Suplement z ubichinolem ułożony  w symbol koeanzymu Q10
Alicja Świątek

Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

Ubichinol jest zredukowaną, aktywną formą koenzymu Q10, która pełni funkcję antyoksydacyjną, a także stymuluje regenerację oraz syntezę innych naturalnych przeciwutleniaczy. Wraz z wiekiem spada produkcja koenzymu Q10 przez organizm, co skutkuje wydłużeniem procesów odnowy komórkowej oraz spowolnieniem przemian energetycznych. Koenzym Q10 naturalnie występuje we wnętrzu błony komórkowej oraz mitochondriach. Odgrywa kluczową rolę w transporcie elektronów, a tym samym w przemianach energetycznych komórek. Nieprzypadkowo największe ilości koenzymu Q10 znajdują się w sercu, mózgu i wątrobie, czyli organach o największym zapotrzebowaniu energetycznym.

Co to jest ubichinol? Właściwości koenzymu Q10

W organizmie człowieka koenzym Q10 występuje w dwóch równoważnych postaciach:

  • utlenionej – ubichinon (CoQ10),
  • zredukowanej – ubichinol (CoQ10H2).

Podczas transportu elektronów obie formy ulegają nieustannym przekształceniom. Zredukowana, aktywna postać koenzymu Q10 – ubichinol – jest często stosowana w suplementacji koenzymu Q10. Podczas gdy utleniona forma koenzymu Q10 musi zostać przekształcona w ubichinol, bezpośrednie podanie formy zredukowanej umożliwia szybsze działanie oraz większą skuteczność przy stosowaniu niższych dawek.

Ubichinol pełni funkcję przeciwutleniacza. W wyniku działania enzymów ulega przemianie do koenzymu Q10, który następnie powraca do postaci zredukowanej – ubichinolu. Dzięki temu koenzym Q10 wykazuje dużą zdolność zmiatania wolnych rodników oraz zalegających w organizmie szkodliwych metabolitów. Ubichinol, chroniąc alfa-tokoferol (witamina E) przed utlenieniem, powoduje wzrost ochrony lipidów błon komórkowych przed procesami oksydacyjnymi. Ponadto ubichinol, działając synergistycznie z witaminą E, skutecznie pomaga usunąć toksyny.

Aktywna postać koenzymu Q10 stanowi istotny nośnik elektronów łańcucha oddechowego w mitochondriach. Neutralizuje wolne rodniki, które powstają w trakcie cyklu Krebsa, oraz redukuje stres oksydacyjny, co powoduje spowolnienie procesów starzenia w organizmie. Ubichinol jest niezbędny w procesach wytwarzania energii w organizmie, w tym w sercu, a jego niedobór może sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Ubichinol wykazuje korzystne efekty w zapobieganiu migrenowych bólów głowy. Koenzym Q10 jest więc skutecznym środkiem prewencyjnym. Otóż okazuje się, że migrenom towarzyszy dysfunkcja mitochondriów, w których koenzym Q10 pełni swoje kluczowe zadania (m.in. produkcję energii), przez co może odgrywać istotną rolę w patogenezie migreny. Przeprowadzone badania wykazały, że duża część pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy ma znaczne deficyty tego składnika. Suplementacja 150 mg koenzymu Q10 u ponad 60% pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym spowodowała zmniejszenie o połowę liczby napadów migreny, zredukowanie częstości występowania nudności oraz bólów głowy. Koenzym Q10 wpływa korzystnie na skórę. Chroni ją przed niedotlenieniem, wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami środowiskowymi, wspomaga procesy regeneracji, odnowy biologicznej naskórka oraz spowalnia procesy starzenia.

Niedobór koenzymu Q10 prowadzi do obniżenia produkcji ATP (adenozynotrifosforanu), zmniejszenia wydolności procesów energetycznych, zwiększonej produkcji wolnych rodników, a także zmian składu oraz funkcji lipidów błon komórkowych.

Ubichinol – wskazania do suplementacji koenzymu Q10

Podstawowe wskazania do suplementacji koenzymu Q10 to:

  • ograniczenie działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem statyn – leków stosowanych w hipercholesterolemii, zwłaszcza wzmocnienie mięśni i redukcja ich uszkodzeń;
  • wspomaganie leczenia chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, zastoinowa niewydolność serca);
  • wspomaganie rekonwalescencji po operacjach serca;
  • ograniczenie występowania migren;
  • zapobieganie niedoborom koenzymu Q10 u osób starszych, u których poziom tego składnika drastycznie spada;
  • wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

Ponadto suplementację koenzymu Q10 warto zastosować w stanach przewlekłego zmęczenia, w osłabieniu, profilaktyce antyoksydacyjnej i spowolnieniu procesów starzenia.

Ubichinol – kto nie powinien suplementować?

Preparaty z ubichinolem są dobrze tolerowane przez organizm, nie odnotowano dotychczas wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jednak ze względu na brak badań nie należy go stosować bez konsultacji z lekarzem u kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Powiązane produkty

Ubichinol – jak dawkować koenzym Q10?

Zalecane przez producentów dawki koenzymu Q10 wahają się w przedziale 60–500 mg na dobę. Dla uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 u osób młodych zazwyczaj rekomendowana dawka wynosi 100–200 mg na dobę przyjmowane przez okres dwóch tygodni, a następnie dawkę zmniejsza się do 10–30 mg na dobę i przyjmuje przez minimum trzy miesiące. U pacjentów z chorobami serca i u osób starszych lekarz może zalecić stosowanie dawki od 100 mg do 600 mg na dobę, do momentu osiągnięcia właściwego poziomu CoQ10 w osoczu krwi.

Preparaty z ubichinolem najlepiej przyjmować z pokarmami tłuszczowymi, które są jego bardzo dobrymi rozpuszczalnikami oraz zwiększają jego wchłanianie.

Ubichinol – skutki uboczne suplementacji

Niekiedy przyjmowanie ubichinolu może powodować wystąpienie działań niepożądanych w postaci:

  • bólu i zawrotów głowy,
  • zaburzeń snu,
  • wysypki,
  • uczucia znużenia,
  • dolegliwości trawiennych,
  • rozdrażnienia,
  • nadwrażliwości na światło.

Koenzym Q10 może reagować z niektórymi grupami leków, do których zaliczono leki przeciwzakrzepowe (może zmniejszać ich skuteczność), insulinę, niektóre leki stosowane w chemioterapii. Z tego względu przed rozpoczęciem suplementacji ubichinolu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który zweryfikuje ryzyko potencjalnych interakcji.

Sprawdź najlepsze suplementy z koenzymem Q10 na DOZ.pl

Ubichinol – czym się kierować, wybierając suplement z koenzymem Q10? Na jakie efekty można liczyć?

W celu uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 warto wybierać produkty zawierające jego aktywną, zredukowaną postać – ubichinol, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Koenzym Q10 jest nierozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego względu warto wybierać produkty zawierające ubichinol zawieszony w formie lipidowej, jak np. lecytyna sojowa. Efekty suplementacji ubichinolu można zaobserwować po ok. 4 tygodniach, a najlepsze rezultaty uzyskuje się po minimum 3. miesiącach stosowania.

  1. U. Gałka, J. Ogonowski, yadda.icm.edu.pl [online] Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD7-0021-0034 [dostęp:] 22.08.2022.
  2. K. Dominiak, W. Jarmuszkiewicz, Różne oblicza mitochondrialnego koenzymu Q, „Postępy Biochemii”, nr 65 (4) 2019.
  3. E. Siemieniuk, E. Skrzydlewska, Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, nr 59 2005.
  4. A. Czernic, M. Bartosz, J. Błaszczyk, A. Andysz, J. Błaszczyk Suszyńska, Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 92 (3) 2011.
  5. S. Siebrecht, Coenzyme Q10 and ubiquinol for physical performance, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/296951483_Coenzyme_Q10_and_ubiquinol_for_physical_performance [dostęp:] 22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl