Ołówkowaty stolec – przyczyny, średnica, jak wygląda?
Julia Lisowska

Ołówkowaty stolec – przyczyny, średnica, jak wygląda?

Ołówkowaty stolec powinien być objawem alarmowym i skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej i przeprowadzenia diagnostyki w kierunku wykluczenia schorzeń dolnego odcinka pokarmowego. Bardzo cienkie pasma kału o średnicy nawet kilku milimetrów są podstawą do podejrzewania rozwoju guza i choroby nowotworowej. Wykluczyć należy także hemoroidy i choroby zapalnego jelita grubego.

Czym jest stolec ołówkowaty?

Nazywany jest także stolcem taśmowym, jest to masa kałowa o bardzo małej średnicy (nawet kilkanaście milimetrów), długa, która swoim wyglądem przypomina ołówek, podczas gdy prawidłowo powinna ona mieć średnicę 2–3 cm. Podczas defekacji może występować dyskomfort lub ból, uczucie niepełnego wypróżnienia, ucisku. Taki stan jest spowodowany przeszkodą lub zwężeniem w końcowym odcinku przewodu pokarmowego gdzie formowany jest stolec przed wypróżnieniem. W każdym przypadku jest to objaw patologiczny, dlatego nie należy bagatelizować problemu i niezwłocznie rozpocząć proces diagnostyczny w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia chorób proktologicznych.

Czy cienki kał może oznaczać raka?

Choroby nowotworowe to zdecydowanie najczęstsza przyczyna tak uformowanego stolca. Guz, najczęściej obecny w odbytnicy, jest fizyczną przeszkodą, która kształtuje kał na skutek zwężenia światła w jelicie. Ważne jest to, że w przypadku nowotworu najczęściej obecne są inne objawy, które potrafią wystąpić w tym samym czasie albo wcześniej. Należą do nich: utrata masy ciała, nocne poty, stany podgorączkowe, krew w stolcu oraz objawy anemii – bladość powłok, osłabienie, szybka akcja serca, bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień.

Co więcej, niektórzy pacjenci są bardziej podatni na wystąpienie nowotworu układu pokarmowego ze względu na ich wywiad rodzinny, styl życia (np. brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, dieta bezbłonnikowa) i choroby współtowarzyszące (otyłość, nieswoiste zapalenia jelit, zaparcia).

Polecane dla Ciebie

Ołówkowate stolce – objaw żylaków odbytu?

Ołówkowaty kał  to również częsty objaw choroby hemoroidalnej. Guzki krwawnicze występują fizjologicznie w okolicy ujścia odbytu, natomiast gdy powiększą swoje rozmiary mogą powodować zwężenie ujścia odbytnicy i także wpływać na kształt stolca. Jest to schorzenie dość częste i uciążliwe, które może być spowodowane różnymi stanami takimi jak: ciąża, otyłość, przewlekły kaszel lub zaparcia, guzy w miednicy i jamie brzusznej.

Bardzo charakterystycznym objawem hemoroidów jest domieszka świeżej krwi w stolcu lub ślad krwi na papierze toaletowym. Ponadto, wypróżnieniom towarzyszy ból, świąd i pieczenie odbytu. Jeżeli kałowi ołówkowatemu towarzyszą wyżej wymienione objawy, jest duża szansa, że to właśnie one są przyczyną tego stanu. Jednakże należy pamiętać, że hemoroidy nie wykluczają obecności nowotworu i te dwa schorzenia często współwystępują w szczególności u osób w starszym wieku.

Stolec ołówkowaty – przyczyny

Istnieją inne przyczyny, które mogą powodować bardzo cienki stolec, jednakże nie są objawem specyficznym lub charakterystycznym dla nich i mogą, ale nie muszą wystąpić w ich przebiegu. Do takich schorzeń należy zespół jelita drażliwego, czy zmiany zapalno-bliznowate. W przypadku IBS (irritabile bowel syndrome) jak i przewlekłego stresu czy nerwicy, ołówkowaty stolec na przemian z normalnym jest efektem sporadycznego zaciskania mięśni jelita z następowym modelowaniem treści pokarmowej.

W zespole jelita drażliwego pacjent odczuwa przede wszystkim ogólne poddenerwowanie, problemy ze snem, kurczowe bóle brzucha, wymioty, osłabienie, zmianę rytmu wypróżnień. Choroby należące do nieswoistych zapaleń jelit, głównie choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje powstawanie zwężeń, przetok czy ropni okołoodbytniczych, które również przyczyniają się do pewnych odchyleń w sposobie wypróżniania. W przebiegu tych schorzeń obserwuje się także inne bardziej charakterystyczne objawy jak: bóle brzucha biegunki, zmiany stawowe i wzrost parametrów zapalnych. Co więcej, zmiany bliznowate po operacjach hemoroidów czy kłykciny kończyste, rak odbytu, rak odbytnicy, stanowią kolejny potencjalny powód powstawania płaskich stolców.

Część chorób można wstępnie diagnozować przy pomocy testów dostępnych w aptece bez recepty. Wynik testu i objawy, które towarzyszą chorobie powinny zostać zawsze omówione razem z lekarzem.

Jak diagnozować ołówkowaty kał?

Lekarzem zajmującym się diagnostyką opisywanego  schorzeniami jest gastrolog lub proktolog. Podczas pierwszej wizyty zalecane jest przeprowadzenie badania per retum (badanie palcem przed odbyt), które umożliwia wyczucie ewentualnego guza w zasięgu palca, ogólną ocenę bańki odbytnicy i wygląd stolca na rękawiczce. Następnie w zależności od wyniku badania przedmiotowego, lekarz kieruje na inne badania uzupełniające proces diagnostyczny, np. na kolonoskopię.

Ołówkowate stolece – jakie badania wykonać?

W przypadku badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego podstawę diagnostyki stanowi endoskopia jelita. W przypadku podejrzenia raka jelita grubego lub nieswoistych zapaleń jelit kolonoskopia umożliwia ocenę ścian jelita, pobrania wycinków do badania histopatologicznego lub przeprowadzenia drobnych zabiegów w jego świetle np. elektrokoagulacji.

Prostszymi i szybszymi badaniami są rektoskopia i sigmoidoskopia, które uwidaczniają mniejszy odcinek jelita grubego, w którym najczęściej zlokalizowane są patologie – odpowiednio 25 cm i 60 cm, co sprawia, że badania te są lepiej tolerowane przez pacjenta i nie wymagają takiego przygotowania jak do kolonoskopii. Przydatne może okazać się także badanie rentgenowskie z kontrastem w celu oceny patologii okrężnicy, które może zobrazować potencjalną przeszkodę w pasażu jelitowym i np. w przypadku uwidocznienia nowotworu charakterystyczny jest obraz „ogryzki od jabłka”.

Cienki kał i badania krwi

Najpowszechniejszym badaniem patologii dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest badanie na krew utajoną w stolcu. Jest ono łatwo dostępne i stanowi rodzaj przesiewu, jednakże daje dużo wyników fałszywie dodatnich. Stąd diagnostykę należy zawsze rozszerzyć o morfologię (może ujawnić cechy anemii) oraz marker nowotworowy CEA (aczkolwiek jest on podniesiony zaledwie w połowie przypadków raka jelita grubego, a inne patologie układu pokarmowego np. zapalenie trzustki czy choroby wątroby mogą wpływać na jego wzrost).

Więcej o markerach nowotworowych dowiesz się tutaj.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Stłuszczenie trzustki – przyczyny, objawy, czy jest groźne?

  Stłuszczenie trzustki jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem niż stłuszczenie wątroby czy serca. W ostatnim czasie rośnie liczba przypadków i jest silnie związana z wysokim wskaźnikiem masy ciała BMI (w tym stwierdzona nadwaga i otyłość), które na ten moment stwierdzane są u 20–30 proc. społeczeństwa. Problem należy identyfikować w jak najkrótszym czasie, gdyż nieleczona otłuszczona trzustka może mieć poważne konsekwencje metaboliczne oraz kliniczne.

 • Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, gdzie boli, leczenie

  Zapalenie opłucnej to choroba rzadko występująca samoistnie, a jej zachodzenie powodują najczęściej inne stany, które aktywują reakcje zapalne organizmu. Takimi stanami mogą być zarówno zakażenia lub nowotwory, jak i powikłania po operacjach w obrębie klatki piersiowej. Niektórym pacjentom przypadłość ta znana jest pod nazwą „wody w płucach”. Nieleczone zapalenie opłucnej może prowadzić do ciężkich zaburzeń oddychania, niewydolności prawej komory serca i w efekcie do zgonu pacjenta.

 • Dziwny zapach moczu – co jest jego przyczyną?

  Odmieniony, często nieprzyjemny zapach moczu może towarzyszyć wielu chorobom. Czasami jest objawem alarmowym, wymagającym szybkiej i rozszerzonej diagnostyki. Dzieje się tak w sytuacji, gdy mocz przyjmuje woń amoniaku lub acetonu. W pierwszym przypadku może oznaczać zakażenie układu moczowego, w drugim groźne dla zdrowia zaburzenia metaboliczne w przebiegu cukrzycy. Najczęściej jednak wyrazisty zapach moczu jest wynikiem diety lub niewystarczającego nawodnienia organizmu.

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij