywność fizyczna,
 • dna moczanowa,
 • zespół bezdechu sennego,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • stosowanie kokainy i amfetaminy,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • ciąża,
 • zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej.

Niepodlegające modyfikacji:

 • wiek od 55. roku życia (ryzyko zwiększa się dwukrotnie co 10 lat),
 • płeć męska,
 • rasa czarna i żółta,
 • przebyty w przeszłości udar lub TIA,
 • predyspozycje genetyczne i dodatni wywiad rodzinny w kierunku udarów i zaburzeń krzepnięcia krwi.

Powiązane produkty

Miniudar – objawy

Objawy miniudaru będą takie same jak przy udarze niedokrwiennym, czyli przede wszystkim niedowład czy też paraliż połowiczny (po jednej stronie ciała) w zakresie kończyn lub twarzy oraz zaburzenia mowy. Miniudar może być także poprzedzony bólem głowy. Objawy będą również zależne od miejsca wystąpienia niedokrwienia w mózgu.

Miniudar mózgu może objawiać się następująco:

 • osłabienie lub brak czucia po jednej stronie ciała,
 • afazja ruchowa,
 • dyzartria – trudności w mówieniu (mowa niezrozumiała, bełkotliwa),
 • afazja czuciowa – zaburzenia w obrębie rozumienia mowy,
 • dysfagia –zaburzenia połykania,
 • niedowidzenie – najczęściej zmniejszenie pola widzenia,
 • amnezja – zaburzenie pamięci, zapamiętywania nowych informacji,
 • apraksja – niemożność wykonania zaplanowanych, skoordynowanych ruchów,
 • zaburzenia świadomości,
 • urojenia, omamy,
 • napad padaczkowy.

Jak zdiagnozować miniudar?

Diagnozę niedokrwienia przemijającego lekarz stawia na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu, w którym stwierdza objawy występujące nagle, a które ustąpiły samoistnie. Ponadto lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej głowy, aby stwierdzić, czy nie ma żadnych ognisk niedokrwiennych lub krwawienia do tkanki mózgowej. Badanie to pozwala również ocenić, czy nie ma w mózgu innych przyczyn, które mogłyby być odpowiedzialne za aktualny stan pacjenta (np. guz mózgu). Kolejnym istotnym badaniem jest USG tętnic szyjnych metodą Dopplera. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające stwierdzić, w jakim stanie są tętnice doprowadzające krew do mózgu (np. obecność blaszek miażdżycowych zwężających światło naczynia). Diagnostyka miniudaru powinna obejmować również wykonanie badania echo serca oraz EKG bądź EKG metodą Holtera.

Badania naukowe wykazują, że szybka diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia przyczynowego – w zależności od czynników ryzyka i wskazań – pozwala obniżyć aż o 80% 3-miesięczne ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Pierwsza pomoc w przypadku miniudaru – co robić?

W przypadku wystąpienia miniudaru nie należy zwlekać. Jeżeli pacjent jest przytomny, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, najlepiej takiego z oddziałem neurologicznym, aby lekarz neurolog mógł przeprowadzić szczegółowe badania. Natomiast jeśli pacjent jest nieprzytomny, ale oddycha, należy udzielić pierwszej pomocy, tzn. ułożyć go w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej) i wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie miniudaru i powikłań po chorobie

Niedokrwienie przemijające leczy się w zależności od przyczyny, która mogła go wywołać. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną miniudaru są zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków), to leczenie będzie opierać się na stosowaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi. W przypadku obecności blaszek miażdżycowych w świetle tętnic szyjnych, pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu endarterektomii (usunięcia blaszek) oraz będzie miał zalecone stosowanie leków z grupy statyn, które obniżają poziom cholesterolu i stabilizują blaszkę miażdżycową. Jeżeli pacjent zagrożony TIA nie przyjmuje żadnych leków rozrzedzających krew, powinien stosować leki blokujące płytki krwi – kwas acetylosalicylowy (aspirynę). Warto dodać, że epizod miniudaru jest wskazaniem do przyjmowania aspiryny do końca życia.

Jak dbać o układ krwionośny? Suplementy, dieta

W trosce o zdrowy układ krwionośny zaleca się stosowanie diety śródziemnomorskiej, czyli diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego, rybach i zdrowych olejach roślinnych. Zaleca się zmniejszenie spożycia mięsa, szczególnie tego czerwonego i przetworzonego. Istotne jest także ograniczenie soli i tłuszczu w diecie, przede wszystkim dotyczy to tłuszczu zwierzęcego. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu wskazane jest stosowanie suplementów diety, np. witaminy B6, B12, E, kwasu foliowego, czosnku, kwasów omega-3, chromu oraz ekstraktu z ziela karczocha. Można także stosować witaminę C i dbać o prawidłowy poziom witaminy D3 i koenzymu Q10.

Dowiedz się więcej o tym, jak powinna wyglądać dieta po udarze.
 1. P. Tyrrell, S. Swain, A. Rudd, Diagnostyka i początkowe leczenie przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), „Clinical Medicine” 10(2) 2010.
 2. J. Gozdalski, D. Gąsecki, Różnicowanie ostrego udaru niedokrwiennego z przemijającymi napadami niedokrwiennymi (TIA) w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 16 (3) 2022.
 3. J. Claude Hemphill, S. M. Greenberg, C. S. Anderson i in., Guidelines For The Management Of Spontaneous Intracerebral Hemorrhage, „Stroke” (46)2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij