Suplement z ubichinolem ułożony w symbol koeanzymu Q10
Alicja Świątek

Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

Ubichinol jest zredukowaną, aktywną formą koenzymu Q10, która pełni funkcję antyoksydacyjną, a także stymuluje regenerację oraz syntezę innych naturalnych przeciwutleniaczy. Wraz z wiekiem spada produkcja koenzymu Q10 przez organizm, co skutkuje wydłużeniem procesów odnowy komórkowej oraz spowolnieniem przemian energetycznych. Koenzym Q10 naturalnie występuje we wnętrzu błony komórkowej oraz mitochondriach. Odgrywa kluczową rolę w transporcie elektronów, a tym samym w przemianach energetycznych komórek. Nieprzypadkowo największe ilości koenzymu Q10 znajdują się w sercu, mózgu i wątrobie, czyli organach o największym zapotrzebowaniu energetycznym.

Co to jest ubichinol? Właściwości koenzymu Q10

W organizmie człowieka koenzym Q10 występuje w dwóch równoważnych postaciach:

 • utlenionej – ubichinon (CoQ10),
 • zredukowanej – ubichinol (CoQ10H2).

Podczas transportu elektronów obie formy ulegają nieustannym przekształceniom. Zredukowana, aktywna postać koenzymu Q10 – ubichinol – jest często stosowana w suplementacji koenzymu Q10. Podczas gdy utleniona forma koenzymu Q10 musi zostać przekształcona w ubichinol, bezpośrednie podanie formy zredukowanej umożliwia szybsze działanie oraz większą skuteczność przy stosowaniu niższych dawek.

Ubichinol pełni funkcję przeciwutleniacza. W wyniku działania enzymów ulega przemianie do koenzymu Q10, który następnie powraca do postaci zredukowanej – ubichinolu. Dzięki temu koenzym Q10 wykazuje dużą zdolność zmiatania wolnych rodników oraz zalegających w organizmie szkodliwych metabolitów. Ubichinol, chroniąc alfa-tokoferol (witamina E) przed utlenieniem, powoduje wzrost ochrony lipidów błon komórkowych przed procesami oksydacyjnymi. Ponadto ubichinol, działając synergistycznie z witaminą E, skutecznie pomaga usunąć toksyny.

Aktywna postać koenzymu Q10 stanowi istotny nośnik elektronów łańcucha oddechowego w mitochondriach. Neutralizuje wolne rodniki, które powstają w trakcie cyklu Krebsa, oraz redukuje stres oksydacyjny, co powoduje spowolnienie procesów starzenia w organizmie. Ubichinol jest niezbędny w procesach wytwarzania energii w organizmie, w tym w sercu, a jego niedobór może sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Ubichinol wykazuje korzystne efekty w zapobieganiu migrenowych bólów głowy. Koenzym Q10 jest więc skutecznym środkiem prewencyjnym. Otóż okazuje się, że migrenom towarzyszy dysfunkcja mitochondriów, w których koenzym Q10 pełni swoje kluczowe zadania (m.in. produkcję energii), przez co może odgrywać istotną rolę w patogenezie migreny. Przeprowadzone badania wykazały, że duża część pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy ma znaczne deficyty tego składnika. Suplementacja 150 mg koenzymu Q10 u ponad 60% pacjentów biorących udział w badaniu klinicznym spowodowała zmniejszenie o połowę liczby napadów migreny, zredukowanie częstości występowania nudności oraz bólów głowy. Koenzym Q10 wpływa korzystnie na skórę. Chroni ją przed niedotlenieniem, wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami środowiskowymi, wspomaga procesy regeneracji, odnowy biologicznej naskórka oraz spowalnia procesy starzenia.

Niedobór koenzymu Q10 prowadzi do obniżenia produkcji ATP (adenozynotrifosforanu), zmniejszenia wydolności procesów energetycznych, zwiększonej produkcji wolnych rodników, a także zmian składu oraz funkcji lipidów błon komórkowych.

Ubichinol – wskazania do suplementacji koenzymu Q10

Podstawowe wskazania do suplementacji koenzymu Q10 to:

 • ograniczenie działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem statyn – leków stosowanych w hipercholesterolemii, zwłaszcza wzmocnienie mięśni i redukcja ich uszkodzeń;
 • wspomaganie leczenia chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, zastoinowa niewydolność serca);
 • wspomaganie rekonwalescencji po operacjach serca;
 • ograniczenie występowania migren;
 • zapobieganie niedoborom koenzymu Q10 u osób starszych, u których poziom tego składnika drastycznie spada;
 • wspomaganie leczenia chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

Ponadto suplementację koenzymu Q10 warto zastosować w stanach przewlekłego zmęczenia, w osłabieniu, profilaktyce antyoksydacyjnej i spowolnieniu procesów starzenia.

Ubichinol – kto nie powinien suplementować?

Preparaty z ubichinolem są dobrze tolerowane przez organizm, nie odnotowano dotychczas wystąpienia jakichkolwiek ciężkich działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jednak ze względu na brak badań nie należy go stosować bez konsultacji z lekarzem u kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Powiązane produkty

Ubichinol – jak dawkować koenzym Q10?

Zalecane przez producentów dawki koenzymu Q10 wahają się w przedziale 60–500 mg na dobę. Dla uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 u osób młodych zazwyczaj rekomendowana dawka wynosi 100–200 mg na dobę przyjmowane przez okres dwóch tygodni, a następnie dawkę zmniejsza się do 10–30 mg na dobę i przyjmuje przez minimum trzy miesiące. U pacjentów z chorobami serca i u osób starszych lekarz może zalecić stosowanie dawki od 100 mg do 600 mg na dobę, do momentu osiągnięcia właściwego poziomu CoQ10 w osoczu krwi.

Preparaty z ubichinolem najlepiej przyjmować z pokarmami tłuszczowymi, które są jego bardzo dobrymi rozpuszczalnikami oraz zwiększają jego wchłanianie.

Ubichinol – skutki uboczne suplementacji

Niekiedy przyjmowanie ubichinolu może powodować wystąpienie działań niepożądanych w postaci:

 • bólu i zawrotów głowy,
 • zaburzeń snu,
 • wysypki,
 • uczucia znużenia,
 • dolegliwości trawiennych,
 • rozdrażnienia,
 • nadwrażliwości na światło.

Koenzym Q10 może reagować z niektórymi grupami leków, do których zaliczono leki przeciwzakrzepowe (może zmniejszać ich skuteczność), insulinę, niektóre leki stosowane w chemioterapii. Z tego względu przed rozpoczęciem suplementacji ubichinolu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który zweryfikuje ryzyko potencjalnych interakcji.

Sprawdź najlepsze suplementy z koenzymem Q10 na DOZ.pl

Ubichinol – czym się kierować, wybierając suplement z koenzymem Q10? Na jakie efekty można liczyć?

W celu uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 warto wybierać produkty zawierające jego aktywną, zredukowaną postać – ubichinol, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Koenzym Q10 jest nierozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego względu warto wybierać produkty zawierające ubichinol zawieszony w formie lipidowej, jak np. lecytyna sojowa. Efekty suplementacji ubichinolu można zaobserwować po ok. 4 tygodniach, a najlepsze rezultaty uzyskuje się po minimum 3. miesiącach stosowania.

 1. U. Gałka, J. Ogonowski, yadda.icm.edu.pl [online] Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD7-0021-0034 [dostęp:] 22.08.2022.
 2. K. Dominiak, W. Jarmuszkiewicz, Różne oblicza mitochondrialnego koenzymu Q, „Postępy Biochemii”, nr 65 (4) 2019.
 3. E. Siemieniuk, E. Skrzydlewska, Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, nr 59 2005.
 4. A. Czernic, M. Bartosz, J. Błaszczyk, A. Andysz, J. Błaszczyk Suszyńska, Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 92 (3) 2011.
 5. S. Siebrecht, Coenzyme Q10 and ubiquinol for physical performance, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/296951483_Coenzyme_Q10_and_ubiquinol_for_physical_performance [dostęp:] 22.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

  Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

  Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

  W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

  Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

 • Suplementacja przy insulinooporności

  Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

 • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

  Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij