Suplement z ubichinolem ułożony w symbol koeanzymu Q10
Alicja Świątek

Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

Ubichinol jest zredukowaną, aktywną formą koenzymu Q10, która pełni funkcję antyoksydacyjną, a także stymuluje regenerację oraz syntezę innych naturalnych przeciwutleniaczy. Wraz z wiekiem spada produkcja koenzymu Q10 przez organizm, co skutkuje wydłużeniem procesów odnowy komórkowej oraz spowolnieniem przemian energetycznych. Koenzym Q10 naturalnie występuje we wnętrzu błony komórkowej oraz mitochondriach. Odgrywa kluczową rolę w transporcie elektronów, a tym samym w przemianach energetycznych komórek. Nieprzypadkowo największe ilości koenzymu Q10 znajdują się w sercu, mózgu i wątrobie, czyli organach o największym zapotrzebowaniu energetycznym.

Co to jest ubichinol? Właściwości koenzymu Q10

W organizmie człowieka koenzym Q10 występuje w dwóch równoważnych postaciach:

 • utlenionej – ubichinon (CoQ10),
 • zredukowanej – ubichinol (CoQ10H2).

Podczas transportu elektronów obie formy ulegają nieustannym przekształceniom. Zredukowana, aktywna postać koenzymu Q10 – ubichinol – jest często stosowana w suplementacji koenzymu Q10. Podczas gdy utleniona forma koenzymu Q10 musi zostać przekształcona w ubichinol, bezpośrednie podanie formy zredukowanej umożliwia szybsze działanie oraz większą skuteczność przy stosowaniu niższych dawek.

Ubichinol pełni funkcję przeciwutleniacza. W wyniku działania enzymów ulega przemianie do koenzymu Q10, który następnie powraca do postaci zredukowanej – ubichinolu. Dzięki temu koenzym Q10 wykazuje dużą zdolność zmiatania wolnych rodników oraz zalegających w organizmie szkodliwych metabolitów. Ubichinol, chroniąc alfa-tokoferol (witamina E) przed utlenieniem, powoduje wzrost ochrony lipidów błon komórkowych przed procesami oksydacyjnymi. Ponadto ubichinol, działając synergistycznie z witaminą E, skutecznie pomaga usunąć toksyny.

Aktywna postać koenzymu Q10 stanowi istotny nośnik elektronów łańcucha oddechowego w mitochondriach. Neutralizuje wolne rodniki, które powstają w trakcie cyklu Krebsa, oraz redukuje stres oksydacyjny, co powoduje spowolnienie procesów starzenia w organizmie. Ubichinol jest niezbędny w procesach wytwarzania energii w organizmie, w tym w sercu, a jego niedobór może sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Ubichinol wykazuje korzystne efekty w zapobieganiu migrenowych bólów głowy. Koenzym Q10 jest więc skutecznym środkiem prewencyjnym. Otóż okazuje się, że migrenom towarzyszy dysfunkcja mitochondriów, w których koenzym Q10 pełni swoje kluczowe zadania (m.in. produkcję energii), przez co może odgrywać istotną rolę w patogenezie migreny. Przeprowadzone badania wykazały, że duża część pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy ma znaczne deficyty tego składnika. Suplementacja 150 mg koenzymu Q10 u ponad 60% pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym spowodowała zmniejszenie o połowę liczby napadów migreny, zredukowanie częstości występowania nudności oraz bólów głowy. Koenzym Q10 wpływa korzystnie na skórę. Chroni ją przed niedotlenieniem, wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami środowiskowymi, wspomaga procesy regeneracji, odnowy biologicznej naskórka oraz spowalnia procesy starzenia.

Niedobór koenzymu Q10 prowadzi do obniżenia produkcji ATP (adenozynotrifosforanu), zmniejszenia wydolności procesów energetycznych, zwiększonej produkcji wolnych rodników, a także zmian składu oraz funkcji lipidów błon komórkowych.

Ubichinol – wskazania do suplementacji koenzymu Q10

Podstawowe wskazania do suplementacji koenzymu Q10 to:

 • ograniczenie działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem statyn – leków stosowanych w hipercholesterolemii, zwłaszcza wzmocnienie mięśni i redukcja ich uszkodzeń;
 • wspomaganie leczenia chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, zastoinowa niewydolność serca);
 • wspomaganie rekonwalescencji po operacjach serca;
 • ograniczenie występowania migren;
 • zapobieganie niedoborom koenzymu Q10 u osób starszych, u których poziom tego składnika drastycznie spada;
 • wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

Ponadto suplementację koenzymu Q10 warto zastosować w stanach przewlekłego zmęczenia, w osłabieniu, profilaktyce antyoksydacyjnej i spowolnieniu procesów starzenia.

Ubichinol – kto nie powinien suplementować?

Preparaty z ubichinolem są dobrze tolerowane przez organizm, nie odnotowano dotychczas wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jednak ze względu na brak badań nie należy go stosować bez konsultacji z lekarzem u kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Polecane dla Ciebie

Ubichinol – jak dawkować koenzym Q10?

Zalecane przez producentów dawki koenzymu Q10 wahają się w przedziale 60–500 mg na dobę. Dla uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 u osób młodych zazwyczaj rekomendowana dawka wynosi 100–200 mg na dobę przyjmowane przez okres dwóch tygodni, a następnie dawkę zmniejsza się do 10–30 mg na dobę i przyjmuje przez minimum trzy miesiące. U pacjentów z chorobami serca i u osób starszych lekarz może zalecić stosowanie dawki od 100 mg do 600 mg na dobę, do momentu osiągnięcia właściwego poziomu CoQ10 w osoczu krwi.

Preparaty z ubichinolem najlepiej przyjmować z pokarmami tłuszczowymi, które są jego bardzo dobrymi rozpuszczalnikami oraz zwiększają jego wchłanianie.

Ubichinol – skutki uboczne suplementacji

Niekiedy przyjmowanie ubichinolu może powodować wystąpienie działań niepożądanych w postaci:

 • bólu i zawrotów głowy,
 • zaburzeń snu,
 • wysypki,
 • uczucia znużenia,
 • dolegliwości trawiennych,
 • rozdrażnienia,
 • nadwrażliwości na światło.

Koenzym Q10 może reagować z niektórymi grupami leków, do których zaliczono leki przeciwzakrzepowe (może zmniejszać ich skuteczność), insulinę, niektóre leki stosowane w chemioterapii. Z tego względu przed rozpoczęciem suplementacji ubichinolu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który zweryfikuje ryzyko potencjalnych interakcji.

Sprawdź najlepsze suplementy z koenzymem Q10 na DOZ.pl

Ubichinol – czym się kierować, wybierając suplement z koenzymem Q10? Na jakie efekty można liczyć?

W celu uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 warto wybierać produkty zawierające jego aktywną, zredukowaną postać – ubichinol, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Koenzym Q10 jest nierozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego względu warto wybierać produkty zawierające ubichinol zawieszony w formie lipidowej, jak np. lecytyna sojowa. Efekty suplementacji ubichinolu można zaobserwować po ok. 4 tygodniach, a najlepsze rezultaty uzyskuje się po minimum 3. miesiącach stosowania.

 1. U. Gałka, J. Ogonowski, yadda.icm.edu.pl [online] Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD7-0021-0034 [dostęp:] 22.08.2022.
 2. K. Dominiak, W. Jarmuszkiewicz, Różne oblicza mitochondrialnego koenzymu Q, „Postępy Biochemii”, nr 65 (4) 2019.
 3. E. Siemieniuk, E. Skrzydlewska, Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, nr 59 2005.
 4. A. Czernic, M. Bartosz, J. Błaszczyk, A. Andysz, J. Błaszczyk Suszyńska, Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 92 (3) 2011.
 5. S. Siebrecht, Coenzyme Q10 and ubiquinol for physical performance, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/296951483_Coenzyme_Q10_and_ubiquinol_for_physical_performance [dostęp:] 22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

  Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

  Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

  Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

  Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

 • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

 • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

  Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

 • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

  Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij