Objawy anetodermii na szyi
Natalia Bień

Anetodermia – czym jest?

Anetodermia to bardzo rzadkie schorzenie dermatologiczne, które charakteryzuje się zlokalizowaną utratą włókien elastynowych w skórze właściwej. Klinicznie widoczna jest jako liczne, drobne, okrągłe lub owalne ogniska ścieńczałej skóry. Zmiany skórne mogą pojawiać się idiopatycznie bądź w przebiegu innych schorzeń, takich jak choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Jak przebiega ta tajemnicza choroba?

Co to jest anetodermia?

Anetodermia, inaczej nazywana zanikiem plamistym skóry, to bardzo rzadko spotykana choroba dermatologiczna. Z racji tego, że jest to sporadycznie występujące schorzenie, nie udało się ustalić dokładnej częstości jego występowania. Uważa się jednak, że pojawia się ono głównie w Europie Centralnej oraz częściej spotykane jest u kobiet niż mężczyzn. Może ujawnić się w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się charakterystyczne zmiany skórne u nastolatków i młodych dorosłych (między 15. a 25. rokiem życia).

Wykazano, że ogniska anetodermii znacznie częściej pojawiają się u wcześniaków, w szczególności z bardzo niską masą urodzeniową. W tym przypadku zmiany skórne występują zazwyczaj w miejscach, gdzie przymocowane były różnego rodzaju elektrody lub czujniki (np. od EKG). Opisano na świecie również kilka przypadków anetodermii dziedzicznej, jednak sposób dziedziczenia tej choroby nie został jak dotąd poznany.

Anetodermia – przyczyny

Wyróżniamy dwa typy anetodermii – pierwotną (występującą rzadziej) oraz wtórną.

Termin pierwotna anetodermia odnosi się do zmian skórnych, które powstają na wcześniej zdrowej skórze. Występowanie ognisk anetodermii może być powiązane z:

Przyczyna pierwotnej anetodermii oraz jej związek z powyższymi schorzeniami nie został jak dotąd ustalony.

Termin anetodermia wtórna odnosi się do zmian, które powstają w miejscu ustępujących wykwitów skórnych w przebiegu innych schorzeń, takich jak:

Powiązane produkty

Anetodermia – przebieg

Powyżej wymienione przyczyny prowadzą do utraty włókien elastynowych (białka obecne m.in. w skórze warunkujące elastyczność tkanek) w skórze w wyniku zmniejszenia produkcji elastyny, wzrostu degradacji elastyny przez elastazy lub zmniejszenia aktywności enzymów będących inhibitorami rozkładu elastyny. Klinicznie ten proces manifestuje się jako ogniska zaniku oraz ścieńczenia skóry. Zazwyczaj są one drobne (1–2 cm), liczne oraz dobrze odgraniczone. Zlokalizowane są głównie na klatce piersiowej, szyi, plecach oraz kończynach górnych, chociaż mogą pojawić się wszędzie. Zmiany skórne mogą być wypukłe ponad powierzchnię skóry, wklęsłe lub płaskie.

Skóra w obrębie ognisk anetodermii jest ścieńczała, pofałdowana oraz o zabarwieniu podobnym do koloru zdrowej skóry. W środku zmiany znajduje się charakterystyczne wgłębienie wyczuwalne palpacyjnie – tzw. objaw dziurki od guzika”. Przez cienką skórę w obrębie zmian często prześwitują naczynia krwionośne, które czasami mogą warunkować sinoniebieskie zabarwienie zmian. Objawy anetodermii ograniczone są głównie do skóry. Wyjątkiem jest anetodermia dziedziczna, w której mogą pojawić się symptomy z innych układów, takich jak układ kostny czy nerwowy, oraz narządów – głównie oka.

Anetodermia – rozpoznanie

Rozpoznanie w anetodermii stawiamy na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, w którym obecne są liczne drobne ogniska zanikowe skóry z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi w połączeniu z charakterystycznym wynikiem badania histopatologicznego wycinka skóry. W obrazie biopsji widoczna jest utrata włókien elastynowych w górnej i środkowej części skóry właściwej. Diagnostyką oraz leczeniem tej jednostki chorobowej zajmują się lekarze dermatolodzy, z którymi należy kontaktować się przy wystąpieniu powyższych objawów.

Anetodermia – metody leczenia

Ze względu na brak dostatecznej wiedzy odnośnie patomechanizmu anetodermii nie mamy dostępnego żadnego leczenia przyczynowego. W literaturze możemy znaleźć przypadki stosowania m.in. glikokortykosteroidów, kolchicyny, hydroksychlorochiny, witaminy E, niacyny oraz krioterapii, jednak przedstawione metody nie przyniosły spodziewanych efektów i nie są aktualnie stosowane.

Pojedyncze zmiany skórne można usunąć chirurgicznie. Alternatywną metodą dla pacjentów może być leczenie laserowe, które aktualnie jest na etapie badań, ale pierwsze wyniki wyglądają obiecująco.

W przypadku wtórnej przyczyny anetodermii kluczowa jest dogłębna diagnostyka w celu znalezienia schorzenia, które odpowiada za powstawanie zmian skórnych. Taka diagnostyka powinna być wykonana u każdego pacjenta z objawami anetodermii. Leczenie anetodermii wtórnej polega głównie na prawidłowej kontroli choroby podstawowej.

Anetodermia – rokowania

Mechanizm powstawania zmian skórnych w anetodermii został słabo poznany, dlatego ciężko przewidzieć przebieg choroby oraz pojawiania się nowych zmian skórnych. Warto podkreślić, że choroba ta zazwyczaj stanowi głównie defekt kosmetyczny, jednak zawsze należy pamiętać o konsultacji z lekarzem.

Anetodermia – jak uniknąć?

Nie jest znany żaden skuteczny sposób, dzięki któremu można by uniknąć rozwoju choroby. W przypadku wtórnej anetodermii dalszemu pojawianiu się nowych zmian skórnych można częściowo zapobiec, prawidłowo kontrolując chorobę podstawową.

  1. Dyall-Smith D, FACD, Dermatologist, Australia, 2011, [online] https://dermnetnz.org/topics/anetoderma.
  2. Kineston D.P., Xia Y., Turiansky G.W. Anetoderma: a case report and review of the literature. Cutis. 2008 Jun;81(6):501-6. PMID: 18666393.
  3. Patrizi A., Neri I., Virdi A., Misciali C., D'Acunto C. Familial anetoderma: a report of two families. Eur J Dermatol. 2011 Sep-Oct;21(5):680-5. doi: 10.1684/ejd.2011.1450. PMID: 21719400.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij