Ołówkowaty stolec – przyczyny, średnica, jak wygląda?
Julia Lisowska

Ołówkowaty stolec – przyczyny, średnica, jak wygląda?

Ołówkowaty stolec powinien być objawem alarmowym i skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej i przeprowadzenia diagnostyki w kierunku wykluczenia schorzeń dolnego odcinka pokarmowego. Bardzo cienkie pasma kału o średnicy nawet kilku milimetrów są podstawą do podejrzewania rozwoju guza i choroby nowotworowej. Wykluczyć należy także hemoroidy i choroby zapalnego jelita grubego.

Czym jest stolec ołówkowaty?

Nazywany jest także stolcem taśmowym, jest to masa kałowa o bardzo małej średnicy (nawet kilkanaście milimetrów), długa, która swoim wyglądem przypomina ołówek, podczas gdy prawidłowo powinna ona mieć średnicę 2–3 cm. Podczas defekacji może występować dyskomfort lub ból, uczucie niepełnego wypróżnienia, ucisku. Taki stan jest spowodowany przeszkodą lub zwężeniem w końcowym odcinku przewodu pokarmowego gdzie formowany jest stolec przed wypróżnieniem. W każdym przypadku jest to objaw patologiczny, dlatego nie należy bagatelizować problemu i niezwłocznie rozpocząć proces diagnostyczny w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia chorób proktologicznych.

Czy cienki kał może oznaczać raka?

Choroby nowotworowe to zdecydowanie najczęstsza przyczyna tak uformowanego stolca. Guz, najczęściej obecny w odbytnicy, jest fizyczną przeszkodą, która kształtuje kał na skutek zwężenia światła w jelicie. Ważne jest to, że w przypadku nowotworu najczęściej obecne są inne objawy, które potrafią wystąpić w tym samym czasie albo wcześniej. Należą do nich: utrata masy ciała, nocne poty, stany podgorączkowe, krew w stolcu oraz objawy anemii – bladość powłok, osłabienie, szybka akcja serca, bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień.

Co więcej, niektórzy pacjenci są bardziej podatni na wystąpienie nowotworu układu pokarmowego ze względu na ich wywiad rodzinny, styl życia (np. brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, dieta bezbłonnikowa) i choroby współtowarzyszące (otyłość, nieswoiste zapalenia jelit, zaparcia).

Powiązane produkty

Ołówkowate stolce – objaw żylaków odbytu?

Ołówkowaty kał  to również częsty objaw choroby hemoroidalnej. Guzki krwawnicze występują fizjologicznie w okolicy ujścia odbytu, natomiast gdy powiększą swoje rozmiary mogą powodować zwężenie ujścia odbytnicy i także wpływać na kształt stolca. Jest to schorzenie dość częste i uciążliwe, które może być spowodowane różnymi stanami takimi jak: ciąża, otyłość, przewlekły kaszel lub zaparcia, guzy w miednicy i jamie brzusznej.

Bardzo charakterystycznym objawem hemoroidów jest domieszka świeżej krwi w stolcu lub ślad krwi na papierze toaletowym. Ponadto, wypróżnieniom towarzyszy ból, świąd i pieczenie odbytu. Jeżeli kałowi ołówkowatemu towarzyszą wyżej wymienione objawy, jest duża szansa, że to właśnie one są przyczyną tego stanu. Jednakże należy pamiętać, że hemoroidy nie wykluczają obecności nowotworu i te dwa schorzenia często współwystępują w szczególności u osób w starszym wieku.

Stolec ołówkowaty – przyczyny

Istnieją inne przyczyny, które mogą powodować bardzo cienki stolec, jednakże nie są objawem specyficznym lub charakterystycznym dla nich i mogą, ale nie muszą wystąpić w ich przebiegu. Do takich schorzeń należy zespół jelita drażliwego, czy zmiany zapalno-bliznowate. W przypadku IBS (irritabile bowel syndrome) jak i przewlekłego stresu czy nerwicy, ołówkowaty stolec na przemian z normalnym jest efektem sporadycznego zaciskania mięśni jelita z następowym modelowaniem treści pokarmowej.

W zespole jelita drażliwego pacjent odczuwa przede wszystkim ogólne poddenerwowanie, problemy ze snem, kurczowe bóle brzucha, wymioty, osłabienie, zmianę rytmu wypróżnień. Choroby należące do nieswoistych zapaleń jelit, głównie choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje powstawanie zwężeń, przetok czy ropni okołoodbytniczych, które również przyczyniają się do pewnych odchyleń w sposobie wypróżniania. W przebiegu tych schorzeń obserwuje się także inne bardziej charakterystyczne objawy jak: bóle brzucha biegunki, zmiany stawowe i wzrost parametrów zapalnych. Co więcej, zmiany bliznowate po operacjach hemoroidów czy kłykciny kończyste, rak odbytu, rak odbytnicy, stanowią kolejny potencjalny powód powstawania płaskich stolców.

Część chorób można wstępnie diagnozować przy pomocy testów dostępnych w aptece bez recepty. Wynik testu i objawy, które towarzyszą chorobie powinny zostać zawsze omówione razem z lekarzem.

Jak diagnozować ołówkowaty kał?

Lekarzem zajmującym się diagnostyką opisywanego  schorzeniami jest gastrolog lub proktolog. Podczas pierwszej wizyty zalecane jest przeprowadzenie badania per retum (badanie palcem przed odbyt), które umożliwia wyczucie ewentualnego guza w zasięgu palca, ogólną ocenę bańki odbytnicy i wygląd stolca na rękawiczce. Następnie w zależności od wyniku badania przedmiotowego, lekarz kieruje na inne badania uzupełniające proces diagnostyczny, np. na kolonoskopię.

Ołówkowate stolece – jakie badania wykonać?

W przypadku badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego podstawę diagnostyki stanowi endoskopia jelita. W przypadku podejrzenia raka jelita grubego lub nieswoistych zapaleń jelit kolonoskopia umożliwia ocenę ścian jelita, pobrania wycinków do badania histopatologicznego lub przeprowadzenia drobnych zabiegów w jego świetle np. elektrokoagulacji.

Prostszymi i szybszymi badaniami są rektoskopia i sigmoidoskopia, które uwidaczniają mniejszy odcinek jelita grubego, w którym najczęściej zlokalizowane są patologie – odpowiednio 25 cm i 60 cm, co sprawia, że badania te są lepiej tolerowane przez pacjenta i nie wymagają takiego przygotowania jak do kolonoskopii. Przydatne może okazać się także badanie rentgenowskie z kontrastem w celu oceny patologii okrężnicy, które może zobrazować potencjalną przeszkodę w pasażu jelitowym i np. w przypadku uwidocznienia nowotworu charakterystyczny jest obraz „ogryzki od jabłka”.

Cienki kał i badania krwi

Najpowszechniejszym badaniem patologii dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest badanie na krew utajoną w stolcu. Jest ono łatwo dostępne i stanowi rodzaj przesiewu, jednakże daje dużo wyników fałszywie dodatnich. Stąd diagnostykę należy zawsze rozszerzyć o morfologię (może ujawnić cechy anemii) oraz marker nowotworowy CEA (aczkolwiek jest on podniesiony zaledwie w połowie przypadków raka jelita grubego, a inne patologie układu pokarmowego np. zapalenie trzustki czy choroby wątroby mogą wpływać na jego wzrost).

Więcej o markerach nowotworowych dowiesz się tutaj.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Sialidoza – co to za schorzenie?

  Sialidoza (zwana także deficytem neuraminidazy lub mukolipidozą I) jest mało znanym zaburzeniem, które należy do grupy chorób rzadkich, co oznacza, że występuje zaledwie 1 na 2 000 000 urodzeń w populacji. Charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem oraz ciężkimi objawami z wielu narządów, dlatego w przypadku urodzenia chorego dziecka rodzice zapraszani są na porady genetyczne, aby ewentualnie przeprowadzić diagnostykę prenatalną u kolejnego potomstwa.

 • Rzekoma niedoczynność przytarczyc – przyczyny, objawy i leczenie

  Rzekoma niedoczynność przytarczyc (inaczej pseudohypoparatyroidyzm) należy do rzadkich chorób metabolicznych. Cechuje ją oporność tkanek docelowych (nerek, kości i jelit) na parathormon (PTH) wydzielany przez gruczoły przytarczyczne. Zaburzenie to jest bardzo podobne do cukrzycy typu 2 – gruczoły (trzustka, przytarczyce) wydzielają pewne substancje (insulinę, PTH), jednak organizm i jego receptory są niewrażliwe i nie reagują na nie.

 • Dermatopatia cukrzycowa – czym jest? Jakie daje objawy?

  Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy – mimo że nie należą do najpopularniejszych powikłań tej choroby – stanowią grupę objawów alarmujących, że glikemia we krwi utrzymuje się na zbyt wysokich poziomach. Jednym z przykładów manifestacji skórnych jest dermatopatia cukrzycowa, ale także rogowacenie ciemne, rumieniec cukrzycowy czy obumieranie tłuszczowate. Dermatopatia sama w sobie nie jest groźnym powikłaniem (dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego), ale wygląda nieestetycznie oraz jest sygnałem dla lekarza i pacjenta, że należy na przykład zintensyfikować leczenie. Szacuje się, że występuje u 30% kobiet i 60% mężczyzn (szczególnie u starszych) cierpiących z powodu cukrzycy.

 • Sen polifazowy – czym jest?

  Sen stanowi dużą część naszego życia i jest zarazem jedną z ważniejszych fizjologicznych potrzeb ludzkiego organizmu, ponieważ zapewnia odpoczynek i regenerację, wpływa też na lepszą odporność organizmu, zapobiega chorobom przewlekłym, a także redukuje stres. Najczęściej zaleca się przesypianie ciągiem 7-8 godzin (co nazywane jest snem monofazowym) w przypadku dorosłych i 9-10 godzin u dzieci. Wraz z rozwojem badań naukowcy przekonują jednak, że inne formy snu, to znaczy z większymi przerwami i drzemkami, mogą przyczynić się do jeszcze lepszej wydajności ludzi niż standardowo zalecany schemat rytmu dobowego.

 • Przewlekły kaszel – przyczyny i jak sobie radzić?

  Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Stanowi obronny odruch bezwarunkowy, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i ciał obcych, czynników mechanicznych (pyły, kurz, papierosy) lub zapalnych (infekcje wirusowe, bakteryjne), może też być wywołany świadomie. Krótkotrwały zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, natomiast długotrwały kaszel może być objawem alarmowym, stąd nie powinno się lekceważyć tego objawu i należy zasięgnąć opinii lekarza.

 • Torbiel Nabotha – objawy, przyczyny i leczenie

  Torbiele Nabotha, znane także jako śluzowe torbiele retencyjne szyjki macicy, są częstym znaleziskiem podczas rutynowego badania ginekologicznego u kobiet w wieku rozrodczym. Z reguły występują jako grupa małych pęcherzyków, są bezobjawowe, nie mają większego znaczenia klinicznego i najczęściej nie wymagają leczenia. Mimo że są zmianami łagodnymi, należy poddawać je regularnej obserwacji, ponieważ istnieje ryzyko transformacji nowotworowej zmiany.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij