Objawy anetodermii na szyi
Natalia Bień

Anetodermia – czym jest?

Anetodermia to bardzo rzadkie schorzenie dermatologiczne, które charakteryzuje się zlokalizowaną utratą włókien elastynowych w skórze właściwej. Klinicznie widoczna jest jako liczne, drobne, okrągłe lub owalne ogniska ścieńczałej skóry. Zmiany skórne mogą pojawiać się idiopatycznie bądź w przebiegu innych schorzeń, takich jak choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Jak przebiega ta tajemnicza choroba?

Co to jest anetodermia?

Anetodermia, inaczej nazywana zanikiem plamistym skóry, to bardzo rzadko spotykana choroba dermatologiczna. Z racji tego, że jest to sporadycznie występujące schorzenie, nie udało się ustalić dokładnej częstości jego występowania. Uważa się jednak, że pojawia się ono głównie w Europie Centralnej oraz częściej spotykane jest u kobiet niż mężczyzn. Może ujawnić się w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się charakterystyczne zmiany skórne u nastolatków i młodych dorosłych (między 15. a 25. rokiem życia).

Wykazano, że ogniska anetodermii znacznie częściej pojawiają się u wcześniaków, w szczególności z bardzo niską masą urodzeniową. W tym przypadku zmiany skórne występują zazwyczaj w miejscach, gdzie przymocowane były różnego rodzaju elektrody lub czujniki (np. od EKG). Opisano na świecie również kilka przypadków anetodermii dziedzicznej, jednak sposób dziedziczenia tej choroby nie został jak dotąd poznany.

Anetodermia – przyczyny

Wyróżniamy dwa typy anetodermii – pierwotną (występującą rzadziej) oraz wtórną.

Termin pierwotna anetodermia odnosi się do zmian skórnych, które powstają na wcześniej zdrowej skórze. Występowanie ognisk anetodermii może być powiązane z:

Przyczyna pierwotnej anetodermii oraz jej związek z powyższymi schorzeniami nie został jak dotąd ustalony.

Termin anetodermia wtórna odnosi się do zmian, które powstają w miejscu ustępujących wykwitów skórnych w przebiegu innych schorzeń, takich jak:

Powiązane produkty

Anetodermia – przebieg

Powyżej wymienione przyczyny prowadzą do utraty włókien elastynowych (białka obecne m.in. w skórze warunkujące elastyczność tkanek) w skórze w wyniku zmniejszenia produkcji elastyny, wzrostu degradacji elastyny przez elastazy lub zmniejszenia aktywności enzymów będących inhibitorami rozkładu elastyny. Klinicznie ten proces manifestuje się jako ogniska zaniku oraz ścieńczenia skóry. Zazwyczaj są one drobne (1–2 cm), liczne oraz dobrze odgraniczone. Zlokalizowane są głównie na klatce piersiowej, szyi, plecach oraz kończynach górnych, chociaż mogą pojawić się wszędzie. Zmiany skórne mogą być wypukłe ponad powierzchnię skóry, wklęsłe lub płaskie.

Skóra w obrębie ognisk anetodermii jest ścieńczała, pofałdowana oraz o zabarwieniu podobnym do koloru zdrowej skóry. W środku zmiany znajduje się charakterystyczne wgłębienie wyczuwalne palpacyjnie – tzw. objaw dziurki od guzika”. Przez cienką skórę w obrębie zmian często prześwitują naczynia krwionośne, które czasami mogą warunkować sinoniebieskie zabarwienie zmian. Objawy anetodermii ograniczone są głównie do skóry. Wyjątkiem jest anetodermia dziedziczna, w której mogą pojawić się symptomy z innych układów, takich jak układ kostny czy nerwowy, oraz narządów – głównie oka.

Anetodermia – rozpoznanie

Rozpoznanie w anetodermii stawiamy na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, w którym obecne są liczne drobne ogniska zanikowe skóry z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi w połączeniu z charakterystycznym wynikiem badania histopatologicznego wycinka skóry. W obrazie biopsji widoczna jest utrata włókien elastynowych w górnej i środkowej części skóry właściwej. Diagnostyką oraz leczeniem tej jednostki chorobowej zajmują się lekarze dermatolodzy, z którymi należy kontaktować się przy wystąpieniu powyższych objawów.

Anetodermia – metody leczenia

Ze względu na brak dostatecznej wiedzy odnośnie patomechanizmu anetodermii nie mamy dostępnego żadnego leczenia przyczynowego. W literaturze możemy znaleźć przypadki stosowania m.in. glikokortykosteroidów, kolchicyny, hydroksychlorochiny, witaminy E, niacyny oraz krioterapii, jednak przedstawione metody nie przyniosły spodziewanych efektów i nie są aktualnie stosowane.

Pojedyncze zmiany skórne można usunąć chirurgicznie. Alternatywną metodą dla pacjentów może być leczenie laserowe, które aktualnie jest na etapie badań, ale pierwsze wyniki wyglądają obiecująco.

W przypadku wtórnej przyczyny anetodermii kluczowa jest dogłębna diagnostyka w celu znalezienia schorzenia, które odpowiada za powstawanie zmian skórnych. Taka diagnostyka powinna być wykonana u każdego pacjenta z objawami anetodermii. Leczenie anetodermii wtórnej polega głównie na prawidłowej kontroli choroby podstawowej.

Anetodermia – rokowania

Mechanizm powstawania zmian skórnych w anetodermii został słabo poznany, dlatego ciężko przewidzieć przebieg choroby oraz pojawiania się nowych zmian skórnych. Warto podkreślić, że choroba ta zazwyczaj stanowi głównie defekt kosmetyczny, jednak zawsze należy pamiętać o konsultacji z lekarzem.

Anetodermia – jak uniknąć?

Nie jest znany żaden skuteczny sposób, dzięki któremu można by uniknąć rozwoju choroby. W przypadku wtórnej anetodermii dalszemu pojawianiu się nowych zmian skórnych można częściowo zapobiec, prawidłowo kontrolując chorobę podstawową.

 1. Dyall-Smith D, FACD, Dermatologist, Australia, 2011, [online] https://dermnetnz.org/topics/anetoderma.
 2. Kineston D.P., Xia Y., Turiansky G.W. Anetoderma: a case report and review of the literature. Cutis. 2008 Jun;81(6):501-6. PMID: 18666393.
 3. Patrizi A., Neri I., Virdi A., Misciali C., D'Acunto C. Familial anetoderma: a report of two families. Eur J Dermatol. 2011 Sep-Oct;21(5):680-5. doi: 10.1684/ejd.2011.1450. PMID: 21719400.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij